Gözde Demiral Kimdir ? Namıdiğer ” Miafitz ” ile Soru-Cevap

5

Herkerse merhaba sosyal medya > röportaj kategorisinin yeni yazısında misafirimiz Gözde Demiral yani namıdiğer Twitch yayıncısı (bknz. “Miafitz“).Bu yazıda Gözde Demiral (Miafitz) hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.Örn : Miafitz Gözde Demiral Kimdir? Gözde Demiral Kaç Yaşında? Miafitz Twitch Kanalı vs. gibi.Tabii kendisine bize vakit ayırdığı için teşekkür ediyor hazırsak soru cevap kısmına geçiyoruz.

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?

miafitz
Gözde Demiral – Miafitz

Merhaba! Standart bir giriş olacak… Adım Gözde, 20 yaşındayım ve İzmir’de yaşıyorum. İzmir’de doğdum 20 senedir burada yaşıyorum. 7 yaşımdan beri tiyatro eğitimi aldım ancak geçen sene bırakmak durumunda kaldım bazı sebeplerden dolayı. Onun dışında hemen hemen akla gelebilecek bütün aktiviteleri yapmış olabilirim… Tiyatro, resim, voleybol, yüzme, dans gibi. Ancak en uzun süreli olan tiyatro oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Sinema ve Dijital Medya okuyorum son sınıfa geçtim bu sene bitecek gibi duruyor. Yayıncılığımın yanı sıra asıl mesleğim sinema olacak gibi duruyor. (tabii yayıncılığım düşündüğümün ilerisine taşınırsa durum değişebilir…) Her zaman oyuncu olmak istedim ancak aldığım sinema eğitiminden sonra sanat yönetmeni de olabileceğimi düşünüyorum

Nick olarak “Miafitz”i seçmenin ve Twitch yayıncılığına nasıl başladığının hikayesini bizimle paylaşır mısın?

Evvvet geldik herkesin merak ettiği soruya. Mia Fitz ismini yaklaşık 5 sene önce blog olarak kullanacağım bir Instagram hesabı açarken seçtim. Mia sevdiğim bir isim ancak sadece Mia’yı alamayacağım için bir soyad uydurmam gerektiğini düşündüm. Ve düşünürken F. Scott Fitzgerald’ın bir kitabı çarptı gözüme. Kendisi en sevdiğim yazarlardan birisi. Dedim ki neden kısaltıp Fitz’i kullanmayayım? Ve ismim bu şekilde ortaya çıktı. Garip bir şekilde bu ismin hayatımın her zaman bir parçası olacağını hissediyordum. Twitch yayıncılığına başlama kararını ise Gaming Istanbul 2017’de aldım. Fuara gittiğimde sadece fuardaki röportajlardan ve sunuculuktan sorumluydum. Orada bir stantta tanıştığım bir kişi bunu yapmam gerektiğine ikna etti ve fuarın üstünden 6 ay geçtikten sonra anca başlayabildim… Hikayesi tam olarak bu.

Youtube ve Twitter gibi platformları kullanıp Twitch’e geçen çok oldu sen ise direkt Twitch ile başlayıp başarılı oldun bu başarının sırrı nedir?

Aslına bakılırsa bu sorunun cevabını hiçbir zaman veremedim. Aksine yayınlara başlayacakken “Beni neden izlesinler ki?” diye soruyordum. Sanırım bir şekilde izleyicileri kendime çekip sohbetle bağlayabiliyorum, samimi buluyorlar. En azından izleyicilerimin dediği bu… Youtube’a başlamayı düşünmüştüm ilk ancak sonra bunun için fazla üşengeç olduğum kararına vardım. Evet, sinema öğrencisiyim ancak edit yapmaktan nefret ediyorum. Twitter için ise yeterince eğlenceli değilmişim gibi geliyor ve Instagram için de uygun görmüyorum pek kendimi çünkü genelde anı yaşamayı severim sürekli fotoğraf/video çekmeyi değil:( Twitch’de kendimi olduğum gibi yansıtabildiğimi düşünüyorum en azından kısmen. Üzüntülerimi, kişisel sorunlarımı yansıtmıyorum ve geriye kalan izlediğiniz tamamen kendimim. Rahat hissediyorum. Bence Twitch’de ki önemli olan kısım ya onlara role play üzerinden çok eğlenecekleri bir içerik sunmak, ya profesyonel düzeyde iyi oynamak ya da doğal davranıp doğal tepkilerinizi izlemelerine izin vermek.

Seni Twitch üzerinden takip etmek isteyenlere nasıl içerikler sunuyorsun konseptin nedir?

Kanalımın içeriği her şey denebilir. Popüler oyunları oynuyorum onun dışında sakin sohbet eşliğinde oynanabilecek indie oyunlar oynayıp ve sohbet ediyorum. Bazen video izleyip gülüp eğleniyoruz, bazen oyunlarda eğlenip sinirleniyoruz, bazen filmler, kitaplar, müzikler, diziler üstüne konuşuyoruz, bazen derin konular hakkında konuşuyoruz ve ciddileşiyoruz.

Twitch ve Gamer’lık konusunda daha çok erkekler etkin bu tezin üzerine sen hem sanal hem de reel yaşantıda nasıl tepkiler alıyorsun?

