İnternette Reklam Verme – İnternet Reklam Çeşitleri

0

İnternette Reklam Verme – İnternet Reklam Çeşitleri

Son yıllar itibariyle internet çağının gelişmesiyle beraber kullanımının da artması ve teknolojik gelişmelerin insan hayatına katkı sağlamasıyla birlikte internet sektöründe reklam vermek için birçok marka kendine ekstra bütçe ayarlamaktadır. Bu sayede kendini daha iyi tanıtma ve gösterme fırsatı bulan markalar, ayırdıkları bütçeden kat kat fazlasını geri kazanç olarak sağlamaktadır.Peki internette reklam verme nasıl olur ? İnternette reklam verme fiyatları nedir ? İnternette reklam verme işleminden nasıl verim alırız hazırsak inceleyelim.

İnternette Reklam Verme

İnternette Reklam Fiyatları

Bilindiği üzere internet ortamında yaygın olarak verilen reklamlar, markalara ekstra kazanç ve müşteri kitlesi olarak geri dönmektedir. Ancak markaların dikkat ettiği birkaç husustan biri de internette reklam verme fiyatları olarak bilinmektedir. Düşük bir bütçeyle reklam vermek markalar açısından daha avantajlı görülmektedir ancak orta halli bir markanın da internette reklam vermesi mümkün kılınmaktadır. Bir markanın internette reklam verme isteği doğrultusunda ödeme yöntemleri ve birimleri çeşit çeşit maliyete göre hesaplanmaktadır.

Reklam Verebilecek Popüler Siteler ve Benzeri Siteleri Bulma

Marka ve firmaların internet ortamında reklam verebilecek popüler siteler ve benzeri siteleri bulma çalışmalarını tek başlarına yürütmeleri oldukça zorlu bir seçenek olmaktadır. Bu işi yapan birçok firma ve internet ortamı sağlayıcıları bulunmakta olduğundan zorlanmaya gerek kalmadan uygun bir fiyata hem popüler bir sitede reklam vermek hem de bu popüler olan reklam verilecek sitenin araştırılması onların işi olduğundan markanın ve firmanın işini kolaylaştırmaktadırlar.

Google’a Reklam Vermek

İnternet ortamında reklam verebilecek popüler siteler arasından ilki Google olarak bilinmektedir. Marka ve firmalar açısından google’a reklam vermek oldukça zorlu bir yol ve pahalı bir iş olarak gözükse de getirisi de o denli yüksek kazanç ve müşteri kitlesi olmaktadır.

Google gibi popüler internet platformlarında reklam yayınlatmak, anlaşma yapılan reklam şirketinin ne denli kaliteli ve güvenilir bir şirket olduğunu göstermektedir. Bu sayede iş yapılacak olan internet reklam firmasının ne derecede güvenilir ve kaliteli bir şirket olduğunu önceki çalışmaları neticesinde kolayca anlamak mümkündür.

Google sitesine reklam vermek markalar açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlar; son yılların en çok kullanılan arama motoru olması özelliği sayesinde geniş müşteri kapasitesi oluşturmak, ödenen miktarın karşılığını birkaç ay içerisinde misli misli geri almak ve çok fazla tıklanma sayısı kazanmak şeklinde sıralanmaktadır.

Akıllı Bağlantıya Reklam Vermek

Arama motorları dışında markaların en çok kazanacağı ve ekstra müşteri kitlesi oluşturmak için reklam verebileceği bir diğer platform da akıllı bağlantı platformları olarak bilinmektedir. İnternet ortamında bir metin ya da bir haber okurken karşılaşabilecek bir reklam türü olarak bilinen akıllı bağlantılarda, okunan metin ya da haber içeriğindeki koyu renkli kelimelere tıklandığında sitenin adresine yönlendirme yapmasıyla reklam amacını gütmektedir.

Sosyal Medya Platformlarında Reklam Vermek

Marka ve firmaların reklam vermek için en sık ziyaret ettiği internet platformlarından biri de sosyal medya platformları olarak bilinmektedir. Dışarıdan bakıldığı zaman diğer reklam türlerine göre en yeni uygulanmaya başlanan reklam türü olarak bilinmektedir.

Gün içerisinde insanların en sık giriş yaptığı uygulamalar haline gelmiş olan Twitter, Pinterest, Instagram, Facebook ve Youtube gibi yüz binlerce sayıda kullanıcı sahibi olan bu uygulamalarda reklam vermek önemli bir boyut halini almıştır. Aynı zamanda sosyal medya platformlarında reklam vermek isteyen markaların hedeflediği müşteri kitlesine, yaşına ve cinsiyetine göre reklam verilecek kişileri de seçmesi mümkün olmaktadır.

Haber Sitelerine Reklam Vermek

Markalar ve firmalar arasında internet ortamında en çok kullanılan reklam verme araçlarından biri olan haber sitelerine reklam vermek oldukça hesaplı bir reklam türü olarak bilinmektedir. Tanıtım yazılarını içeren internet platformları haber sitelerinde ziyaretçi ve kullanıcı sayısının çok yüksek olduğu firmayı, hizmeti ve ürünü kendine ait sitesinde haber paylaşımı yapar gibi, reklam mantığını belirtmeden kullanıcılara aktarma şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Satışta Ortaklık- Açılır Pencere ve Flash Reklamları Vermek

Satışta ortaklık, açılır pencere ve flash reklamları gibi birçok reklam çeşidini bir arada bulunduran internet reklamları; komisyon bedeli, satış sayısı, açılır pencere ve sekmeler, flash uygulamalı reklamlar, e- posta reklamları ve arama motoru reklamları şeklinde en çok kullanılan reklam türleri olarak sıralanmaktadır.

Satışta ortaklık reklamlarında online ortamlarda kendi hizmetlerini satışa sunmayı dileyen firmaların ortaklık niyetiyle bir sitem oluşturarak kendi hizmetini satmakta olan diğer online sitelere ödediği paranın bedeli şeklinde reklam hizmeti sunulmaktadır. Reklamı veren kişiler için oldukça uygun fiyatlı bir hizmet olarak bilinmektedir.

Flash reklamlarında bir web siteye girildiği anda karşılaşılan ve açılması gereken siteden önce bilgisayar ya da mobil cihaz ekranında, ekranı kaplayacak büyüklüğünde kullanılan reklam türü olarak bilinmektedir.

E- mail yoluyla kullanılan reklamlar; internet ortamında bulunan ve bilinen e- posta adresleri özenle ve dikkatli bir biçimde reklam vermek isteyen firmanın isteği doğrultusunda seçilen kişilere gönderilen reklam türü olarak bilinmektedir ve diğer reklam yöntemlerine göre daha az etkili olduğu bilinmektedir.

Arama Motorları Aracılığıyla Reklam Vermek

Arama motorları aracılığıyla verilmekte olan reklam türü en etkili reklam türü olarak bilinmektedir ve en çok kullanılan reklam türleri arasında ilk sırada gelmektedir. Yahoo, Yandex ve Google tarzındaki sık kullanılan arama motorlarında sekmelerin en yukarıdaki sağ kısmında belirgin şekilde verilen bağlantılar arama motoru reklamı olarak açıklanmaktadır. En çok tercih edilmesindeki nedeninse arama motoru araçlarının çok sık kullanılıyor olması şeklinde bilinmektedir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.