Hukuk Fakültesi Öğrencisinden Hukuk Kazanmak İçin Tavsiyeler

0

Merhaba arkadaşlar bugün hukuk fakültesi kazanmak için kafalarında genellikle hukuk kazanmak zor mu ? Hukuk kazanmak için kaç net gerekir ? Hukuk kazanmak için nasıl çalışılmalı ? Hukuk kazanmak için hangi derslere ağırlık verilmeli ? Hukuk kazanmak için kaç net gerekir ? Hukuk kazanmak çok zor mu ? gibi soruları olan arkadaşların meraklarını gidermeye çalışacağız.Misafirimiz Melike.Bize vakit ayırdığı için kendisine teşekkür ediyoruz.Soru-cevaplar ile başlıyoruz.

Tabi. Adım Melike. Giresunluyum. Orada doğdum, büyüdüm ilk kez üniversite için başka bir şehirde tek başına yaşıyorum. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ikinci öğretimi kazandım. Birinci öğretim veya ikinci öğretim ayrımı Marmarada yok denecek düzeyde o yüzden her iki açıdan size okulumu anlatayım. İlk senemde kazandım. Marmara hukukta birinci öğretim 8.30 da başlayıp 12 de bitiyor. İkinci öğretim 13’te başlayıp 17.50’de bitiyor. Onun dışında bir fark yok aynı hocalar giriyor her derse. Sadece medeni ve anayasa dersinde dönüşümlü olarak ve hocaların programlarına göre farklı hocalar girebiliyor. Devam zorunluluğu olmadığı için isterseniz birinci öğretime girebilirsiniz ama şunu söylemeliyim birinci öğretimdeki arkadaşlarımın çoğu uyku için bizim derslere geliyor 🙂

  • Hukuk kazanmak ve okumak senin tercihin miydi ?

 Evet hukuk okumak benim hayalimdi. 11 yaşımdan beri istiyorum. Aslında ben kendime uygun mesleği bulamıyordum ama öğrenciliği çok sevdiğimi biliyordum. Sürekli yeni şeyler öğrenmek, bilgiyi dinç tutmak ve üstüne katmak. Hukukta cidden öğrencilik gibi. İsterseniz 50 yıldır hukukçu olun sürekli bir öğrenme halindesiniz. Ayrıca disiplinli ve kuralcı bir insanım. Kendimi tanıdıkça hukuk okumak beni tam olarak ifade ediyor. Hakimlik istiyorum umarım bu hayalimi gerçekleştirebilirim.

  • Hukuk kazanmak isteyenler için başarı puanını ve sıralamanı bizimle paylaşır mısın ?

Benim lys sıralamam 12485 puanım 446. Geçen sene ygs ve lys mağduru oldum belki birçok arkadaşımız gibi. Mezun arkadaşlarım beni çok iyi anlar. Ygs sınavında TM öğrencilerinin asıl bölümü sosyalin zorluğu ve edebiyatın inanılmaz basit oluşu eşit ağırlık bölümünde yığın oluşturdu ve az edebiyat bakan bir sayısalcı çok kolay bir şekilde hukuk kazandı ki bu sene ilk gün derse hoca kaç kişi sayısaldan geldi deyince kalkan elleri görünce emin oldum 🙂 O yüzden geçen seneden mezuna kalan arkadaşlarım sakın moralinizi bozmayın siz hayal ettiğiniz yeri kazanacak kadar iyiydiniz.Bir yıl geçte olsa o yere ulaşacaksınız.

  • Ygs-Lys çalışma sistemini bizimle paylaşır mısın ?

