Gri Koltuklara Yakışan Perde Renkleri Neler?

0

Salon dekorasyonu söz konusu olunca, mekanın görsel kalitesini ve renk paletini ortaya çıkaran en önemli nokta koltuk rengi seçimidir. Gri renkler, hem klasik, hemde modern salon dekorasyon modellerinde sıkça karşımıza çıkan popüler bir renkler arasında yer alır. Genelde gri koltuk takımları kullananların yada yeni almayı düşünenlerin merak ettiği soruların başında gri koltuklara yakışan perde renkleri neler? sorusu geliyor.

Gri Koltuklara Yakışan Perde Renkleri Neler?

Griye yakışan renkler
Griye yakışan renkler

Gri ve çeşitli gri tonlarına sahip koltuk takımlarına yakışan pek çok renk seçeneği bulunuyor. Özellikle perde rengi seçiminde, griye yakışan renkler arasından garanti renk tonlarını tercih etmek, risk almadan şık ve ferah bir salon dekorasyonu ortaya çıkarabilir. Peki griye yakışan renkler neler? Yazımızın devamında gri koltuklara yakışan perde renkleri yanında, aksesuar ve duvar rengi konusunda size yol gösterecek dekorasyon önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Gri koltuklara uyan perde renkleri

Gri koltuk takımına uygun perde renkleri 2021
Gri koltuk takımına uygun perde renkleri 2021

Salon dekorasyonu yaparken perde rengini etkileyebilecek tek nokta koltuk takımının rengi değildir. Aynı zamanda özellikle salon duvar ve aksesuar renkleri perde seçimini etkileyen faktörlerdir. Bu noktada perde renk seçiminde kararsız kalabilirsiniz, fakat hiç risk almadan kullanabileceğiniz ve her renk paletiyle uyumlu garanti renkleri kullanabilme gibi bir şansınız var.

Beyaz, krem, açık bej rengi perde dekorasyonu

Gri Koltuklara Yakışan Perde Renkleri 2021
Gri Koltuklara Yakışan Perde Renkleri 2021

Gri koltuklara yakışan perde renkleri arasında hiç şüphesiz bu üç renk listenin başında yer alıyor. Beyaz zaten tüm renk şemalarıyla uyumlu bir renktir, aynı zamanda dengeleyici özelliğe sahiptir. Diğer yandan salondaki koltuklar ne renk olursa olsun, beyaz perdeler mekanda rahatlatıcı ve aydınlık bir atmosfer sağlar.

Açık bej ve krem renkleri ise hem modern hemde klasik tarz salonlarda şıklığı garantileyen renk tonlarıdır. Beyaz perdelerin çok sıradan olduğunu düşünüyorsanız, krem yada açık bej rengi perde seçimi yapabilir, zahmetsizce salonunuzda hem dengeli hemde son derece şık bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Peki gri koltuklara yakışan renkler sadece bu üç renk mi? Tabi ki önünüzde daha pek çok farklı ve dikkat çekici renk seçenekleri mevcut. Dilerseniz sırasıyla salonda kullanabileceğiniz renk kombinasyonlarını ve perde renklerini inceleyelim.

Siyah beyaz perde modelleri

Gri koltuklara yakışan perde renkleri ve öneriler
Gri koltuklara yakışan perde renkleri ve öneriler

Yazımızın başında bir çok farklı gri tonunun olduğundan bahsetmiştik. Bu noktada koltuk takımının gri tonu kadar, salonun büyüklüğü ve aldığı ışık miktarına göre farklı ve dikkat çekici perde renkleri tercih edilebilir. Örneğin, küçük bir salonunuz varsa ve yeterince ışık almıyorsa perde seçiminde açık renklere yönelmelisiniz.

Açık renk perdeler, mekanın daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Tabi ki bu noktada tarzınıza göre seçimlerde yapabilirsiniz, düz beyaz bir perde yerine, üzerinde siyah detayların yer aldığı şık bir perde modeli seçebilirsiniz. Bu tarz siyah beyaz bir perde için koltuk takımınızda dekoratif siyah yastıklar kullanarak salonda dengeli ve dikkat çekici bir görünüm ortaya çıkarabilirsiniz.

Turkuaz rengi perde modelleri

Gri Koltuklara Yakışan Perde Renkleri
Gri Koltuklara Yakışan Perde Renkleri

Nötr renkleri gri koltuklarla rahatça kombine edilebildiğinden bahsetmiştik. Sıradanlıktan uzaklaşıp, salonda hem enerjik hemde sofistike bir hava katmak için yeşilimsi mavi tonları, klasik mavi yada Turkuaz gibi dikkat çekici renklere şans verebilirsiniz. Mavi, soğuk renkler grubunda yer almasına karşın bu renk şemasında etkileyici bir perde rengi olarak düşünülebilir.

Turkuaz ve mavi gibi mekanda rahatça odak noktası olabilen çarpıcı renkleri perde rengi olarak belirlerken, mekanın kalanında daha sıcak renkler olan, sarı, kırmızı yada turuncu tonlarını aksesuar üzerinde rahatça öne çıkarabilirsiniz. Koyu renk mobilyalar yer alıyorsa, duvar rengi ve halı seçiminde açık renk tonlarına yoğunlaşarak salonunuzun daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

Altın rengi perde dekorasyonları

Gri Koltuklara Yakışan Perde Renkleri neler
Gri Koltuklara Yakışan Perde modelleri

Gri koltuklarınız için renkli perde tercih etmeyi düşünüyorsanız, mekanda lüks ve gösterişli bir hava katacak altın tonlarını kullanabilirsiniz. Bu noktada cesur davranarak tamamen altın rengi bir perde kullanabilirsiniz. Yada biraz daha temkinli bir seçim için beyaz üzerinde altın detaylara sahip şık bir perde modeli seçebilirsiniz.

Renkli perdeleri dengelemek için gri koltuk dekorasyonu yaparken özellikle halı seçiminde açık tonlar kullanmanızı öneririz. Beyaz, krem, fildişi, açık bej gibi renkler hem koltuklarınız hemde perdeleriniz ile yüzde yüz bir uyuma sahip olacaktır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.