İç dekorasyon nasıl yapılır / www.guzelfikir.com

Yaşam alanlarımızı kendi zevkimiz ve ihtiyaçlarımıza göre en uygun hale getirmek isteriz. İç dekorasyon; adı üzerinde iç mekân düzenlemesidir. Ev, ofis, villa, restaurant, cafe, otel ve her türlü yaşanabilir alanların iç mekânlarının dekora edilmesidir. Standart iç dekorasyon diye bir şey yoktur. Tamamen kişinin zevkine ve kullanım amacına göre düzenlenir. İç mimarların görev tanımı, iç dekorasyon düzenlemelerini yapmaktır. Yani bu işin erbapları iç mimarlardır. Asına bakarsanız, İç dekorasyon nasıl yapılır sorusuna verilebilecek klasik bir cevap yoktur. Çünkü herkesin istekleri ve ihtiyaçları farklı olduğu için, standart iç dekorasyon tanımı diye bir olay yoktur. İç dekorasyon nasıl yapılır sorusu yerine, iç dekorasyon yapmak için öneriler sorusu daha yerinde bir soru olabilir. O zaman bu konuda söylenecek çok lafımız olur size. Bu yazımızda konuya temelden girip, tavsiyelere ve ipuçlarına kadar uzanacağız. Öncelikle yapmanız gereken şey, iç dekorasyon planlaması yapmadan önce bu iş için ayıracağınız bütçeyi belirlemek ve bunu iç mimarınız ile paylaşmaktır.

İç dekorasyon nedir, nasıl yapılır?

İç dekorasyon bir sanattır. Yeniden yaratma, sihirli bir dokunuştur. İç mekânı estetik açıdan daha güzel kılan ve işlevsel açıdan daha faydalı hale getiren bir düzenlemedir. İç dekorasyon nasıl yapılır diye merak eden kişilerin mutlaka konusunda uzman bir iç mimar ile bu işe başlamaları gerekmektedir. İç mimarların görevi; iç mekân tasarımından kullanılan duvar boyalarına, mobilya seçiminden iç mekân düzenine kadar tüm ayrıntıları hesaplayıp sizin için en uygun mekânları yaratmaktır. İç mimarlar bu işi adeta bir kompozisyon sanatına dönüştürüp, parçaları tek tek yerine koyarak ortaya bir sanat eseri çıkarabilmektedirler. Aklınıza gelmeyecek ilginç tasarımlar ve fonksiyonel öneriler sunabilir ve iç dekorasyon konusunda size yardımcı olabilirler.

İç Dekorasyon nedir?

İç dekorasyonu yalın bir anlatım ile açıklamak için “ Süsleme Sanatı “ terimini kullanabiliriz. Modası geçmiş bir iç mekânı daha güncel objeler ile tasarlamak veya daha çok kullanılabilir hale getirmektir. Tabi bu düzenlemeleri yaparken, bütçenize uygun dekorasyon tercihlerini seçmelisiniz. Bildiğiniz üzere, iç dekorasyonda sınır yoktur. Herkes en güzel dekoru yaptırmak ister ama tüm bunlar bütçeniz ile bağlantılıdır. En ekonomik, en yararlı ve en şık iç dekorasyon çalışmaları için bir iç mimar ile fikir alışverişi yapmanızda fayda vardır. Böylece kendi stilinize uygun yaşam alanları belirleyebilir, kişilinizi yansıtan tasarımlar hazırlatabilirsiniz.  Elektrik düzeneklerinden, sıhhi tesisata kadar tüm detayları iç mimar belirler. Elektrik prizlerinin nerede olması gerektiğini, yemek masanızın nerede ne nasıl durması gerektiğine kadar bütün ayrıntıları sizinle paylaşır. İç dekorasyon nasıl yapılır hakkında düşünüp kafa yormanıza gerek kalmaz.

İç dekorasyon nasıl yapılır?

İç dekorasyonda her hangi bir planlama yoktur. Klasik şablonlar bulunmaz. Maddeler halinde yazılı bir kurallar çizelgesi de olmaz. Tamamen kişiye özeldir. Konutunuzun, iş yerinizin veya her hangi bir mekânınızın mevcut durumuna göre plan ve proje çizilir. Kişiye özel bir uygulamadır. Sizin için en konforlu, en kullanılabilir ve en fonksiyonel iç tasarımlar yaratır. İç dekorasyonu abartarak, mekânlarını deyim yerinde ise komik hale getirinler de yok değil. Bu kişiler genellikle gösteriş amaçlı dekorasyon yaptırıp, konfor ve işlevselliği ikinci plana atarlar. Bu tarz iç dekorasyon örneklerini sıkça görebilmekteyiz. İç dekorasyon yaptırmaya karar verdiğiniz zaman, önceliğiniz işlevsellik ve konfor olmalıdır. Sizi en rahat hissettirecek, günlük yaşamınızı kolaylaştıracak araç ve gereçleri kullanarak mekânınızı dekore etmelisiniz. Bunun için mutlaka iç mimarınızdan fikir almalısınız. Sizin göremeyeceğiniz en ince ayrıntıları görebilir ve size bu konuda en can alıcı fikirleri verebilirler.

İç dekorasyon örnekleri

Dekore ettirmeyi düşündüğünüz iç mekânınız için iç dekorasyon fikirleri arıyorsanız, bunun için çeşitli iç dekorasyon web sitelerinden örnekleri inceleyerek fikir alabilirsiniz. Ayrıca katalogları inceleyebilir ve iç mimarınızın önerilerini değerlendirebilirsiniz. İç mimarlar genelde sunum yaparken, bilgisayar desteğini kullanırlar. Üç boyutlu çizimler sayesinde, iç dekorasyon sonrasındaki halini bire bir görebilir ve karara verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Size bu konuda tavsiyemiz, kesinlikle laf tavsiyesi ile iç dekorasyon yaptırmayınız. Görselleri ve çizimleri görmeden karar vermeyiniz. Bire bir görüp karar vermenizi öneriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here