İnternetten Para Kazanma Yöntemleri + 40 Yöntem

0

Herkese merhaba Guzelfikir.com olarak dev bir rehbere daha imza atmak istiyoruz. “internetten para kazanmak istiyorum” “internetten para kazanma taktikleri” “internetten para kazanma yolları” “internetten para kazanma yöntemleri” gibi aramalar yapıyorsanız doğru adrese geldiniz. Sizin için 40 farklı yöntem ile internetten para kazanma listesi hazırladık. Liste içerisindeki söz edilen platformlardan yazının en sonunda bahsedilecektir.

İnternetten Para Kazanma 2020 Yılı Popüler Meslekler İle Birlikte Yeni Para Kazanma Yöntemleri İçin Tıklayın: İnternetten Para Kazanmak 2020 (Tüm Yöntemler)

Size ne kadar getirisi olur bu tamamen size bağlı bir durum. Aşağıdaki listede yer alan yöntemleri uygulayarak, bu işlerden para kazanan arkadaşların olduğunu söyleyebiliriz. Fazla lafı uzatmadan internetten para kazanma yöntemleri listesine geçelim.

İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

İçindekiler

Yeteneklerinizi Göstererek İnternetten Para Kazanma

1- Web Sistesi Yaparak Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanmaİnternetten para kazanma deyince akla gelen ilk yöntemlerden biridir. Eğer web platformları için herhangi bir kodlama biliyorsanız bu iş tam size göre. İnsanlara kişisel, şirketlere kurumsal web siteleri hazırlayarak internetten para kazanabilirsiniz. Bir internet sitesi yaparak ne kadar kazanacağınız web sitesinin özelliklerine göre değişiyor.

İnternet siteleri genellikle 200-250 TL’den başlayıp özel yazımlara göre 50.000-60.000 TL ve üzeri fiyatlara bile çıkıyor. Peki müşterinizi nerden bulacaksınız ?

Size freelancer olarak internetten müşteri bulmanızı sağlayacak platformlar mevcut bunlardan bazıları ; r10.net , bionluk.com , sadeceon.com. Bunlar sadece bazıları internetten bu ve bu sitelerin türevlerini araştırırsanız satış yapabileceğiniz bir sürü site olacağını anlayacaksınız. Bu araştırmayı “Freelancer siteler” kelimesiyle arama motorlarını kullanarak yapabilirsiniz.

Ayrıca kendinize hizmetlerinizi sunduğunuz bir site yapıp reklamınızı da yapabilirsiniz.

2- Script Satarak Para Kazanmak

İyi olduğunuz bir platformda script yazarak internetten para kazanmanız mümkün. Örnek veriyoruz bir blog yazılımı olan WordPress’te çok iyisiniz. WordPress php dilinde yazılmış bir platform. Siz hem php diline ve WordPress’e hakim olduğunuz için, WordPress kullanıcılarına bir eklenti yaptınız. Bu eklentimiz güvenlik eklentisi olsun.

Bu yaptığınız güvenlik eklentisini lisanslayıp bir çok WordPress kullanıcısına satabilirsiniz. Böylece sadece bir kez yazdığınız scriptten bir çok satış gerçekleştirebilirsiniz. Bu satışı yine kendi web siteniz üzerinden, webmaster forumlardan ve freelancer sitelerinden satışa sunabilirsiniz.

3- Masaüstü Program Yazarak Para Kazanmak

İnternetten para kazanma diyince aklınızda sadece web sitesi gelmesin. İnterneti bir kenara bırakıp bilgisayarlar için masaüstü programlar geliştirebilirsiniz. Tabii bunun için yine bir yazılım dili bilmeniz şart. Öncelikle projenizi belirleyin ve o proje hangi yazılım dili ile hazırlanması kolaysa o yazılım diline yönelin.

Programınızı oluşturduktan sonra program lisans satışlarınızdan ve aldığınız program reklamlarından internetten para kazanmanız mümkün.

4- Mobil Uygulama Yaparak Para Kazanmak

internetten para kazanmakCep telefonları artık o kadar güçlü ve işlevsel ki bilgisayarların yaptığı çoğu şeyi artık cep telefonlarından yapabiliyoruz.

Bu da haliyle yeni bir para kazanma kapısı açıyor insanlara. Mobil uygulama yaparak para kazanmak artık internetten para kazanma yöntemlerinin en etkililerinden biri oldu.

Mobile platformlarda program yapmak için yine yazılım dili bilmek şart. Mobil uygulamanızı yaptıktan sonra uygulamanıza Google Admob reklamları , dışarıdan reklamlar veya premium üyelikler , uygulama içi satın almalar ekleyerek para kazanmanız mümkün.

Ayrıca mobil uygulamlaarın reklamlarını yapmak AppStore ve Google Play gibi platformlarla çok daha kolay.

