iPhone Arka Kamera ve Flash Açılmıyor Sorunu

0

iPhone Arka Kamera Açılmıyor

İstenilen fotoğraf ve videoları çekmek amacıyla kullanılan cep telefonlarında iPhone arka kamera açılmıyor sorunu kullanıcılara büyük sıkıntı yaratmaktadır. İPhone’lar çoğunlukla çekilen fotoğraf ve videoların kalite özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Arka kamerası yanı sıra ön kamerasının kalitesi de oldukça iyidir. İPhone’larda görülen kamera donma, açılmama gibi sorunlar sıklıkla karşılaşılan arıza türlerindendir. Yaşanan bu tarz durumlarda servise götürmeden önce yapılabilecek belirli işlemler bulunmaktadır.

iphone arka kamera çalışmıyorLensi Temizlemek

Kullanıcıların mağdur olmasını sağlayan iPhone arka kamera açılmıyor sorunu için bireysel anlamda uygulanabilecek ilk işlem kamera lensinin temiz olup olmadığını kontrol etmektir. Lensin kirlendiği durumlarda kamera bulanık çekim yapmanın yanı sıra açılmama gibi sıkıntılara da yol açmaktadır. Çünkü çoğunlukla çekilen fotoğraf ve videoların bulanık olması odaklanmaması ve çekilen materyaller üzerinde belirli lekelerin bulunması kamera lensinin temiz olmadığını gösterir. Mikrofiber bez kullanarak lensi temizlemek yeterli olmaktadır. Cihazın lensi incelendiğinde kir birikintisi yanı sıra lensin yanlış hizalandığı ya da engellendiği görülüyorsa yardım almak için yetkili servise başvurmak gerekmektedir.

Telefon Aksesuarlarını Çıkarmak

Oluşan iPhone arka kamera sorunu için yapılabilecek diğer işlemler arasında cihazın üzerinde bulunan kılıf gibi tüm aksesuarların çıkarılması gelmektedir. Cihazın üzerinde bulunan özelliklede metal içerikli olan kılıf ya da ek aksesuarlar kameranın optik sabitlemesini engelleyerek sıkıntı yaratmaktadır. Bu tarz eşyaların cihazın üzerinden uzaklaştırılması sonrası sorun çözülebilmektedir.

iphone arka kamera ve flash açılmıyorYeniden Başlatma ve Farklı Uygulama Kullanma

Cihazlarında iPhone arka kamera açılmıyor sorunu yaşayanlar farklı bir yöntem olarak cihazı yeniden başlatmayı deneyebilir. Bu durum özellikle kamera açıldığında siyah bir ekran görüldüğünde uygulanmaktadır. Kameranın açılmadığı fark edildiğinde cihaz yeniden başlatılarak resetlenmelidir. Bazı durumlarda bu uygulama sorunun çözümü olabilmektedir. Yapılabilecek diğer bir işlemde kamera uygulamasının kullanılabileceği farklı bir uygulama yüklemektir. Yüklenen yeni uygulama sayesinde kamera açılmama sorunu net şekilde tespit edilmektedir. Özellikle de ön ya da arka kamera hangisinde sıkıntı olup olmadığını öğrenebilmek için farklı bir uygulama yükleyerek işlem yapmaya çalışmak sorunun anlaşılması ve çözümü için etkili olmaktadır. Çünkü bazı durumlarda arka kamera yanı sıra ön kamerada arızalı olabilmektedir.

iPhone Flash Açılmama Sorunu

iPhone flash açılmama durumunda yapılacak işlemler :

  • Telefonu sıfırlama
  • Sadece kamera ayalarını sıfırlama

Bu ikisi işe yaramıyorsa fener uygulamasından iPhone telefonunuz led ve flash ışığının ve yanıp yapmadığını kontrol edebilirsiniz.Eğer yanmıyorsa donanımsal bir problem olabilir.

Yetkili Servise Götürmek

iPhone arka kamera açılmıyor sorunu için bireysel anlamda uygulanacak lens temizleme, cihazı yeniden başlatma, farklı uygulamalarla kamerayı test etme, üzerindeki aksesuarları çıkarma gibi tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra cihaz üzerinde ki sorun hala devam ediyorsa daha fazla yardım almak amacıyla yetkili servise danışmak gerekmektedir. Uygulanan tüm işlemler sonrası yapılabilecek son şey budur.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.