Ben hep düzenli çalışıyordum lys açısından. 9-10-11 de hiç eksik konu bırakmadan çalışmıştım. 12. Sınıfta her şey zorunluluktan olunca baskıya dayanamayıp çalışmayı bıraktım üstüne ygs (42k idim) şaşkına çevirince hep bıraktım. Ama yine istediğim okuldayım. Siz siz olun sakın bırakmayın ben hep düzenli çalıştığım için yaparım nasıl olsa diyordum benim gibi ygs den sonra bırakan arkadaşlarım mezuna kaldı.
Neyse ne diyordum? Son sene genel olarak hep YGS çalıştım. Bu kadar çalışmaya gerek var mıydı? HAYIR. Bakın cidden size bunu ÖZELLİKLE söylüyorum. İlk sınav olduğu için hep YGS öncelik oluyor ve herkes “Ygs’de çalıştığının karşılığını alamazsın ama lys de alırsın.” Der ama ygsye çalışmaktan lys çalışmayınca lys’de güme gidersin.
Ygs’yi isterseniz 2.5 ayda bitirirsiniz. Ygs’de konu çalışmak sizi 1 adım ileri götürür soru çözmek ise 10 adım. Türkçede her gün 50 paragraf çözmeyi alışkanlık haline getirin. Ben cidden işe yaramayacağını düşünerek yaptım bunu ama sonunda denemelerde herkesten daha çabuk okumaya ve daha önce bitirmeye başladım.(Net olarakta farkı göreceksiniz.) Türkçe dilbilgisini 1 haftada bitirirsiniz, inanın.
Coğrafya ve tarihte konudan çok soru üzerinden gidin. Asla bir konuyu küçümsemeyin bu dersler cepte olmalı. Kısa bir tekrar ardından soru çözün. Ve sakın konularım bitmedi diye deneme çözmemezlik yapmayın bu çok büyük bir hata. Ben de öyle diyordum hata okulda utanıyordum ilk başlarda netlerimden. Ama zamanla denemeden kaçan arkadaşlarımdan daha fazla net yapmaya, süreyi iyi ayarlamaya başladım. Denemeye girerek asıl sınava hazırlık yapıyorsunuz cidden ygs de bu yüzden heyacanlanmadım.
Ayrıca eksiklerinizi görüp tamamlamanıza yardım edip çalıştığınız halde yanlış yaptığınız sorularla sizi sağlamlaştırır.
Ygs matematik temel matematiktir. Sakın gözünüzde büyütmeyin. Sayılar , ebob ekok ve problemler bunları sağlam tutun. Hocalara geldik bana çok yardımcı oldu bu konuda çok kaliteli soruları var ve çok iyi anlatıyorlar. Matematik için birçok yayından soru çözün ve denemelere şimdiden başlayın.
Lys’yi şimdiden başlamış olmanız gerekir. Ygs önce olacakken lys calısınca vicdan yapıyor insan bazen ama sakın ha sakın. 73k dan 7k ya çekti arkadaşım benim ve lysde ondan her derste iyiydim sadece matematikle. Lys her şeydir.

  • Puan kadar tercihte önemli tercih dönemini anlatır mısın ?

Tercih sürem aslında öyle zor değildi. Bu genelde bölüm olarak ne olacağını bilemeyenler için geçerli bir sorun. Dershanelerde olmayınca yardımcı olacak birilerini bulmak zor. Ben hukuktan başka bir şey düşünmedim. O yüzden sıkıntı olmadı. Sadece özel üniversite yazsam mı diye bir tereddüt yaşadım ve 13 üniversite bulunan listemde hiç özel yoktu. Eğer özel düşünüyorsanız önceden her şeyini araştırın. İmkanları, hocaları, mezunların durumlarını, burs imkanı, yurt imkanı vs çünkü tercih döneminde kısa süre içinde araştırılmıyor. Ben devlet istiyordum zaten. Ankara, İstanbul ya da Marmara ondan bir sıkıntım olmadı.

  • Hukuk Kazandıktan sonra ne hissettin peki ?

Giresunluyum demiştim hatırlarsanız ve cidden kazandığımı fındık toplarken öğrendim. 🙂 Marmara olacağını düşünüyordum zaten ama bu sene her şey bizi şaşırttı sınava dair ondan hep merak içindeydim. Birden telefonum çalmaya başladı, herkes mesaj atıyordu felan oturdum fındık çuvalına Marmara Hukuk yazısını gördüm ve yüzümde sadece bir gülümseme oldu. İçim rahatladı resmen böyle üstününzden kocamaaaaaan bir yük kalktığını hissediyorsunuz çünkü beklemek çok iğrenç bir durum.

  • Peki genel olarak hukuk kazanmak isteyen arkadaşlara tavsiyelerin neler ?

Şu an yeni bir arkadaş grubum var okuldan.Bir arkadaşım var ve normalde doktorluk istemiş 18 binmiş sayısal şuan hukuk okuyor ama çok pişman. Ben nereye geldim deyip duruyor sürekli. Lütfen gerçekten istiyorsanız yapın. Siz adaleti sağlayacak insanlarsınız eğer bunu yapacak karaktere ve isteğe sahip değilseniz birçok insanın hayatına dokunan bu mesleği hakkıyla yapamazsınız. Hem okulu bitirdiğiniz zamana hem sonraki hayata yazık. Öğretmenlik, doktorluk ve hukuk. Bunlar için idealist insanlar olmak lazim. Sevmeyen insan kesinlikle okuyamaz. Bu edebiyatı sevmeyip çalışmaya benzemiyor.

  • Bize vakit ayırdığın için çok teşekkür ederiz eklemek istediğin bir şeyler var mı?

Moralinizi yüksek tutun. Kendinize güvenin. BEN YAPAMAZSAM KİMSE YAPAMAZ. Ben öyle diyordum 🙂 Ygs’yi çalışın ama önceliğiniz olmasın. Lys GERÇEKTEN her şeyi belirleyendir. Benim arkadaşım ygs5 278k dan 37k ya çekti. Hoş hukuk istediği için mezun ama bu işin sırrı LYS. Ve sakın bu sınavı hayatınızın merkezine koymayın. Umarım yardımcı olmuşumdur.


Bu soru cevap 2016 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.