5- Web Site Ara yüzü Yaparak Para Kazanmak

Kodlama bilmiyorsunuz, teknik bilgilerle uğraşmaktan yoruluyorsunuz ve hayal gücünüze güveniyorsunuz işte tam bir grafikeri tarif ettik aslında. Grafikerlik kodlama pek sevmez ama güçlü hayal gücüyle tasarım yapmak onların işidir.

Grafikerleri sadece web site ara yüzü yaparak para kazanıyoruz diyemeyiz bu yüzden diğer yöntemleri aşağıda yine belirteceğiz. Konumuza döneceksek olursak web sitesi tasarlayarak internetten para kazanma mümkün.

Bunun için iyi derece de photoshop veya çizim programlarından birini iyi kullanmanız gerekiyor. Web site ara yüzünü tasarladıktan sonra bunları ister web sitesi yapan yazılımcı arkadaşlara ister sizden sadece psd formatında ara yüz isteyen müşterilerinize satabilirsiniz.

Müşterilerinizi yine webmaster forumlarından veya freelancer platformlarından bulabilirsiniz. Bu işten kazancınız web site ara yüzünün kaç sayfa istendiğine ne istendiğini bağlıdır. Ama profesyonel olarak yaparsanız bir ev geçindirebilirsiniz.

 6 – Logo Yaparak Para Kazanmak

internetten para kazanma yöntemleriHer web sitesinin , iş yerinin , işletmenin vs. kurumsal kimliği vardır. Bu kurumsal kimliğinin içinde logo çok önemlidir. Bu yüzden işletmeler logolarının göze hitap etmesini ister.

Logo aynı zamanda işletme hakkında bilgi vermelidir. Durum böyle olunca işletmeler logo tasarlayan insanlara ihtiyaç duymaktadır. Logo tasarlayabilmeniz için photoshop bilginiz ve hayal gücünüzün iyi olması gerekir.

Tasarladığınız logoları satmak veya müşterilerinizden logo siparişi almak için bir web sitesi oluşturabilir, webmaster veya freelancer platformlarda ilan açabilirsiniz.

Logolar kalitesine, işin büyüklüğüne göre değişmektedir.20 TL’den başlayıp +5000 TL’ye kadar logo tasarımları mevcut. Logo satışı internetten para kazanma yöntemlerinin başında gelir.

7 – Fotoğraf Düzenleyerek Para Kazanmak

internetten para kazanma yolları

Evet yanlış duymadınız fotoğraf düzenleyerek internetten para kazanma mümkün. Photoshop bilginizle insanların isteği doğrultusunda fotoğraflarını düzenleyip gelir elde edebilirsiniz.

Müşteri çekmek için resim blogu veya Instagram üzerinden ilginç fotoğraflar paylaşıp kitle elde edebilirsiniz. Freelancer platformlar üzerinden yeteneğinizi sergileyip müşteriler bulabilirsiniz.

8- Karakalem Çalışması Yaparak Para Kazanmak

internetten para kazanma yöntemleriKarakalem çalışması yaparak internetten para kazanma bu ara çok rağbet görmektedir. Özel günlerde, hediye alımlarında insanlar fotoğraflarını karakaleme dökmek istemektedirler.

Burada da devreye siz giriyorsunuz. Eğer karakalem çizim becerinize güveniyorsanız bundan gelir elde edebilirsiniz.

Hemen çalışmalarınızın olduğu bir sosyal medya hesabı veya web sitesi oluşturun potansiyel müşterinizi belirleyin. Ayrıca freelancer platformlarda karakalem ilanları verin. Bu iş emek işi olduğu için fiyatı siz belirleyin !

9- Kurumsal Kimlik Tasarımları Yaparak Para Kazanmak

Grafikerler eğer marka ve pazarlama anlayışı iyi ise firmaların kurumsal kimlik oluşturmasında çok önemli rol oynuyorlar. Örneğin birine iş verecekseniz geri dönüş için size telefon numarasını mı söylese yoksa kartını mı bıraksa daha profesyonel bir ön izlenim oluşturmuş olur?

Tabii kartını bırakırsa. Kartvizit dediğimiz bu iletişim kartlarını grafikerler tasarlıyor. Kurumsal kimliği sadece kartvizit ile sınırlandıramayız tabii ama bu tip şeylerin görselleri grafikerlere pazar açmış oluyor.

Siz de bu pazardan faydalanmak istiyorsanız iyi derecede tasarım yapabilmelisiniz. Potansiyel müşterilerinizi freelancer platformlardan webmaster forumlardan veya kendi sitenizden bulabilirsiniz.

10- Banner Tasarlayarak Para Kazanmak

Geldik yine pazarlama ve reklamlama konusunda iyi olan grafiker arkadaşlarımızın pazarına. İnternet sitelerine girdiğinizde sayfanın belli bölümlerinde reklamlar görmüşsünüzdür. Peki hiç düşündünüz mü bu reklamları kim tasarlıyor ? İşte sorunun cevabındayız.

