iPhone PDF Düzenleme – Mac PDF Düzenleme

0

iPhone PDF Düzenleme – Mac PDF Düzenleme

PDF formatı, özellikle iş dünyasında çok sık kullanılan evrensel bir formattır. Resmi belgelerde, sunum belgelerinde, CV’lerde ve daha birçok alanda PDF kullanıldığını görürüz. Her ne kadar bu denli çok kullanılıyor olsa da PDF için düzenleme ve görüntüleme işlemleri biraz can sıkıcı olabiliyor. Standart belge formatlarına göre PDF düzeleme işlemi belli başlı gereklilikler istiyor. Ekstra programlar ve düzenleme araçlarını kullanmak zorunda kalabiliyoruz. Bu konuda ise iPhone ve Mac kullanıcıları biraz daha şanslı. Özellikle Mac PDF Düzenleme işlemi için ekstra ücretler ödeyerek programlar almanıza gerek kalmıyor.
Başta Mac PDF Düzenleme işleminden başlayarak, iPhone ve Mac modellerinde düzenlemeleri nasıl yapacağımıza bakalım.

Mac PDF Düzenleme İşlemleri

Pahalı uygulamalara gerek kalmadan Mac PDF Düzenleme işleminin nasıl yapılacağından söz edelim.
• PDF dosyanızın üzerine gelin.
• Sağ tıklayıp, “Aç > Ön izleme(Preview)” seçeneğini seçin.
• PDF dosyanız görüntülenecektir. Burada düzenleme yapmak isterseniz, üst kısımda daire içerisinde yer alan kalem simgesine dokunun.
• Kalem simgesine tıklamanızın ardından Mac PDF Düzenleme araçları açılacak.
• Metin ekleme, kenarlıkları değiştirme, dolgu renklerini değiştirme, not alma, metin ve işaret ekleme gibi hemen hemen her düzenlemeyi bu kısımdan yapabilirsiniz. Ayrıca yine bu kısımda imza ekleme özelliği de kullanılabiliyor.
Ek: Eğer varsayılan uygulama olarak herhangi başka bir uygulama seçmediyseniz, PDF dosyalarınız çift tıklama sonrasında ön izlemeyle açılacaktır.

iPhone PDF Düzenleme

iPhone PDF Düzenleme işlemi için bazı yardımcı programlara ihtiyacınız oluyor. Sadece PDF belgelerini görüntülemek için kullanacaksanız iBooks yeterli ancak düzenleme işlemi için yardımcı programlara ihtiyaç duyuluyor. iOS PDF düzenleme için kullanılan birçok üçüncü parti uygulama var. Bu alanda en çok kullanılan uygulama Adobe tarafından sunulan Acrobat Reader olarak karşımıza çıkıyor.
Bunun dışında LightPDF gibi 3.parti uygulamalarda var. 3.parti bir PDF düzenleme uygulaması indirmeniz, ardından uygulamayla PDF belgelerinizi açmanız yeterli olacaktır. Düzenlemeler için her uygulamanın farklı bir menüsü var fakat genel olarak belge üzerinde seçimler yaparak, düzenleme panellerinin açılmasını sağlayabiliyorsunuz. Birçok üçüncü parti uygulamada aynı sistem işliyor.Tabii bu uygulamalar eğer ileride bir sorun yaratırsa sorumlu tutulamayız.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.