Erkeklerin daha yatkın olduğu aşikar ancak biraz da ciddiyetle alakası olduğuna inanıyorum. Erkeklerin daha ciddiye alarak oynadıklarını ve her detayıyla oyunu öğrenerek oynadıklarına inanıyorum. Ancak çok başarılı kadınlar da var oyun konusunda. Aldığım tepkilere gelirsek oldukça tepkiler olumlu. Sadece kötü oynadığım zaman yayında çok tepki alabiliyorum ama izleyicilerimle birbirimize alıştık, kendimle dalga geçebiliyorum hahaha. Ayrıca erkekler oyun oynayan kadınları kendilerine çok yakın görüyor. Sadece bir kadın League of Legends oynadığından bahsettiği zaman “Destek rolü mü oynuyorsun?” sorusuyla çok karşılaşıyor buna ben de dahilim, çok kere karşılaştım. Küçük bir not vermeden geçemeyeceğim, nişancı rolünü oynuyorum. Asıl tepkiyi alan bu oluyor… Ön yargıları nasıl kıracağımıza dair ise fikrim henüz yok 😛

Sosyal medyada tanınır olmak reel yaşıntıda seni nasıl etkiledi ?

Kötü bir şeyle henüz karşılaşmadım, bazen okulda çok fazla bakıldığını hissediyorum sadece garip hissettiriyor. Ve bazen gittiğim yerlerde tanıyıp bir şeyler ikram ediyorlar, çok utanıyorum… Çünkü hiçbir zaman kendimi tanınır biri olarak kabul edip kendimi ayırmadım. Yanıma gelip fotoğraf çekilmeleri, selam vermeleri çok hoşuma gidiyor. Beni olumlu etkilediğini ve mutlu ettiğini söyleyebilirim.

Sosyal medya başka projelerin için bir basamak mı yoksa ben böyle iyiyim sonuna kadar yayıncılık mı diyorsun?

Yayıncılık asla vazgeçemeyeceğim bir şey sanırım ancak yeni tecrübelere, projelere iki taraf için de uygun olduğu sürece sonuna kadar açığım. Hatta bir teklif aldım ve yakında klip çekeceğiz! 🙂

Twitch dışında hangi sosyal mecralarda aktifsin ? Takipçilerin veya işbirliği yapmak isteyenler seninle nasıl iletişime geçebilir?

Twitch’ten sonra en çok Instagram’da, sonra da Twitter’da aktifim. İzleyicilerim benimle yayın üstünden iletişime geçiyor veya bazen yayındayken Discord günleri yapıyorum izleyicileri çekip tek tek konuşuyorum ancak maalesef bunun dışında ulaşabilecekleri bir yer yok bunun sebebi ise daha önceden Instagram mesajlarına cevap verirken bunun kötü şekilde suistimal edilmiş olması:( İş birliği için ise mail adresim üzerinden ulaşabiliyor herkes.

Yayıncılığı bırakmayı düşündün mü veya ancak şu koşullarda yayıncılığı biterebilirim dediğin nedenler var mı?

Yayıncılığı sadece bir şekilde bırakırım. O da, gelişemediğimi ilerleyemediğimi izleyicilerimi memnun edemediğimi fark ettiğim an olur. Eğer gelişemiyorsam, insanlara iyi içerik veremiyorsam bunu fark ettiğimde bırakırım.

Olumlu yorumlar olduğu gibi olumsuz yorumlar da gelebiliyor bu konu üzerine neler söylemek istersin?

İlk başladığım zamanlarda çok fazla küfüre, hakarete ve aşağılamaya maruz kalmadığımı ve üzülmediğimi söylersem yalan olur. Ancak artık umursamıyorum ve aksine küfür eden, dalga geçmeye çalışanlarla ben de dalgaya vurarak cevap veriyorum. Yayından kesitlerimi paylaşan sayfaların altında yazılanlara bazen cevap veriyorum onlarla aynı şekilde ve sonucu bence tatlıya bağlanıyor. Eskisi kadar kötü yorum almıyorum bir şeyler iyiye gidiyor ve kabul görüyorum sanırım…

Takip ettiğin Twitch kanalları hangileri ?

Twitch kanalımda takip ettiğim kanalları görebilirsiniz. Yayıncı olmama rağmen çokta açıp yayın izleyen veya Youtube’da video izleyen birisi değilim. Ancak açıp izlediğim birkaç kanal var. Eyluladiguzel, Uthenera ve Elraenn. Bu üç kanalın sohbetini seviyorum, ben sohbetini sevdiğim yayıncıların yayınlarını izleyebiliyorum sanırım.

Twitch işine girmek isteyenlere önerilerin ne olur?

Yalan söylemeyeceğim, şu anda çok popüler bir iş haline geldiği için çok fazla kişi yayın açıyor ve belirli bir yere gelmek oldukça zorlaştı. Ancak eğlenceli bir kişilikle, iyi bir oyunculukla, iyi bir sohbetle veya herkesten farklı bir içerikle diğerlerinin arasından sıyrılabilirler. Bunun yanı sıra düzenli bir şekilde yayın açmak ve etkinliklere gitmek çok etkili oluyor. Bir şekilde insanlarla iletişim kuruyorsun, seni görüyorlar ve bu bence önemli. 1 sene içerisinde gerçekleşmiş hiçbir etkinliği kaçırmadım ve neredeyse her gün saatlerce yayın açtım. Şu sıralar en kısa yayınım 6 saat sürüyor bile diyebilirim. Umarım herkes istediği başarıya bir şekilde ulaşır.

Son olarak bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı?

Sanırım ekleyecek bir şeyim yok sadece daha fazla soru olsa daha fazlasını bile cevaplarmışım gibi geliyor, röportajlara bayılırım! Bana zaman ayırdığınız için ben teşekkür ederim 🙂


Bu soru cevap 2018 yılında yapılmıştır.

twitch testİlgili İçerik : Ne Kadar Miafitz Hayranısın ?


5 YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.