Pazarlama konusunda ilgi çekici banner ve afiş hazırlayan grafikerler rağbet görüyor. Banner ve afiş fiyatları 20TL’den başlayıp 2000+ TL’ye kadar çıkabiliyor. Eğer banner ve afiş tasarlayarak internetten para kazanmak istiyorsanız hünerlerinizi webmaster sitelerinde veya freelancer platformlarda gösterebilirsiniz.

11- Düğün Tasarımları Yaparak Para Kazanmak

internetten para kazanma yollarıBiliyorsunuz düğün ve cemiyet sahipleri her şeyin kusursuz olmasını ister. Görsellik düğünler ve etkinlikler için çok önemlidir.

Bir etkinliğin kaliteli olduğu davetiyesi veya afişinden belli olur derler. Hal böyle olunca yine grafikerler devreye giriyor.

Siz de düğün davetiyesi veya etkinlikler için büyük afiş tasarımları yaparak para kazanabilirsiniz. Potansiyel müşteri için en iyi yöntem kaliteli bir web sitesi açıp çalışmalarınızı oraya atmak. Ayrıca müşteri sorun etmediği süreci bir davetiye tasarımını diğer müşterileriniz için de kullanabilirsiniz.

12- Video Animasyon ve Video Düzenleyici Olarak Para Kazanmak

Özellikle internet üzerinde video platformlarının etkisini göstermeye başladığından bu yana video introları olsun video effekt konusu olsun çok popüler oldu.

Bu video platformlarda belli bir yer edinmiş bazı kullanıcılar profesyonel grafiker veya video edit konusunda çok bilgisi olmayabiliyor. Haliyle bilen birilerini arıyorlar.

Sadece video platformları için değil büyük firmalar reklam videoları ve için sağlam grafikerlerle çalışmak istiyorlar.

Bu konuda yine video konusunda iyi olan arkadaşlarımız devreye giriyor. Eğer bu konuda kendinize güveniyorsanız webmaster forumlarında veya freelancer platformlarda çalışmalarınızı aktarabilir ve işinizden bahsedebilirsiniz.

13- İçerik Hazırlayarak Para Kazanmak

internetten para kazanmakHer gün arama motorlarında binlerce arama yapılıyor ve karşınıza binlerce site geliyor. Peki bu siteler sizin istediğiniz bilgilere nasıl ulaşıyor ? Kim yazıyor onca bilgiyi ?

İşte içerik üreticisi ne demek aslında buldunuz. İçerik üreticisi bir web sitesinin isteği doğrultusunda içerik üreten editörlerdir. İçerik üreticisi olmak için ne yapmalıyım ?

Öncelikle kendinize güvenmelisiniz, özgün ve yaratıcı olmalısınız. Ardından bir fiyat belirlemelisiniz şuan piyasa maalesef çok düşmüş durumda 100 kelime 1.5TL’den başlayıp 20TL’ye kadar çıkabiliyor.

Bu tamamen yazınızın kalitesine bağlı. Sağlam bir yazı yazmak için haliyle bilgi sahibi konularda yazmalısınız. Potansiyel müşterilerinizi webmaster forumlarda veya freelancer platformlarda bulabilirsiniz. Ayrıca web sitelerine mail atarak ücretli yazar veya editör olabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

14- Seslendirme Yaparak Para Kazanmak

Sesinize ve diksiyonunuza güveniyor musunuz ? Evet ! İşte tam size göre bir iş bulduk…

İnternetten para kazanma yöntemlerinin yine belirgin araçlarından “Seslendirme yaparak kazanmak” nasıl bir iş bu? Hemen açıklayalım önünüze bir metin koyuyorlar siz de bunu seslendiriyorsunuz ve karşlığında para alıyorsunuz.

Tabii tercih edilebilir olmanız için iyi bir mikrafona, iyi bir sese ve diksiyona ihtiyacınız var. Şuan seslendirme ücretleri bir kelime başına ortalama 1TL’den başlayıp 50 TL’ye kadar çıkabiliyor. Yani minimum olan 1 TL’den seslendirme yaparsanız 50 kelimelik bir yazı seslendirdiğinizi düşünelim.

50×1 TL’den 50 TL kazanmış oluyorsunuz. Potansiyel müşterilerinizi freelancer platformlardan bulabilirsiniz.

15- Beste Yaparak Para Kazanmak

Freelancer platformları o kadar büyük kitlelere ulaştı ki kategoriler çok kollara ayrıldı. Eğer müziğinize güveniyorsanız beste yaparak para kazanmanız mümkün.

Bunun için kaliteli referanslarınız müzik bilginiz ve çok iyi kulağınız olması gerekiyor. Ardından freelancer platformlarına girip potansiyel müşterilerinizi bulabilirsiniz.

Freelancer platformlarını yazının en sonunda bulabilirsiniz.

