Gülcem Arslan Kimdir ? Namıdiğer ” Gülcemeow ” ile Soru Cevap

0

Herkese merhaba okurlarımız tarfından çok beğenilen Sosyal medya > Röportaj kategorisinin yeni misafiri Twitch yayıncısı Gülcem Arslan yani diğer adıyla (bknz.) “ Gülcemeow “. Gülcem‘e bize vakit ayırdığı için teşekkür ediyor hazırsak soru cevap kısmına geçiyoruz.

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?
Merhaba. Adım Gülcem Ankara’da yaşıyorum 25 yaşındayım. Fulltime yayıncılık yapıyorum. Ee haliyle zevk aldığım şeyler arasında oyun oynamak birinci sırada ardından ise kitap okumak geliyor.

Twitch’ten önce de bir oyun hayatın var sanırım , oyun hayatına ilk hangi oyunla ve nasıl başladığını bizimle paylaşır mısın?
Aslında oyun oynamaya yaşımı tam hatırlayamıyorum ama küçükken başladım. İlk oynadığım oyun ise Nintendo’da Duck Hunt idi. Daha sonrasında bilgisayarla tanıştım ve ilk oynadığım bilgisayar oyunu Knight online oldu.

Peki bize Twitch’e nasıl başladığını ve nickinin hikayesini anlatır mısın?

gulcemeow
Gülcemeow

Bir oyun firması yeni oyunu için beni ve takım arkadaşlarımı lansmana davet etmişti. Profesyonel oyunculuğa geçiş sürecinde firma sizden ne isterse yapmak durumunda kalıyorsunuz. Keza bu işten para alıyorsunuz. Bize haftalık bir program verildi ve bunların içinde yayın yapmakta vardı. Garip bir şekilde içinde buldum kendimi. Nickim ise çok fazla anlam ifade etmiyor Gülcem ve miyav 4 kedim olduğu için bu tarz bir nick kullanmak istedim.

Seni Twich üzerinden takip etmek isteyenlere nasıl içerikler sunuyorsun konseptin nedir?
Beni Twitch üzerinden takip edenlere sunduğum tek şey sanırım oyun oynamak. IRL yayınları yapamıyor başaramıyorum. IRL yayınlar yerine Survival oyunlarında RP yaparak izleyicilerimle eğleniyorum. Haz duyduğum tek şey oyun oynayıp birazcık sinirlenmek sanırım 🙂

Profesyonel oyuncu olmak nasıl bir duygu, normal bir oyuncuyken profesyonel oyunculuğa geçtiğinde ne gibi değişiklikler hissettin?
Bu sorduğunuz soruya kadın kimliğimle cevap vermek istiyorum. Oyuncu olabilmek bile başlı başına zor ve ütopikse, profesyonel oyuncu olmak bunun bir kaç sınıf üstü sanırım. Profesyonel oyuncu olduğumda açıkcası bu kimsenin umurumda olmadı. Sadece bir kadın olarak bunu başardığım için kendimle gurur duydum. Yalnızdım ve tek başıma başardım. Değişen tek şey önyargıların kırılmasıydı sanırım.

Twitch üzerinde tanınmaya başlamak seni gerçek yaşantında nasıl etkiliyor?
Yeni insanlar tanımak, onlarla zaman geçirmek her zaman beni iyileştiren bir şey oldu. İzleyicilerim dışarıda yanıma geldiğinde nedense mahçup oluyor ama bir o kadar da seviniyorum. Bilmiyorum anlatmakta zorlanıyorum ama hiç bir kötü yanı olmadı sanırım.

Twitch’den sonraki planının nedir?Yayıncılıkla devam etmek mi yoksa farklı yelkenlere açılmak mı?
Twitch’den sonrasını hiç düşünmedim sanırım gerçekten hayal ettiğim işi yapıyorum. Ola ki ileride bir şekilde bu işi yapamazsam gene oyun sektörü içinde yer almak istiyorum. Fakat aksilikler olmadığı sürece bir yere gitmiyorum 🙂

Twitch dışında hangi sosyal mecralarda aktifsin? Takipçilerin veya işbirliği yapmak isteyenler seninle nasıl iletişime geçebilir?
Twitch dışında Twitter, Instagram ve Youtube da aktif olarak bulunuyorum. Özellikle Instagram’dan izleyicilerimle konuşuyor Youtube’da ise yorumlara bir bir cevap veriyorum. Sosyal medya hesaplarım: İnstagram , Twitter , Youtube

Yayıncılığı bırakmayı düşündün mü veya ancak şu koşullarda yayıncılığı biterebilirim dediğin nedenler var mı?
Yayıncılığı bırakmayı çoğu zaman düşündüm evet. Ne kadar kolay gözükse de yaptığımız iş hiç kolay değil. Düşünsenize tanımadığınız yüzlerce insanı memnun etmeye eğlendirmeye çalışıyorsunuz. Çoğu zaman canlı yayın esnasında üzülüyor ve sinirleniyorsunuz. Ve gene çoğu zaman kendinizi frenliyorsunuz. Gelecek tepkileri bilmediğiniz için hep bir sonraki hareketinizi düşünmeniz gerekiyor. Çok baskı hissettiğim zamanlarda bırakıp gitmek istedim fakat bu işi kendi isteğim doğrultusunda yaptığımı kendime hatırlatarak yine kendimi sakinleştirdim.

Olumlu yorumlar olduğu gibi olumsuz yorumlar da gelebiliyor bu konu üzerine neler söylemek istersin?
Kadın olmak bile zorken kadın yayıncı olmak hayal edemeyeceğiniz kadar gerçekten. Bir günde kaç defa tacize uğradığımı bilmiyorum ya da kaç kez küfür yediğimi. Fakat hiç sevinmesinler kadın olarak her zaman var olacağım sokakta da Twitch’de de.

Twich işine girmek isteyenlere önerilerin ne olur?
Twitch işine girmek isteyenler için önereceğim bir kaç şey şunlar: öncelikle kendilerine bir konsept seçmeliler bu konsept üzerinde ilerlerken mutlaka yayınları düzenli olmalı. Ve aynı zaman da sabırlı olmalarını diliyor ve başarılar diliyorum 🙂

Son olarak bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı?
Asıl ben teşekkür ederim. Sorduğunuz sorularla umarım az da olsa kendimi ifade edebilmişimdir.


Bu soru cevap 2018 yılında yapılmıştır


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.