iPhone Toplu Mesaj Atma – iPhone Toplu Sms

0

iPhone’da Toplu Mesaj Atma – iPhone Toplu Sms

Mesaj özelliği, akıllı telefonlar ne kadar gelişse de en çok kullanılan özelliklerden bir tanesi. Hatta markaların yeni akıllı telefon modellerinde mesaj özelliği için geliştirmeler yapıldığını da biliyoruz. Mesaj özelliğine gerektiği önemi veren firmalardan birisi de Apple. iPhone akıllı telefonlarında mesaja özel servisleriyle dikkat çeken marka, özel birçok kullanım sunuyor. Her ne kadar ayrıcalıklı sistemler sunuluyor olsa da daha önce iPhone akıllı telefonu kullanmayanlar için bazı ayarlar karmaşık gelebilir. Alışılagelmişin dışında olan bu özelliklerden birisi de iPhone Toplu Mesaj Atma özelliği. Android modellerine göre biraz daha farklı bir kullanımı olan iPhone Toplu Mesaj Atma nasıl yapılıyor? Alternatifler neler? Bakalım.

iPhone Toplu Mesaj Atma

iPhone Toplu Mesaj Atma Mesaj Türleri

Bu kısımda Apple’ın da paylaştığı yöntemler var. Genel olarak değerlendirdiğimiz zaman ise 3 şekilde grup mesaj türü var. Diğer iPhone kullanıcılarıyla mesajlaşmanız durumunda direk iMessage türü kullanılabiliyor. Bunun dışında MMS ve SMS mesaj türünün bulunduğunu da ekleyelim. Gönderdiğiniz grup mesajın türü ise karşı tarafın cihaz özelliklerine göre belirlenebiliyor.

Başta belirttiğimiz gibi karşı tarafta Apple’ın ürününü kullanıyorsa, bu durumda iPhone Toplu Mesaj Atma özelliği için iMessage bölümü kullanılıyor. Kısacası sisteme göre ayrıcalık sunuluyor demek doğru olacaktır.

Mesela karşı taraf Android işletim sistemine sahip olan bir akıllı telefon kullanıyorsa, bu durumda siz iPhone Toplu Mesaj Atma özelliğinden yararlanarak mesaj gönderdiğiniz zaman, karşı taraf mesajları SMS olarak alıyor. Bu kısa bilgilendirmenin hemen sonrasında, iPhone Toplu Mesaj Atma özelliğini nasıl kullanabileceğimizden söz edelim.

  • Her zaman olduğu gibi ilk işlem mesajlar bölümüne giriş yapmak olacaktır.
  • Mesajlar uygulamasını açmanızın ardından alıcıları seçmeniz gerekiyor. Bu kısımda kişilerin isimlerini yazmanız bir seçenek. Fakat bu uzun yol.
  • Kişi eklemek için “+” simgesini kullanmanız yeterli olacaktır.
  • Kişileri seçmenizin ardından, mesaj bölümüne standart olarak mesajınızı yazın.
  • Sonrasında gönder butonunu kullanarak, tek mesaj gönderiminde olduğu gibi gönderim yapmanız yeterli.

Yapacağınız işlemler bu kadar basit işlemler. Fakat merak eden kullanıcılar için iPhone Toplu Mesaj Atma detaylarından da söz edelim. Yukarıda söz etmiştik. iPhone Toplu Mesaj Atma özelliği için 3 farklı tür var. Bu türlerin görüntülemelerinin biraz daha farklı. Hemen bu türler için kısa kısa özelliklerden söz edelim.

Mesajların SMS Olarak Gözükmesi

Karşı taraf Apple cihazlarına sahip değilse mesajlar SMS olarak görüntülenecektir. Bu şekilde gelen grup mesajlar, genelde yeşil baloncuklar şeklinde görüntüleniyor. Kısacası standart şekilde mesajlar gönderiliyor. Bu mesajların operatör servisi üzerinden gönderildiğini ekleyerek, multimedya ögelerinin desteklenmediğini de söylemek gerek.

MMS Olarak Gözükmesi

Yine mesajların yeşil baloncuklar içerisinde görüntülendiğini görmek mümkün oluyor. iPhone’da Toplu Mesaj Atma bölümünde MMS kısmını kullanacak olursanız, bu kez fotoğraf gibi multimedya ögelerine yer verebilirsiniz. Ayrıca size gelen mesajları kontrol etmeniz ve grupta yer alan kişilerin yanıtlarını görmeniz de mümkün.

iMessage Üzerinden Gözükmesi

iPhone Toplu Mesaj Atma özelliğinde kullanıcılara sunulan en büyük ayrıcalık iMessage bölümü. Bu bölümden gönderilen toplu mesajlar, Apple üzerinden gönderiliyor. Uçtan uca şifreleme yöntemi sayesinde de mesajlar korunuyor.

Ayrıca iMessage üzerinden gelen grup mesajlarını her şekilde kontrol etmek mümkün. Mesajlara fotoğraf, video, sesli mesaj, özel karakterler kısacası hemen her şeyi ekleyebiliyorsunuz. Grup mesaj gönderdiğiniz zaman, grubunuza isim koymanız ve kişiler ekleyip çıkarmanız da mümkün oluyor. iMessage bölümünü Apple’ın sunduğu bir ayrıcalık olarak değerlendirebiliriz. Tüm bu işlemlerden sonra iPhone’da toplu mesaj nasıl atılır sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.