16- Şarkı Sözü Yazarak Para Kazanmak

Beste yaparak internetten para kazanma yöntemi olur da şarkı sözü yazarak internetten para kazanma yöntemi olmaz mı ? Olur hem de çok güzel olur.

Bu sefer müzik bilginiz olmasına gerek yok kaleminize güveniyorsanız şarkı sözü yazabilirsiniz. Ama yine de sözlerin kolay bestelenebilmesine özen gösterin.

Potansiyel müşterilerinizi freelancer platformlardan ve sanatçılara mail atarak çok iyi şarkı sözleriniz olduğunu anlatabilirsiniz.

17- Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

internetten para kazanmakİnternetten para kazanma yöntemleri gün geçtikçe listesini yeniliyor ve bir yenisini daha ekliyor. Fotoğraf çekerek internetten para kazanma da bunlardan birisi. Peki nasıl olacak bu iş ?

Öncelikle fotoğraflarınız çekimi konusunda iyi olmalısınız. Ardından stok fotoğraf siteleri dediğimiz siteler var. Bunlar sizin çektiğiniz özgün fotoğraflarınızı kendi sitelerine yüklemeniz karşılığında belli bir ücret veriyor.

Bu siteleri stok fotoğraf siteleri kelimeleriyle aratabilirsiniz ama biz yine de buraya 2 örnek stok fotoğraf sitesi bırakalım.

Örnek stok fotoğraf siteleri “istockphoto.com”  , “shutterstock.com”.

18- Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Yabancı dil sahibisiniz herhangi bir yerde çalışmıyorsunuz işte size çok güzel bir pazar. Yabancı dil öğrencileri için internetten para kazanma yollarından en önemlisi. Çeviri yaparak kazanmak.

Öncelikle dil piyasasını iyi araştırmalısınız ona göre bir fiyat belirlemelisiniz. Şu an yanlış hatırlamıyorsak 100 kelimesi 5-10TL gibi rakamlarla çeviri yapılıyor. Tabii bu metnin zorluğuna göre değişmekte.

Para kazanma olayı size kalmış ister karakter başına ister kelime başına fiyat biçersiniz. Şuanda en çok potansiyel müşteri bulunan platformlar içerik forumları ve freelancer platformlardır.

Webmaster Olarak İnternetten Para Kazanma

Öncelikle webmaster nedir ? Bunu bir açıklayalım. Webmaster internet sahibi kişilere denir. Sahip olduğu internet sitesini devamlılığını ve gelişmesini sağlayan kişidir. Teknik tüm bilgilere hakimse web sitesi olmasa da konulara hakim olduğu için Webmaster olabilir. Peki Webmaster internetten nasıl para kazanır?

Eğer kendi web sitesi üzerinden internetten para kazanmak istiyorsa öncelikle ziyaretçisi bol bir web sitesine sahip olmalıdır. Ne kadar ziyaretçisi artarsa o kadar çok para kazanır diyebiliriz.

Eğer internet sitesi yoksa alternatif olarak domain alımı satımı yaparak para kazanabilir. Peki nasıl olacak bu ? İsterseniz açıklamalara geçelim.

19-  Banner Satışı Yaparak Kazanmak

Web site sahiplerinin internetten para kazanma deyince aklına ilk gelen şeylerden biridir banner satışı yapmak. Bannerlar sitenizin boyutlarına uygun reklam görselleridir. Bu banner alanlarını siz belirliyorsunuz.

Banner satışı yaparak ne kadar para kazanabiliriz derseniz bu tamamen sitenizin durumu ve size bağlı. Günde 1000 kişi ziyaretçisi olan bir site ile günde 10000 ziyaretçisi olan bir sitenin banner reklam alanlarındaki fiyat farkı elbette olacaktır.

Tabii dediğimiz gibi fiyatta özgürsünüz reklam alanlarınızı ister günlük ister haftalık ister de aylık olarak kiralayabilir para kazanabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinize sitenize iletişim adresi bırakarak ve webmaster forumlarında reklam satışı yapabilirsiniz.

20- Tanıtım Yazısı Yayınlayarak Para Kazanmak

İnternetten para kazanma yöntemlerinin bir diğeri tanıtım yazısı yayınlayarak para kazanmak. Tabii bunun için yine iyi bir siteye sahip olmalısınız. Hitleriniz ve domain değerleriniz iyi olmalı ki insanlar size tanıtım yazısı yayınlatsın.

Tanıtım yazısından ne kadar kazanılacağı sorusu tamamen sitenize bağlı. Sitenizin içeriği ve domaini ne kadar kaliteli ise ücretler o kadar artıyor. Ayrıca ek olarak tanıtım yazısını siz yazarsanız ek ücrete tabii tutabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi kendi internet siteniz üzerinden(iletişim) ve webmaster forumlarından bulabilirsiniz.

