iPhone Uyku İncelemesi Nedir? Nasıl Çalışır?

0

iPhone Uyku İncelemesi Nasıl Çalışır?

Apple’ın akıllı telefonları olarak bildiğimiz iPhone modelleri, sadece donanımsal açıdan ya da genel kullanımlar açısından farklar sunmuyor. Bunun dışında küçük ama etkili birtakım ayrıcalıklarda var. Bunlar arasında yer alan özelliklerden birisi de iPhone Uyku İncelemesi özelliği. Saat uygulamasının içerisinde yer alan uyku zamanı özelliğinin bir parçası olan iPhone Uyku İncelemesi özelliği, uyku verilerinizi görmenizi sağlıyor.

Kullanıcıların uyku verilerini takip etmelerini sağlayan iPhone Uyku İncelemesi, bir nevi hayatınızı planlamanıza olanak sağlıyor. Uyku zamanı ve incelemesi özelliğinin nasıl kullanıldığına bakalım.

iPhone Yatma Zamanı Ayarlarını Yapmak

iPhone Uyku İncelemesi özelliğini kullanmak için öncelikle uyku zamanı özelliğini açmanız gerekiyor. Raporlama için verilerde yine bu kısımda kullanılıyor. İlk işlemde bu özelliğin nasıl açılacağından söz edelim.

 • Saat menüsüne giriş yapın.
 • Buradan “yatma zamanı” sekmesini bulmanız ve bu sekmeye girmeniz gerekiyor.
 • Başlat” seçeneğine basmanız durumunda bazı düzenlemeler yapmanız istenir. Soruları yanıtlamak gibi.
 • Zaman ayarlamalarını da yapmanızın ardından, “kaydet” sekmesini kullanarak tüm düzenlemelerinizi ve ayarlarınızı kayıt edin.

Bir yatma zamanı için seçim yapmanızın ardından, telefonunuzu planlamış oluyorsunuz. Ayarlamaları yaptığınız saat geldiği zaman, seçtiğiniz uyarıya göre bildirim alıyorsunuz. Genelde seçtiğiniz alarm ile uyarılar gösteriliyor.

Yatma zamanı özelliğini planlamanızın ardından ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok. Fakat bu özelliği sonrasında tekrar kapatmak isterseniz bu kez ise tekrar yatma zamanı sekmesine gelip, aktif durumda olan çubuğu pasif duruma getirmeniz gerekiyor.

iPhone’da Uyku İncelemesi Verileri

Şimdi bu ayarlamaları yaptıktan sonra özellik kullanıma girmiş olacak. iPhone Uyku İncelemesi ise elde ettiğiniz verilerin görüntülenmesini sağlayacak olan kısım. Bu kısmı açmak için yapacağınız ayarlarda oldukça basit.

 • Yine saat menüsü üzerinden “yatma zamanı” sekmesine giriş gerçekleştirmeniz gerekiyor.
 • Pencere açıldıktan sonra yatma zamanı sekmesine dokunmanız lazım. Açılan menüden ise aşağı doğru kaydırma yapmanız gerekiyor. Menüden iPhone Uyku İncelemesi sekmesini buluyorsunuz.
 • Son tarihe göre verileriniz gösteriliyor.

Aslında bu verilerin direk olarak sağlık uygulaması olarak bildiğimiz uygulama içerisinde de tutulduğunu ekleyelim. İsteyen kullanıcılar doğrudan sağlık uygulamalarına girerek de iPhone Uyku İncelemesi verilerini izleyebilir. Bunun için yapacağınız işlemlerin yine çok kısa ve kolay işlemler olduğunu hatırlatalım. Yapacağınız işlemlerden kısaca söz edelim.

 • Sağlık takip uygulamasına giriş yapın.
 • Buradan ise sağlık verileri sekmesine girin.
 • Daha sonra Uyku sekmesine geçiş yapın.
 • Buradan ise “Uyku incelemeleri” sekmesi olarak gösterilen sekmeye girin ve açılan menüden Uyku İncelemesi verilerinize bakın. Burada gösterilen verinin sadece yatak içerisinde geçirilen süreyi gösterdiğini de ekleyelim. Akıllı bilekliklerde olduğu gibi ne kadar kaliteli bir uyku uyuduğunuzu gösteren bir sistem yok. En azından sadece iPhone ile bu mümkün değil.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.