Instagram Hikaye Boyutu Ayarlama
Instagram Hikaye Boyutu Ayarlama

Instagram Hikaye Boyutu Kaç Olmalı? (Sığdırma)

Instagram’ın, Snapchat üzerinden aldığı bir özellik olarak gösterebileceğimiz hikayeler bölümü, sosyal medyanın en aktif kullanılan alanlarından biri oldu. Instagram’ın genel kullanım oranıyla karşılaştırıldığı zaman, ne denli büyük bir kitleden söz edildiğini daha iyi anlayabiliyoruz. Instagram da ilgi çeken alanı boş bırakmak istemiyor olacak ki sürekli olarak bu alana yeni güncellemeler ve yeni özellikler ekleniyor. Her ne kadar sürekli güncelleniyor ve bu denli yüksek bir kullanım oranına sahip olsa da Instagram Hikaye bölümünün de bazı sınırları var. Kullanıcıların dikkat etmesi gereken ilk sınır ise Instagram Hikaye Boyutu sınırı. Kullanıcıların istedikleri her boyutta paylaşım yapmaları mümkün değil. Peki, Instagram Hikaye Boyutu sınırı ne? Kullanıcılar nasıl bir boyut seçmeli?

Instagram Hikaye Boyutu Sınırı

Instagram hikayeler bölümünde, ilk olarak fotoğraf konumu sınırı vardı. Fotoğraflar dikey konumda paylaşılabiliyordu. Yine genel olarak sınır bu şekilde olsa da biraz daha kurallar esnetildi. Kurallara baktığımız zaman ise ilk olarak en boy oranı karşımıza çıkıyor. Bu kısımda hikayeleriniz 16:9 en boy oranına sahip olmalı. Sorunsuz bir paylaşım için 16:9 en boy oranı ilk şart. Sadece fotoğraflar için değil videolar içinde bu durum geçerli.Örnek olarak kendi telefomdan şöyle bir görsel bırakırsam daha açıklayıcı olur.Kamera > Kamera Ayarları(telefondan telefona farklılık gösterebilir) :

Instagram Hikaye Boyutu Instagram Hikaye Boyutu

Instagram Hikaye Boyutu kısmında, çözünürlük bölümünde ise 1080 X 1920 piksel değerine sahip olan veya bu değerin katlarında olan çözünürlük değerlerini kullanmanız gerekiyor. Yine 720p olarak gösterebileceğimiz HD değerinde, yani 720 X 1280 piksel değerinde de fotoğraflarınız kırpılmadan eklenecektir.

Genel olarak kurallar bu şekilde. Instagram Hikaye Boyutu kısmında bu değerlere ulaşmak için fotoğraflarınızı ayarlamanız gerekiyor. Eğer fotoğraflarınızı ayarlama konusunda destek istiyorsanız, bu durumda da InstaSize, No Crop gibi üçüncü parti uygulamaları da kullanabilirsiniz.(3.uygulamalardan dolayı doğacak sorunlarda mesuliyet kabul edilmez)

3.parti uygulamalar yardımıyla hem görselleri boyutlandırmanız hem de resimleri düzenlemeniz mümkün kılınıyor. Hikaye boyutu için genel olarak dikkat edeceğiniz değerler bu şekilde. Hikaye paylaşımları öncesinde kameranızı bu değerlere göre ayarlamanız yeterli olacaktır. Özellikle çerçevesiz ekranlı akıllı telefon kullananların, 18:9 oranına dikkat etmeleri gerekiyor. Öyle ki bu telefonlarda genelde oran 18:9 olarak karşımıza çıkıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here