21- Backlink Satışı Yaparak Kazanmak

internetten para kazanmak istiyorumBacklink kısaca diğer siteler ile link değişimi demektir. Siteniz kaliteli olduğu için yeni siteler arama motorları gözünde kaliteli gözükmek için sizinle backlink alışverişi yapmak isterler.

Yani Google şöyle düşünüyor eğer bir site kaliteli bir siteden link aldıysa o site kalitelidir veya kaliteli olma yolunda ilerliyordur.

Böyle olunca Google ve diğer arama motorlarında kelimelerde daha çok ileriye çıkılıyor.

Aramalarda öne çıkmak isteye site sahipleri de bu yüzden backlink alıyor. Sizde sitenizin belli bir yerine veya yazılarınızın içine backlink alarak para kazanabilirsiniz. Backlink fiyatlarını belirlemek size kalmış.

Potansiyel müşterilerinizi webmaster forumlarından bulabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfası hazırlayarak size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

22- Adsense ile Para Kazanmak

internetten para kazanmaİnternetten para kazanma deyince akıllara gelen ilk platformlardan biri. En büyük internet sitelerinin bile tercih ettiği reklam ağı Adsense. Adsense bir Google kuruluşu olduğu için güvenilirdir. Adsense’nin kısaca işleyişi şirketlerden reklam alır ve site sahiplerine bunları yayınlatır.

Adsense’de her reklam tıklaması başına para kazanırsınız. Bu reklamın kalitesine, konusuna ve bütçesine göre değişir bir tıklamaya  10 kuruş kazanan da var 20 TL’de. Bu TBM dediğimiz ortalama tıklama başına kazancınıza bağlı.

TBM’yi artırmanın bazı yolları var tabii bunu araştırarak bulabilirsiniz. Adsense’ye başvurmak için kaliteli bir siteniz olmalı. İçerikleriniz kopyadan uzak olmalı. Eğer şartları sağladığınızı düşünüyorsanız Adsense adresinden başvuru yapabilirsiniz.

Eğer onay alırsanız reklamlarınızı profesyonelce yerleştirmeniz gerekiyor ki iyi bir tıklama alasınız.

İnternetten Para Kazanma 2020 Yılı Popüler Meslekler İle Birlikte Yeni Para Kazanma Yöntemleri İçin Tıklayın: İnternetten Para Kazanmak 2020 (Tüm Yöntemler)

23- Domain Satarak Para Kazanmak

Öncelikle Domain nedir ? Domain girdiğiniz internet sitelerinin ismi ve alan adıdır. Örneğin siteninadı.com bir domaindir. Peki bu domainlerden nasıl para kazanılır ?

İnternetten para kazanma yöntemi olarak bilinen domain satarak para kazanmak için domainleri çok sıkı takip etmelisiniz. Şu anda 2-4 karakterli domainler 4-5 haneli hatta daha fazla rakamlara satılmaktadır.

Ya da jenerij domain dediğimiz hiç bir ek almadan direkt konuyu belirten domainler çok pahalıdır. Örneğin spor konusu çok genel bir konudur. Eğer sadece spor olarak bir domain alabilirseniz bunu çok iyi fiyatlara satmanız mümkün.

Aldığınız domainleri domain açık arttırma sitelerinde veya webmaster forumlarında satışa çıkarabilirsiniz.

24- SEO Uzmanı Olarak Para Kazanmak

Her internet sitesi arama motorlarında ilk sırada çıkmak ister. Peki bunu yapmak kolay mıdır ? Tabii hayır. Durum böyle olunca bu işin artık bir pazarı bile oluşmuştur. Böylece SEO uzmanı olarak internetten para kazanma mümkün kılınmıştır.

SEO uzmanları bir web sitesini istenen kelimede arama motorlarında ilk sıralarda çıkarmak için çalışmalar yapar. Büyük şirketler SEO uzmanlarına ciddi para ödüyor. Ne kadar kazanacağınız tamamen sizin çalışmanıza bağlı ama 3 haneli ile başlayıp 5-6 hanelere kadar çıkabiliyor.

25- Web Site Sahiplerine Teknik Destek Vererek Para Kazanmak

internetten para kazanmakHer web site sahibi sorunlar yaşayabiliyor. İnternetten araştırma yaparak sorunu halletme çalışsa da teknik olarak eksik olduğu konulara müdahale etmek zor olabiliyor.

Bu devrede bu işi iyi bilen siz zor da kalan web site sahiplerine ücret karşılığında yardım edebilirsiniz. Alacağınız ücret işin büyüklüğüne ve zorluğuna göre değişir tabii sizin belirleyeceğiniz fiyatta bir etken.

Teknik destek vermek isterseniz özel bir platform açabilir veya mevcut webmaster forumlarında iş ilanı açabilirsiniz. Teknik destek vererek internetten para kazanma yoluna başvuracaksınız bu konulara hakim olmanız şart.

