Gri Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır

0

Gri ve grinin bir çok tonu son yıllarda iç mekan dekorasyon örneklerinde karşımıza çıkan popüler renkler arasında yer alıyor. Özellikle koltuk dekorasyonu için ilk akla gelen renklerden biri olan gri, iç mekanda sakin, rahat ve şık bir görünüm sağlıyor. Eğer sizde grinin karşı konulmaz şıklığını evinize yansıtmak istiyorsanız, yazımızın devamında sizler için derlediğimiz gri koltuk dekorasyonu modelleri ve ilham alabileceğiniz gri koltuk dekorasyon örnekleri sizleri bekliyor.

Gri dekorasyon fikirleri
Gri dekorasyon fikirleri

Gri Koltuk Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Gri renkler, iç dekorasyonda son yılların en trend renklerinden biri. Koltuk rengi seçiminde özellikle bej yada kahverengi için en güçlü alternatif. Diğer yandan gri renk paletinde bir çok farklı renkle rahatça eşleşebilen bir renktir. Bu açıdan baktığınızda iç mekanda griye yakışan renkler bir hayli fazla, gri ile farklı tarzlar için oldukça zengin renk kombinasyonları yapılabilir.

Gri mavi koltuk takımı dekorasyonu
Gri mavi koltuk takımı dekorasyonu

Gri koltukların bir çok avantajı var, en önemlisi kiri belli etmemesi. Temizlik konusu özellikle koltuk takımı seçiminde kadınların en dikkat ettiği konulardan biridir. Dolayısı ile kolay kolay kiri belli etmeyecek ve kolay kirlenmeyen gri renkler koltuk takımları için kullanışlı bir renktir. Grinin diğer bir avantajı ise aklınıza gelen tüm renklerle uyumlu olmasıdır. İster pastel, ister canlı renkler kullanın, gri hemen her dekorasyon tarzı için ideal bir renk seçeneğidir.

Gri dekorasyon örnekleri
Gri dekorasyon örnekleri

Gri Koltuk Dekorasyonu

Nötr renkler arasında yer alan gri, bir çok kişi için soğuk ve mesafeli bir renk gibi gelebilir. Doğal bir renk olmasının dışında, özellikle metal, taş yada beton gibi soğuk malzemeleri çağrıştırması dekorasyonda gri kullanımı konusunda soru işaretleri oluşturabilir. Sanılanın aksine gri koltuk dekorasyonu için bir çok farklı renk ve seçenek bulunuyor.

Grinin soğuk etkisi sizi tedirgin ediyorsa, bunu kırmak için gri yanında canlı ve parlak renkleri kullanabilirsiniz. Bu noktada renk seçimlerinizi evinizin dekorasyon tarzını göz önünde bulundurarak yapmanız gerekir. Örnek olarak, modern ve hareketli bir iç mekan dekorasyonu için gri yanına sarı, mercan, mor yada mavinin farklı tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu renkleri yoğun kullanmamaya dikkat etmelisiniz, aksi halde mekanda dikkat dağıtan bir hava oluşabilir.

Gri koltuk dekorasyon fikirleri
Gri koltuk dekorasyon fikirleri

Gri Koltuk Dekorasyonu İçin Aksesuar Seçimi

İster klasik, ister modern, bir iç mekanda gri koltuk dekorasyonu yaparken tamamlayıcı renk ve tarzda aksesuarlar kullanmak görsel bir bütünlük sağlar. Bu noktada aksesuar rengi seçerken çok fazla zorlanmayacaksınız, griye yakışan renkler arasından tarzınıza uygun seçimler yapabilirsiniz.

Gri koltuk dekorasyonu fikirleri
Gri koltuk dekorasyonu fikirleri

Aksesuarlarda canlı ve parlak renk seçimi le gri koltukların mekanda yarattığı soğuk havayı rahatça kırabilirsiniz. Özellikle gri yanında metal yada cam malzemelere yer verirseniz daha sıcak ve şık bir dekorasyon stili ortaya çıkacaktır. Diğer yanda mekanda parlak desenli kumaşlara yer verdiğinizde iç mekanda çok daha sıcak ve samimi bir atmosfer ortaya çıkabilir. Bu tarz bir dekorasyon stili için özellikle sarı, kırmızı, turuncu tonları ve mavinin bir çok tonunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Gri koltuklara yakışan renkler
Gri koltuklara yakışan renkler

Gri koltuk dekorasyonu aksesuar renklerinden bahsederken turuncu ve sarının adının çok geçtiğini fark etmişsinizdir. Bu iki renk griye çok yakışan ve mekanda sıcak ve enerjik bir etkiye sahip olduklarından dekorasyon uzmanlarının sık sık kullandığı renklerdir. Fakat kendinizi bu renklerle sınırlamak zorunda değilsiniz elbette. Parlak bir sarı kullanmak yerine, daha lüks bir dekorasyon stili için sarının altın tonlarını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde hardal sarısı gibi tonlar daha geleneksel stiller için kullanılabilir.

Gri koltuklarla dekorasyon
Gri koltuklarla dekorasyon

Gri Koltuklara Yakışan Halı Renkleri

Sıra geldi mekanın en önemli parçalarından biri olan halı seçimine. Söz konusu gri koltuk dekorasyonu olunca halı rengi konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bu noktada gri ile uyumu garanti olan, bej, krem yada siyah beyaz gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Kısacası hiç zorlanmadan nötr renklerde halı modelleri kullanabilirsiniz. Ev dekorasyonu hakkında daha fazla bilgi almak için ev dekorasyonu kategorimize göz atabilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.