Harita Mühendisi ile Harita Mühendisliği Kazanmak ve Harita Mühendisliği İncelemesi

0

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Harita Mühendisi Tuba hanımla Harita Mühendisliği hakkında merak ettiklerinizi cevaplamaya çalıştık kendisine vakit ayırdığı için çok teşekkür ederiz.Röpartajı okuyacak arkadaşlar Harita Mühendisliği kazanmak , Harita Mühendisliği kazanmak için kaç net gerekir ? Harita Mühendisliği kazanmak için sıralama kaçtır ? gibi soruların cevaplarını bulabilirler.Umarım okurlar için faydalı olur diyerek soru cevaplarla sizi başbaşa bırakıyoruz.

1-Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?

Merhabalar, Öncelikle bloğunuz için yaptığınız bu çalışmayı çok beğendiğimi ve takdir ettiğimi belirtmek isterim, bende elimden geldiğince sorularınız cevaplayarak Harita Mühendisliği hakkında kısaca mesleki bilgi vermeye çalışacağım. Bu arada tanışmış da olalım ben Tuba İnalbars , 26 yaşındayım iki yıldır aktif olarak mesleğimi devam ettirmekteyim, uzun uzun cümleler kurup sizi sıkmadan hemen sorulara geçelim 🙂

2-Harita Mühendisi Olmaya nasıl karar verdin ?

Harita Mühendisi olmaya nasıl karar verdim ? Sanırım ben bu konuda biraz şanslıydım,babamın Orman Bölge Müdürlüğü’nde çalışıyor olmasından dolayı Harita Mühendisleri’nin neler yaptığı ve iş imkanı konularında fikir sahibiydik ,yine de kafamda şüpheler vardı , ismi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Geomatik mühendisliği olarak,Harita mühendisliği olarak geçebilmekte ve kafa karıştırabilmektedir. Hiç panik yok hepsinin diploması da statüsü de aynıdır, ve en önemlisi kazandıkları rakamlar aynıdır 🙂

3-Sınav çalışma sistemini ve başarı sıralamanı bizimle paylaşır mısın ?

Bizim sınava girdiğimiz yıl tek kalem olan ÖSS sınav sitemi mevcuttu, 3 saat 15 dakika hunharca sınav olurduk 🙁 Çalışma sistemin şöyleydi böyleydi demeyeceğim çünkü biliyorum ki okumak bile insanı sıkacaktır , ne istediğini bilen insan bunun için ne yapması gerektiğini de ne kadar çalışması gerektiğini de bilecektir zaten. Başarısı ralamasına gelirsek ben sayısal 2 olan alanda ( şuan sanırım lys olarak geçiyor bu sistem) Türkiye sıralamasında 60 binlerdeydim ve bu sıralamayla Karadeniz Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliğine yerleştim , iyi haber mi kötü haber mi tartışılır ama araştırdığım kadarıyla şuan bu sıralama çok daha gerilerde 2015 yılında 110 binler civarı olan sıralamalarda Harita Mühendisliğine girildiğini duydum bilginiz olsun.

4-Harita Mühendisliği hakkında biraz bilgi verebilir misin , bölüm zorluğu , içeriği ,mezun oluncan ne iş yapar mümkünse maaş gibi ?

Üzülerek söylüyorum ki Harita Mühendisliği bölüm dersleri anlamında ciddi anlamda zordur. İyi haber mi kötü haber mi demem de bu yüzden yani 110 binlerde ki sıralamayla Harita Mühendisliği’ne giren öğrenciler bölüm derslerinde ciddi manada zorlanacaklardır.Kısacası ders çalışmayı ve yorulmayı göze alamıyorsanız tercih konusunda bir daha düşünün derim . Mezun olan Harita Mühendisi inşaat sektöründe çalışabilir, CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) kullanılan her sektörde çalışabilir, Kamu kurumlarında muhakkak çalışabilir, Gayrimenkul değerleme alanında çalışabilir, kendi işini kurabilir. İş imkanıolarak sıkıntı yaşamayacağınız nadir mesleklerden diyebilirim içiniz rahat olsun. Maaşkonusuna gelince net rakamlar konuşmak doğru olmaz her çalışma dalının ve hatta herşehrin imkanları farklıdır, işinizi severek yaptığınız sürece kısa zamanda gerekli tecrübeleri edinir ve istediğiniz maaşları alabilirsiniz , bu konuda da içiniz rahat olsun.

5-Harita Mühendisliği kazanmak isteyen arkadaşlara genel olarak tavsiyelerin nelerdir ?

Mesleki olarak hem Türkiye de hem yurt dışın da saygınlığı ve geçerliliği olan bir meslektir. Koşturması bol olan hem arazi anlamında hem ofis içi proje aşamalarında yorucudur ama seveceğinizi düşünüyorsanız ve en önemlisi ben yapabilirim diyorsanız hiç tereddüt etmeyin. Ben Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği gibi bölümleri de düşünmüştüm ama kararım Harita Mühendisliğinden yana oldu ve iki yıldır iş hayatımdaki tecrübelerime de dayanarak bu durumdan hiç pişmanlık duymadım. Hatta şuan Makine Mühendisliği okumaya da başladım ama tamamen hobi olarak mesleki anlamdaHarita Mühendisliğine devam ediyor olacağım 🙂

6-Harita mühendisi olduğun için memnunum/pişmanım seçeneklerinden hangisini seçersin ?

Üstte ki başlıkta da söylediğim gibi asla pişmanlık duymadım. Sadece bir bayan olarak tercih etmeyi düşünen diğer bayan arkadaşlara şunu söyleyebilirim ; çalışma şartlarımız gerçekten bir bayan için bazen çok zor olabiliyor özveri gerektirebiliyor hem proje anlamında hem saha çalışmaları anlamında , bunu göz önünde bulundurmalargerekebilir.

7-Bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ederiz eklemek istediğin başka bir şey var mı?

Güzel bir çalışma oldu ben teşekkür ederim , umarım faydasını gören arkadaşlarımız olur,iyi çalışmalar…


Bu soru cevap 2016 yılında yapılmıştır.

 


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.