Sosyal Medya ile İnternetten Para Kazanma

Günümüzün en popüler internetten para kazanma yöntemlerinden olan sosyal medya fenomenliğini platform platform ayrı ayrı işleyelim.

26- Tweet Atarak Para Kazanmak

internetten para kazanmaTwitter üzerinden internetten para kazanma mümkün. Tabii bunun için aktif, bol takipçili ve etkileşimli bir hesaba ihtiyacımız var. Bu hesap nasıl yapılır ayrıntılı şekilde öğrenmek için Twitter’da Fenomen Olunur ? Yazımızı ayrıntılı şekilde Twitter’dan para kazanma yöntemi için Twitter’dan nasıl para kazanılır ? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Hesabınızın aktifliğine göre bir tweet atıp 100 TL’den başlayıp 5-10 Bin TL para alabilirsiniz.

27- Facebook Sayfası ile Para Kazanmak

internetten para kazanmaFacebook eskisi gibi kullanılmıyor havası oluşmuş ise de bu yanılgıdan başka bir şey değildir. Facebook hala aktif olarak yüz binlerce kullanıcıya sahiptir.

Bu kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir sayfa oluşturup bu sayfanın etkileşimlerini iyi hale getirebilirsiniz Facebook üzerinden para kazanmanız mümkün peki nasıl olacak bu ?

Facebook Sayfası için kategori belirleyin, kategorinize uygun paylaşımları planlayın , sayfanızı açın ve beğeni kazanmak için düzenli ve planlı paylaşım yapın.

Emeğinizin karşılığını yavaş yavaş aldıktan sonra sayfa büyümeye başlayacaktır. Sayfa büyüklüğüne göre reklam teklifleri alabilir veya reklam alım-satım platformlarında sayfanıza reklam alabilirsiniz.

28- Instagram Üzerinden Para Kazanmak

internetten para kazanma yöntemleriInstagram şuan çok aktif olarak kullanılan sosyal medya mecralarından biri. Bu platformun çok aktif olması reklam pazarını da beraberinde getiriyor.

Instagram üzerinden iki şekilde para kazanabilirsiniz.

 • Instagram üzerinden satış yaparak internetten para kazanma
 • Instagram üzerinden reklam alarak internetten para kazanma

Satış yaparak para kazanmak için belli bir ürün satışı vb. şeyler satabilirsiniz. Bu ürünlerin sahibi zorunlu olarak siz olacaksınız diye bir kural yok ! Satış ortaklığı denilen sistem ile bazı markaların ürünlerini satarak satışınızdan komisyon alabilirsiniz.

Reklam alarak para kazanmak için bol etkileşimli ve takipçili hesaba ihtiyacınız var. Bunu kişisel olarak da belli bir kategoride sayfa gibi hesap açarak da yapabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize kalmış.

Potansiyel müşterilerinize iletişim adresi bırakarak veya reklam alım satım platformlarından ulaşabilirsiniz.

29- Youtube Üzerinden Para Kazanmak

internetten para kazanmakŞu anda en popüler internetten para kazanma yöntemlerinden biri konumuna gelmiş “Youtuber” olarak adlandıralan insanların dışarıdan reklam ve Google Adsense ile kazancıyla elde edilen para kazanma yöntemlerinden biri.

Eğer Youtuber olarak internetten para kazanmak istiyorsanız bu konuda bolca emek harcamalısınız. Düzenli olarak ilgi çekici ve özgün içerikler üretip takipçi sayısını artırmalısınız.

Takipçi sayısına göre geliriniz artacaktır. Youtube ile belli bir kitle yakaladıktan sonra diğer sosyal medya mecralarında da boy gösterebilirsiniz ! Detaylı bilgi için Youtube’dan nasıl para kazanılır ? Yazımızı okuyabilirsiniz.

30- Twitch Üzerinden Para Kazanmak

internetten para kazanma yollarıİnternetten para kazanma yöntemleri o kadar çok arttıki her gün bir yenisi daha ekleniyor. Yeni akım sosyal mecra olan Twitch ile de para kazanmak mümkün. İlk olarak Twitch nasıl bir platformdur bundan bahsedelim…

Twitch anlık olarak canlı yayın açabileceğiniz ve izleyicilerinizle etkileşim kurabileceğiniz bir platform.

Twitch’den 3 şekilde para kazanabilirsiniz.

 • Twitch Donate Üzerinden İnternetten Para Kazanma

Yayın sırasında izleyicilerinizden size gelen donate dediğimiz bağışlarla para kazanabilirsiniz.

 • Twitch Abone Üzerinden İnternetten Para Kazanma

Eğer izleyicilerinize kendinizi sevdirirseniz size abone olmak isterler. Bu aboneliğin de her ay bellidir bir ücreti var. Twitch tarafından belli komisyon kesildikten sonra geri kalan abonelik parası size aktarılır.

