İphone Kurtarma Modu Nedir? Nasıl Kullanılır

0

İPhone Kurtarma Modu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tıpkı bilgisayar sistemlerinde olduğu gibi işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda da işletim sisteminin kullanılması, zaman zaman çökme sorunlarının yaşanmasına neden oluyor. Hemen her telefonda yaşanabilen bu sorun kararlı yapısıyla öne çıkan iPhone akıllı telefonlarında da yaşanabiliyor. İşte böyle bir sorunla karşı karşıya kalındığında iPhone akıllı telefonlarında devreye İPhone Kurtarma Modu giriyor.

Telefonların sistemlerinde yazılımsal olarak bir sorun yaşandığında ya da çökme sorunlarıyla karşı karşıya kalındığında kullanılan kurtarma modu sayesinde sistemin hataları giderilerek yeniden kararlı hale getirilebiliyor. Yani adından da anlaşılacağı gibi İPhone Kurtarma Modu yazılım sorunlarında telefonların yeniden çalışabilir duruma getirilmesini sağlamakta.

İPhone Kurtarma Modu Kullanımı

Yazımızda belirttiğimiz gibi sistemsel bir sorun yaşarsanız devreye almanız gereken kurtarma modu için nasıl adımlar atılmasına geçelim.

Öncelikle iPhone akıllı telefonunuz kapatmanız gerekecek. Telefonu tamamen kapatmakta sorun yaşarsanız “Home + güç tuşu” kombinasyonunu yaparak telefonu kapatmanız mümkün.

Şimdi telefon kapalı konumdayken bilgisayara bağlantı kablonuzu telefona takın. Ardından Home tuşuna basılı tutarak kabloyu bilgisayara takın.

Bilgisayarınızdan iTunes uygulamasını açın. iPhone telefonunuzda iTunes bağlantısının gerçekleştirildiğini gösteren bir işaret gözükecek.

Bu işaret geldiğinde Home tuşuna basmayı bırakabilirsiniz.

Şimdi ise iTunes uygulamasında kurtarma modunda olan bir iPhone bulunduğunu belirten uyarı çıkacak. Bu uyarıdan sonra kurtarma modunu kullanarak sıfırlama ve benzeri işlemleri yapabilirsiniz.

Not: iPhone 7 akıllı telefonunuz varsa bu durumda Home tuşu yerine “Uyku/uyandırma + ses azaltma” tuşlarını kullanmanız gerekiyor. Geri kalan işlemler yukarı da anlattığımız sistemlerle tamamen aynı. Sadece iPhone 7 serisinde Home tuşu tasarımı değiştiği için Apple’ın böyle bir uygulamaya gittiğini görüyoruz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.