İç Mimarlık Kazanmak İçin Tavsiyeler ve İç Mimarlık Bölüm İncelemesi

0

İç Mimarlık Kazanmak

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda İç Mimarlık öğrencisi İrem’den İç Mimarlık kazanmak için tavsiyelerini ve bölüm hakkında görüşlerini alacağız.Yazıda İç Mimarlık kazanmak zor mu ? İç Mimarlık kazanmak için kaç net gerekir ? İç Mimarlık kazamak için nasıl çalışılmalı ? İç Mimarlık kazanmak için sıralama nedir ? gibi soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz. Kendisine vakit ayırdığı için teşekkür ederiz.Umarız faydalı olur.

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?

İsmim İrem, Karadeniz Teknik Üniversitesi İç mimarlık bölümü son sınıf öğrencisiyim.

Ygs-Lys çalışma sistemini bize bahseder misin ?

Aslında aman aman bir çalışmam olmadı çoğu lise öğrencisi gibi 🙂 Dersaneye gidiyordum ve bunun çok faydasını gördüm. Anlamadığım konularda biraz inatçıydım bu yüzden bildiğim konularda sürekli test çözmek yerine zorlandıklarımın üstüne daha çok gidiyordum.Ygs biraz daha mantık ve hız ile ilgili olduğu için deneme çözüyordum, Lys’de ise konu çalışıp test çözüyordum. Lys’ye hazırlanırken kesinlikle konu çalışmaya da zaman ayırılması gerektiğini düşünüyorum, öğrencilere bunu tavsiye edebilirim.

Tercih yaptığın yıl ve başarı sıralamanı bizle paylaşır mısın ?

Köprünün altından çok sular aktığı için hafızamı biraz zorlamam gerekecek. 2013 yılında tercih yaptım sıralamam da 70 bin civarıydı sanırım.

İç Mimarlık ders olarak içeriği ve zorluk derecesi nedir ?

Biraz el becerisine dayalı bir bölüm o yüzden diğer bölümlerden biraz daha farklı. Genelde dersler uygulamalı olduğundan sınavlarımız da bu şekilde oluyor. Aslında her haftamız vize haftası gibi geçiyor. Uykuyu seven arkadaşların sevmeyebileceği bir bölüm olabilir. Çoğu zaman bilgisayar başında sabahlara kadar çalışıyorsunuz. Yaratıcılık gerektiren bir bölüm. Dinlediğiniz bir müzikten, izlediğiniz bir filmden birkaç saat içinde bambaşka şeyler oluşturmanız istenebiliyor yani. Zor olan şeylerin daha güzel olduğunu düşünürüm her zaman, bu nedenle de dönem sonunda elde ettiğim tasarımları görünce zorlukları aklıma bile gelmiyor.

Mezun olunca hangi ünvana sahip olur ve çalışma alanları nelerdir ?

Aslında iç mimarlığın inanılmaz bir iş yelpazesi var, bir mobilyacıdan tutun bir sahne,dekor ya da vitrin tasarımı işine kadar her yerde çalışabiliyorsunuz. Bu konuda birçok insanın yanlış bildiği bir konuyu da anlatmak istiyorum. İç mimarlığı çoğu insan ev dekore etmek ya da mobilya seçmek olarak biliyor. Oysa ki iç mimarların en çok iş imkanı kamusal alanlarda.Yani oturduğunuz bir kafe,gittiğiniz bir hastane, alışveriş yaptığınız bir mağaza ya da AVM’nin kendisi bir iç mimar tasarımı olabilir. İç mimarlık dekorasyon değil iç mekan tasarımıdır. Yani insanların en konforlu yaşayabileceği şık mekanlar yaratmak. İç mimar ünvanıyla mezun oluyorsunuz isterseniz iki yıl yüksek lisans yaparak Yüksek İç Mimar ünvanı da alabiliyorsunuz. İmza yetkisi henüz olmayan bir meslek ama ben bu yetkiyi bir gün alacağımıza inanıyorum:) Bu nedenle bir mimarla çalışmak ya da az önce dediğim gibi mimarlıkta yüksek lisans yaparak imza yetkisine sahip olmak gerekiyor.  Ayrıca son gelen yasayla ofislerde iç mimar çalıştırma zorunluluğu geldi yanlış hatırlamıyorsam.

Garanti bir meslek midir ?

Özel sektörde iş imkanı daha çok. Özel sektörün de garantisi yok bildiğimiz gibi. Ama akademisyenlik,belediye vs gibi devlet imkanı da bulunan bir iş. Tabi maddi kısmıyla ilgileniyorsanız özel sektör bu konuda daha parlak. İşinizi iyi yaparsanız iki tarafta da önünüz açık olabilir,hatta iki tarafı birlikte de yürütebilirsiniz. İnanılmaz rakamların döndüğü oluyor.

Mezun olan birinin ortalama maaş piyasası nedir ?

İşe başladığınız şehre göre değişiyor. İstanbul’da 3 bin liraya başladığınız yerler olabilirken örneğin Samsun’da 2 bin civarı olabiliyor. Tabi bu oradaki yaşam standartıyla da alakalı. Devlette de 3 binle başlanıyor diye biliyorum. Daha sonra aldığınız işe ve yükselmenize göre aldığınız ücret de değişiyor.

Bölümü okumak isteyen arkadaşlar nasıl niteliklere sahip olmalıdır ?

Resim yeteneğinin olması bölümde baya avantaj olur seçecekler için,çünkü bilgisayar programları hiçbir zaman insanın eli kadar hızlı olamıyor. Fikrin de nerede aklımıza geleceğini bilemediğimiz için yanımızda taşıdığımız bir eskiz defteri hayatımızı kurtarabiliyor. El becerisi de maket yaparken kesinlikle yardımcı olur. Bu tarz şeylerle ilgilenmeyi sevenlerin çok eğlenebileceği bir bölüm bence. Ekip çalışması okul hayatınızdan iş hayatınıza kadar her yerde içinde olacağınız bir şey. Bu yüzden toplu çalışmalara, fikir alışverişlerine ve eleştirilere açık olmak gerekiyor.

Genel olarak bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara tavsiyelerin nedir ?

Mimarlık ya da mühendislik bölümü düşünen öğrencilerin “TEKNİK” Üniversiteye girmeye çalışmalarını öneririm. Teknik üniversitelerin kesinlikle farklı olduğunu düşünüyorum. İşin tekniğiyle başladığınız için yere basan tasarımlar yapıyorsunuz. Bu da iş hayatınızda boşluğa düşmenizi engelliyor. Teknik üniversite her zaman yaptığınız işin hayata geçirilebilirliğini kontrol eder. Diğer Üniversiteler kötü demiyorum tabi ki. Mesela Mimar Sinan’ı bu konuya hiç dahil etmiyorum. Çünkü mimar olmak isteyen herkesin hayali orasıdır 🙂 Demek istediğim hayal gücü önemli olan bu bölümde teknik üniversiteler hayalleri gerçeğe dönüştürmeye biraz daha çaba harcıyorlar.

Bize vakit ayırdığın için teşekkür eklemek istediğin başka bir şey var mı ?

Ben teşekkür ederim sizin aracılığınızla birilerine faydam dokunursa çok mutlu olurum.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.