 • Twitch Kanalınız Sayesinde Reklam Alarak İnternetten Para Kazanma

Twitch üzerinde belli bir kitleye ulaştıktan sonra reklam teklifleri zaten size gelecektir. Bu teklifleri değerlendirebilirsiniz.

31- Sosyal Medya Uzmanı Olarak Para Kazanmak

internetten para kazanma yöntemleriSosyal medya fenomeni olmadan da sosyal medya üzerinden internetten para kazanma mümkün. Peki nasıl olacak bu ? Sosyal medya hesaplarını yöneterek.

Sosyal medya uzmanının kısaca görevi düzenli şekilde sosyal medya hesabının kitlesine göre içerik üretmek ve düzenli şekilde aktif kalmasını sağlamaktır.

Özellikle kurumların çok vakti olmadığı için sosyal medya hesaplarını daha iyi yerlere getirmesi için sosyal medya uzmanları ile çalışırlar.

Eğer siz de içeriklerinize, görsellerinize ve bilginize güveniyorsanız webmaster forumlarında veya freelancer platformlarında sosyal medya uzmanı olarak ilan verebilirsiniz. Ücretlendirme içerik başına haftalık / aylık olarak değişmekte ve fiyat size bağlıdır.

Tecrübe ve Bilgi Birikimi ile İnternetten Para Kazanma

Bu başlık altında ise tecrübeleriniz ve şuana kadar elde ettiğiniz bilgi birikimleri ile internetten para kazanma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

32- Marka Danışmanı Olarak Para Kazanmak

Eğer markalaşma konusunda eğitim aldıysanız ve bu konuda iyi olduğunu düşünüyorsanız hemen evden oturduğunuz yerden freelancer olarak marka danışmanı olabilirsiniz.

Markanın büyümesi için slogan bulmasından tutunda pazar araştırmasına kadar her alanda yardım edebileceğiniz müşterileri freelancer platformlarında bulabilirsiniz.

Bu işten gelir elde etmek size bağlıdır yaratıcı fikirler ile sandığınızdan daha fazla kazanabilir sevilen fikirleriniz ile sürekli çalışılmak isteyen biri haline gelebilirsiniz.

33 – Sanal Asistan Olarak Para Kazanmak

internetten para kazanma yöntemleriİnternetten para kazanma yöntemlerinden en ilginçlerinden birinde sıra…Yanlış duymadınız bir firmanın asistanı olacaksınız ama sanal… Size ne iş verildiyse raporlama, araştırma veya telefonlara bakma gibi işleri yapıp çalıştığınız yere raporlayacaksınız.

Sanal asistanlık şuan çok popüler olmasa da yavaş yavaş meslek olmaya ve gelir elde edilmeye başladı.

Sanal asistan olup müşteri bulmanız için kendinize bir online çalışma sayfası oluşturabilir webmaster veya freelancer platformlarda ilanlar verebilirsiniz.

34 -Satış Ortaklığı Yaparak Para Kazanmak

internetten para kazanmaİnternetten para kazanma yöntemlerinin en çok tercih edilenlerinden bir tanesi ile karşınızdayız. Satış veya kar ortaklığı bir marka veya firma ile anlaşarak onlara bulduğunuz müşteri veya onların adına sattığınız ürün veya hizmetlerden komisyon almanızdır.

Satış ortaklığı için bizzat firmalara siz mail atabilir veya ticaret platformlarından , freelancer platformlardan firmalarla konuşabilirsiniz.

Kar ortaklığı ile ne kadar gelir elde edeceğiniz firma ile yapacağınız anlaşmaya ve kaç müşteriye ulaşabileceğinize bağlıdır.

35- Kurs Vererek Para Kazanmak

internetten para kazanmakHangi dalda uzmansanız bilginiz dahilinde öğrencilerinize ders verebilir internetten para kazanma şansınızı artırabilirsiniz.

Özel ders almak isteyen öğrencileri bilgi sahibi olduğunuz forumlardan bulabilirsiniz. Veya çok popüler olan online kurs sitesi “Udemy.com” üzerinden ücretli sanal kurs verebilirsiniz.

Kursunuzun içeriğine göre fiyatlar değişmekte fiyat size kalmakla beraber yine uzmanlık alanınızdaki piyasaya göre saat başı fiyat verebilirsiniz.

36- Ödev Yaparak Para Kazanmak

internetten para kazanma yöntemleriÖdev yapmak internetten para kazanma yollarından bir tanesi. İyi olduğunuz bir konuda konuyla ilgili forumlara bakabilir , öğrenci forumlarında dolaşıp öğrencilerin ödevlerine yardımcı olabilirsiniz.

Örneğin bir bilgisayar mühendisisiniz ve bilgisayar mühendisliği öğrencisi ödev için hesap makinesi kodlatmak istiyor. Hemen mesaj atıp ufak bir ücret karşılığında yardımcı olabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Dediğimiz  gibi alakalı platformları takip ederek belli bir öğrenci kitlesine ulaşabilirsiniz. Ödevin zorluğuna göre fiyat değişebilir. 15 dakikalık bir ödev ile tez yazmak aynı fiyatta olmayacaktır tabii.

