İKY Kazanmak İçin Tavsiyeler ve İnsan Kaynakları Yönetimi Bölüm İncelemesi

0

İKY Kazanmak İçin Tavsiyeler ve İnsan Kaynakları Yönetimi Bölüm İncelemesi

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda İKY öğrencisi Sacide’den İKY kazanmak için tavsiyelerini ve bölüm hakkında bilgileri aldık.Kendisine vakit ayırdığı için teşekkür ediyoruz umarız faydalı olur.Hazırsak İKY Kazanmak için tavsiyelere geçelim.

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?
Merhaba, ben Sacide Uyanmış. 22 yaşındayım. Sakarya Üniversitesi İnsan kaynakları ve yönetimi bölümü 4. sınıf öğrencisiyim.

Ygs-Lys’ye nasıl çalıştın ? Çalışma sisteminden bahseder misin?
Sınav çalışmalarım 11. Sınıf itibariyle dershane yardımıyla başladı. Pek düzenli bir sistemim yoktu, sadece bol bol soru çözerek kendimi ilerlettim. Soru sayılarımı belirli bir düzenle arttırıyordum. Soru çözerken sıkıldığım anlarda bırakmak yerine sevdiğim matematik konularına dönüyordum. Benim için testler boş zamanlarımda yapılacak bir aktiviteye dönmüştü. Ayrıca hızlı okuma ve anlama yeteneğini geliştirmek için bol bol kitap okudum. Ve hazırlık dönemim boyunca sosyal hayatımdan ödün vermedim çünkü son dönemde en çok bunaltan konu bu oluyor. Çalışmaktan soğumamak için aradaki dengeyi iyi ayarlamak gerek. Sınava çalışırken moral çok önemli.

Tercih yaptığın yıl ve başarı sıralamanı bizle paylaşır mısın?
2013 yılında tercih yaptım, sıralamam 133006’ydı.

İnsan Kaynakları Yönetimi Ders içeriği ve zorluğu nedir?
Ders içeriğimiz ilk senelerde temel bilgiler yani; muhasebe, işletme, hukuk gibi derslerden yapacağımız işte gereken bilgiler. Diğer seneler içinde bölüm dersleri ağırlıkta bunlarda genelde işe alım, ücret, performans konularında dersler. Zorluğa gelirsek çok ağır dersler değil. Yani aslında çoğu derste aynı konuyu farklı yönden görüyoruz. Bu sebeple derslerde zaten önceki dönemde gördüğümüz konular sayesinde kolaylık oluyor.

İKY mezunu hangi ünvanı alır ve çalışma imkanı nasıl?
Mezun olduğumuzda önce “ik personeli” ünanıyla  işe başlıyoruz, İş imkanlarımız ise yeni bir bölüm olduğumuzdan dolayı çok fazla. Ama iky mezunları bundan pek yararlanamıyor çünkü İşletme, Çeko ve hatta Endüstri Müh. Bölümü mezunları boşta kalınca genelde İky alanında iş tercih ediyorlar.

Bölümü okumak isteyen arkadaşlar nasıl niteliklere sahip olmalıdır?
Adından da anlaşıldığı üzere insanlarla iletişimi iyi olması gerekiyor, sistemli çalışmaya uygun olması da önemli. Ayrıca taraflar arasında denge kurabilecek bir kişiliği olmalı çünkü biz ik’cılar iş veren ve iş gören arasında köprü görevi görüyoruz bir anlamda.

Genel olarak bu bölümü okumak isteyen arkadaşlara tavsiyelerin nedir?
Bölümümüz işletmede bel kemiği görevi gören bir bölüm bu sebeple strese ve yoğunluğa tahammülü olmayan arkadaşlara pek tavsiye etmiyorum. Eğer gerçekten bu bölümü okumak istiyorsanız kesinlikle derslere devamlılık konusuna dikkat etmelisiniz. Ve bölümde dil konusu çok önemli sadece ingilizce bilmek bile hangi seviye olursa olsun yetmiyor, mutlaka ek bir dil için hazırlıklı olun.

Bize vakit ayırdığın için teşekkür eklemek istediğin başka bir şey var mı?
Ben teşekkür ederim, umarım herkes istediğini başarır. Ek olarak şunu söyleyeyim mutlaka farklı sertifika programlarına katılın hem derslere yararlı hem de cv hazırlarken işinize çok yarıyorlar.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.