iPhone’da Yer Açma – iPhone Saklama Alanı Açma

0

iPhone’da Yer Açma Nasıl Yapılır?

Yapay zeka destekli uygulamalar, 60 FPS 4K çekim yapan kameralar, 2K ve hatta 4K çözünürlüğüne sahip olan videolar, yenilenmiş çoklu platform destekli oyunlar. Son yıllarda tüm bunlara, sadece akıllı telefonlarımızı kullanarak ulaşabiliyoruz. Tabii ki bunlar akıllı telefonların ihtiyaç duyduğu sistemlerin de değişmesine neden oldu. Her ne kadar çok önemsenmiyor olsa da en büyük sorunlardan birisi de depolama alanı sorunu haline geldi. Çektiğiniz fotoğraflarda kalite arttı ancak depolama alanı ihtiyacı da arttı. Oyunlar ve uygulamalar çok daha detaylı ve başarılı ancak daha fazla alan kaplıyor. Bu sorunun en sık yaşandığı seri iPhone. “iPhone’da Yer Açma işlemi nasıl yapılır? iPhone hafızası doldu. Ne yapmalıyım?” gibi kullanıcılardan birçok soru geliyor.

Bunun nedeni hem iPhone modellerinde ekstra hafıza desteğinin öne çıkmaması hem de depolama alanı arttığı zaman, aynı oranda değişen fiyat nedeniyle kullanıcıların en düşük depolama alanına sahip olan modeli seçmesi. Peki, bu sorunun çözümü yok mu? iPhone’da Yer Açma konusunda neler yapabiliriz? Bakalım.

iPhone Yer Açma
iPhone’da Yer Açma

5 Öneriyle iPhone’da Yer Açma

Konuyu madde madde incelemek ve her seferinde biraz daha fazla depolama alanı kazanmak için önerilerde bulunmak daha doğru olacaktır. Sözü uzatmadan ilk öneriden başlayalım.

Bulut Depolama Servisleri Kullanımı

Önerilerde çok sık duymuşsunuzdur. iPhone’da Yer Açma konusunda ilk yapılan öneri, iCloud bulut yedekleme servisini kullanmak. Aslında bu yanlış değil. Akıllı telefonlarda depolama alanının dolmasındaki en büyük neden, yukarı da söz ettiğimiz gibi fotoğraflar ve videolar. Artık telefonlar 4K çekim yapabiliyor.

4K çekimle kaydedilen bir videonun boyutunu düşünün. Fakat burada tek yardımcınız iCloud olmuyor. iCloud, sınırlı bir depolama alanını ücretsiz olarak veriyor. Paketinizi yükseltmek için ekstra alan satın almanız gerek. Peki, ne yapabiliriz? Yardımcı programlar kullanabiliriz.

Biraz karışıklık yaratabilir ancak diğer bulut servislerinin de ücretsiz depolama alanlarını kullanabilirsiniz. Google Drive yükleyerek, 15 GB ücretsiz alan elde edebilirsiniz. Aynı şekilde Yandex Disk kullanımı yapabilirsiniz. Dosyalarınızı da sınıflayarak saklamak, karmaşıklığı ortadan kaldıracaktır. Mesela, videolarınızı Google Drive’da, fotoğraflarınızı ise iCloud serviste yedekleyebilirsiniz. Tabii ki güçlü şifreler seçin ve kimseyle paylaşmayın.

Uygulamalardan Kurtulmak

Dediğimiz gibi adım adım gideceğiz. İkinci yöntem uygulamalardan kurtulmak olacak. 3 farklı işlem yapabilirsiniz.

  • Kullanmadığını Apple servis uygulamalarını gizleyin. (Bu uygulamaların ön bellek alanlarından kurtulmanızı sağlar)
  • Uygulamaları tamamen silin.
  • Uygulamaların ön belleğini temizleyin.

3.maddeyi açıklamak gerek. Uygulamalar, zaman içerisinde sizin kullanımlarınızı cihazınızda depolayarak ön bellekleme yapar. Bu da 10 MB bir uygulamanın belki 100, belki 200 MB seviyesine kadar çıkmasına neden olur. Hemen bir kontrol yapalım.

  • Ayarlar > Genel ayarlar > Depolama ve iCloud” kullanımı üzerinden depolama alanı yönetme sekmesine girdiğinizde, hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını göreceksiniz.
  • İki yöntem var. İlk yöntem, uygulamayı silip yeniden yüklemek. Bu durumda bellek silinecektir. İkinci yöntem ise temizleme programı kullanmak. App Store’da Disk Scanner Pro gibi alternatifler var.

Mesajlarınızı Düzenleyin

iPhone’da Yer Açma konusunda mesajları göz ardı etmemek gerekiyor. Mesajlar, hele bir de içerisinde multimedya ögeleri varsa, çok ciddi alan kaplıyor. Mesajları toplu olarak silmeyi her yerde görmüşsünüzdür. Biz bu kısmı değil, mesajlar içerisinde yer alan multimedya ögelerinin silinmesini ele alalım. Diyelim ki mesajlar önemli ve sadece mesaj içerisinde yer alan görseller ve videoları sileceksiniz.

  • iMessage’a girin. Silmek istediğini multimedya ögelerinin bulunduğu mesajlaşmaya girin.
  • iPhone’da Yer Açma konusunda önemli adım olan ögeleri silmek için, sağ köşede göreceğiniz “i” butonuna basın ve silinecek ögeleri seçip, çöp kutusuna yollayın.

İşlemi manuel yapmak gerekiyor. Bu şekilde toplu silmek mümkün değil.

Müzik Servisleri Kullanın

Çoğu kişi müziklerini direk telefon hafızasına kayıt ediyor. iPhone’da Yer Açma konusunda dikkat edilecek noktalardan birisi de burası. Spotify veya Apple Music servislerini kullanmanız, müziklerinizi bu servis içerisinden çalmanız, çok daha fazla alan kazanmanızı sağlar.

Kaliteden Biraz Ödün Verin

Son önerimiz yine kamera konusunda. 4K çekim yapan ya da Full HD çekim yapan kameralar, ciddi bir alan istiyor. Çok kaliteli görsellere ihtiyacınız yoksa, kamera ayarları kısmından çekim kalitesini düşürebilirsiniz. Emin olun alandan çok kazanç sağlayacaksınız. 720p ideal olabilir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.