Halkla Ilişkiler ve Reklamcılık Bölümü Nedir ?

0

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü İncelemesi

Merhaba arkadaşlar bugün yazımızda Anadolu Üniversiesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisi ile bölüm incelemesi yapacağız.Sizin merak ettiğiniz soruları ona yönelttik kendisine teşekkür ediyoruz.Umarım faydalı olur.

Yapım gereği dışa dönük ve insan ilişkilerini seven biriyim. İletişim ve konuşmanın gücüne inanıyorum, insanları bir konuda ikna etmek veya farklı bir açıdan bakmalarını sağlamak beni mutlu ediyor, bölümümü de bu yüzden ve isteyerek seçtim.

  • Halkla Ilişkiler ve Reklamcılık bölümünün ve zorluğundan bize bahseder misin? 

Bölümüm Halkla İlişkiler ve Reklamcılık.Detaycılığı sevmeyen veya baş etmek istemeyen kişiler için uygun bir bölüm değil çünkü insan psikolojisinin satın alma davranışını nerde ve nasıl etkileyeceği bile ders konusu olarak karşımıza çıkabiliyor. Ekonomi, pazarlama ve gündem takibi yapmak gerekiyor, aynı zamanda dışa dönük olmayı gerektiren bir bölüm çünkü aynı fakülte içinde bilgi birikimi bu şekilde sağlanıyor; yani bol bol konuşarak, tartışarak. Son sınıfa kadar zorunlu, seçmeli ve mesleki seçmeli derslerden oluşan ve bir kısmını kendin belirleyebildiğin bir eğitim programımız oluyor. Son sınıfta ise biri reklam biri de halkla ilişkiler üzerine 2 adet kampanya yapıyoruz, mezun olmaya götüren en önemli aşama bu iki kampanya.

  • Mezun olunduğunda alınan ünvan ve iş imkanı neler? 

Mezun olunduğunda alınan ünvanlar ve iş imkanları inanılmaz değişkenlik gösteriyor, bu biraz karşıdakinin hangi sektörde devam edeceğine bağlı. Stretejist, kreatif direktör, medya planlamacı, müşteri temsilcisi, kurumsal ilişkiler, müşteri ilişkileri uzmanı vb birçok ünvan alınabilir. Kamuda ise personel işlerinden, halkla ilişkiler biriminden veya insan kaynaklarından sorumlu olunabilir.

  • Bu bölümü okumak ve mezun olduğunda bu alanda çalışmak isteyenler hangi niteliklere sahip olmalı? 

Bu bölümü okumak isteyenler kesinlikle öğrenmeye ve gözlemlemeye açık olmalı. Etrafında olup biten reklamlar, yeni bir ürün çıkaran markalar hakkındaki bilgileri takip edebilmeli veya  bu reklamlar nerde veriliyor? Yeni açılan kafe tanıtımını nasıl yapmış? Afişlerinde neden bu renkleri vurgulamış? Gibi soruları sormalı ve yorumlayabilmeli. Aynı zamanda konuşma ve iletişim becerisi yüksek olmalı çünkü markan/fikrin ne kadar iyi olursa olsun pazarlamak veya inandırıcı olmak senin elinde.

  • Genel olarak bu bölümü okumak isteyenlere tavsiyelerin neler? 

Kendilerini ve sevdiği alanları iyi tanısınlar. Her mesleğin kendisine göre zorluğu var evet ama kendini iyi tanımayla beraber bir anlamda iş yapmıyor, aşkla yapıyor olursun.

  • Vakit ayırdığın için teşekkür ederiz ederiz eklemek istediğin baska bir şey var mı? 

Rica ederim. Eklemek istediğim bir şey yok, iyi çalışmalar!


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.