37- Araştırma Danışmanı Olarak Para Kazanmak

Özellikle rekabet içindeki firmalar araştırma konusunda birçok kişi görevlendirmektedir. Her konuda araştırmanın üstesinden gelebilecek okumayı araştırmayı seven biriyseniz bu iş size göre.

Hangi konuda araştırma yapmanız isteniyorsa o konuda araştırma yapıp müşterinize rapor sunmalısınız.

Potansiyel müşterilerinize freelancer platformlardan veya kendinize ait kişisel web sitesi yaparak nasıl bir hizmet verdiğinizi anlatarak ulaşabilirsiniz.

Bu işten elde edeceğiniz gelir tamamen size bağlı işin büyüklüğü de önemli faktörlerden birisi.

38- Fikir Danışmanı Olarak Para Kazanmak

Çok güzel projeleriniz var ama hayata geçirecek bütçeniz mi yok ? Bırakın o zaman başkası hayata geçirsin tabii bunun da bir karşılığını vererek.

Birbirinden ilginç ilgi çekici projeler tasarlayabiliyor veya pazarlamanıza güveniyorsanız bu iş size göre.

Örneğin ileride sağlam yatırımla çok iş yapabilecek bir proje fikrini herhangi bir şirkete satabilirsiniz tabii bunun için ikna kabiliyetinizin iyi olması gerek. Veya biraz daha küçük düşünüp projelere isim, slogan vb. bulabilirsiniz.

Örneğin bir çok web sitesi isminin ne olacağı konusunda çokca vakit harcamaktadır. Bu kişilere ücret karşılığı bir isim sunabilirsiniz.

Bu hizmetinizi freelancer platformlar veya webmaster forumlar üzerinden pazarlayabilirsiniz.

39- Tester Olarak Para Kazanmak

Çok iyi bir internet kullanıcısı ve yeniliklere açık bir iş iseniz internetten para kazanma işi ayağınıza geldi. Tester olmak !

Bir çok yeni hizmete sunulan programlarını , web sitelerini , oyunları deneyip eksiklerini ve buglarını söyleyen bir rapor hazırlayarak para kazanabilirsiniz.

Ayrıca oyun gibi bazı platformlarda güvenlik buglarını bildirirseniz ayrıca ödüllendirme şansınız yüksek. Bu hizmetinizi freelancer platformlarda veya kişisel web sitenizde pazarlayabilirsiniz.

40- E-kitap Satarak Para Kazanmak

İnternetten para kazanma yollarından sonuncusuna geldik. Bir konu hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu ve bu bilgileri başkasını aktarmayı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız bu düşüncenizden gelir elde edebilirsiniz nasıl mı ?

E-kitap hazırlayarak. Hazırladığınız e-kitapları kişisel hesaplarınızdan veya Google Play Store gibi mağazalarda satışa sunarak para kazanabilirsiniz.

Eğer ilk kitabınız başarılı olursa bu sizin hem isim yapmanızı hem de diğer kitabınızın satışının şimdiden iyi olacağını işaret eder. E-kitabın fiyatı tamamen size kalmıştır.

Yeteneklerinizi ve Hizmetlerinizi Pazarlayabileceğiniz Platformlar

Tabii bu platformlar sadece bazılarıdır. Platformlarla ilgili sorunlarınızda sorumluluk kabul etmemekteyiz.

 • r10.net Webmaster Forumu
 • bionluk.com Freelancer Platform
 • fiverr Freelancer Platform
 • wmaraci.com Webmaster Forumu
 • sadeceon.com Freelancer Platform
 • themeforest.com  Satış Platformu

İnternetten Satış Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ücret Berlirleme

Ücret belirleme konusunda ne çok aza inin ne çok çok üst bir fiyat verin hak ettiğinizi düşündüğünüz fiyat ne ise onu biçin.

Zamanında Teslim

İşinizi her zaman belirttiğiniz süre içinde teslim edin.

Ticaretinize Dikkat Edin

Kimle ticaret yapıyorsunuz dikkat edin, müşterileriniz de seçici olun dolandırıcılardan uzak durun !

Ticaret Puanlarınıza Dikkat Edin

Platformlardaki ticaret puanlarınız sanal alemdeki ticaretinizin için çok önemli bir kaç müşteri sizin için eksi puan verdiği zaman yeni müşterileriniz için bu pek hoş karşılanmayabilir.


İnternetten para kazanma yöntemleri yazımızın sonuna geldik. İnternetten para kazanma yöntemlerinde eksik olduğunu düşündüğünüz bir yöntem varsa yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Umarız bu liste ile internetten para kazanma şansınızı artırır istediğiniz gelir seviyesine ulaşırsınız.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.