iPhone’da Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

0

Günümüzde en çok kullanılan telefonlardan biri iPhone olunca cihaz üstünde sorulan sorular fazla oluyor.Bu yazımızda iPhone’da Ses Kaydı Nasıl Yapılır ? bunu inceleyeceğiz.

iPhone’da Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarda kullanılan sanal klavyeler zaman zaman yorucu olabiliyor. Fiziksel klavyelerden farklı olarak tuş aralıklarının daha dar olması yanlış yazım oranını da arttırıyor. Özellikle yazmanız gereken metin biraz uzunsa ve aceleniz varsa sanal klavye ile beraber gelen tüm bu olumsuzlukları daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Tabi ki her soruna çözüm oluşturmak için sistemsel geliştiren akıllı telefon markalarının bu soruna da çözümleri yok değil. Özellikle uzun notlar için sanal klavye kullanma zorunluluğunu kaldıran telefonların başında ise iPhone geliyor. Apple tarafından kullanıcılara sunulan iPhone sesli notlar sistemiyle beraber sadece konuşarak akıllı telefonunuzdan uzun metinleri sesli bir şekilde not almanız mümkün. Peki bu sistem nasıl kullanılır?

iPhone Sesli Notlar Özelliğini Kullanma

Sesli not özelliği iPhone kullanıcılarına bir hayli kolaylık sağlamakta. Epey kullanışlı olan sistemin arayüzü de oldukça basit. Hemen iPhone normal ses kaydı yapmak için sesli notları nasıl kullanacağımızdan bahsedelim.

  • Öncelikle sesli notlar uygulamasını açarak işe başlıyoruz.
  • Karşınıza gelen mikrofon ekranında sol kısımda kamera uygulamalarında gördüğümüz “kayıt” tuşana benzer kırmızı bir buton karşınıza çıkacak.
  • Kırmızı butona basarak kaydı başlatmanız mümkün. Sesli notlar ile ses kaydına başladıktan sonra geçen sürede yine bu kırmızı butonun üzerinde yer alıyor.
  • Süre ilerlerken yaptığınız konuşmalar ya da dinlettiğiniz sesler kayıt altına alınıyor. Eğer ara vermek isterseniz yine bu kırmızı butonu kullanmanız gerekiyor. Fakat eğer kaydı durdurmak isterseniz sağ kısımda yer alan siyah durdurma butonuna basarak kaydı sonlandırmanız gerekiyor.

Sesli Notlar ile Kayıt Edilen Sesleri Görüntüleme

Kaydettiğiniz bu sesleri dinlemek için de yapacağınız işlemler oldukça basit. Bunun için yapmanız gereken işlemler için şöyle;

  • Öncelikle kayıtları durdurmanız gerekmekte. Sağ kısımda yer alan siyah durdurma butonuna bastıktan sonra kaydedilen notlar liste olarak görüntülenmekte.
  • Bu sesli notlar içerisinde dinlemek istediğinizi seçmeniz ve başlatmanız yeterli olacaktır. Var olan tüm ses dosyalarını istediğiniz gibi arkadaşlarınıza göndermeniz de mümkün. Bunun için mail ve benzeri tüm servisleri kullanabiliyorsunuz.

Önemli Not: Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. iPhone sesli notlar özelliğini kullanırken diğer uygulamalarda olduğu gibi menü tuşuna basarak uygulamadan çıkış yapamıyorsunuz. Bu durumda ses kaydı üst sekmede görüntülenerek devam ediyor. Kaydı durdurmak için sağ kısımda yer alan durdurma butonunu kullanmak gerekiyor.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.