İskandinav Tarzı Mutfak Dekorasyonu ve İpuçları 2021

0

Son yıllarda mutfak trendleri arasında,  ferah, doğal ve şık görünümleri ile dikkat çeken İskandinav tarzı mutfaklar, dekorasyonda doğallıktan ve yalınlıktan hoşlananlar için harika bir mutfak tarzıdır. Bu mutfaklar genel olarak, kalabalıktan uzak, sakin bir görünüme sahip, fakat şıklığından asla ödün vermeyen bir tarza sahipler. Bugün merak edenler için tüm detayları ile İskandinav tarzı mutfak dekorasyonu ve size ilham verecek dekorasyon önerileri derledik.

İskandinav Tarzı Mutfak Dekorasyonu ve Öneriler 2021

Modern mutfak dekorasyon fikirleri 2021
Modern mutfak dekorasyon fikirleri 2021

İskandinav tarzı mutfak modelleri genel olarak beyazın etkisi altındadır. Beyaz duvarlar, beyaz zemin ve beyaz mobilyalar mutfağa ferah ve aydınlık bir hava katmasının dışında, mutfağı olduğundan daha geniş gösterir. Bu noktada küçük mutfaklar içinde son derece şık ve kullanışlı bir tarz olduğunu söyleyebiliriz.

Modern iskandinav tarzı mutfak dekorasyonu 2021
Modern iskandinav tarzı mutfak dekorasyonu 2021

İskandinav mutfaklara hareket ve enerji kazandıran undurlar stil sahibi, renkli aksesuarlardır. Son derece basit detaylara ve çizgilere sahip olan İskandinav mutfak dekorasyonu, görsel açıdan son derece estetik ve modern bir görünüme sahiptir.

İskandinav Tarzı Mutfak Dekorasyonu İpuçları

Modern İskandinav stili mutfak dekorasyonu 2021
Modern İskandinav stili mutfak dekorasyonu 2021

İskandinav mutfak modelleri, her ne kadar beyazın hakimiyetinde olsa da, öne çıkan ahşap detaylar mutfakta doğal ve sıcak bir atmosfer oluşturur. Ahşap, bu tarzın en belirgin unsurudur ve tavandan, zemine kadar ahşabın sıcaklığı vurgulanır. Modern ve kullanışlı bir mutfak dekorasyonu hayal edenlerin tüm beklentilerini fazlasıyla karşılayabilen İskandinav tarzı mutfaklar, metal aksamları ve yenilikçi tasarımları içinde rahatlıkla barındırabilir.

İskandinav tarzı mutfaklar 2021
İskandinav tarzı mutfaklar 2021

Mutfağınızda hem doğallığı hem de modern çizgileri birleştirmek istiyorsanız İskandinav mutfak dekorasyonu örneklerinden ilham alabilirsiniz. Bu konuda size yol göstereceğini düşündüğümüz mutfak dekorasyon ipuçları yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Beyaz Duvarlar

Etkileyici İskandinav tarzı mutfak dekorasyonu
Etkileyici İskandinav tarzı mutfak dekorasyon modelleri

Mutfağınız için İskandinav tarzını yansıtmak istiyorsanız duvarlarınızı beyaz bırakmalısınız. Hatta duvar dışında mutfak dolaplarınız içinde beyazı tercih edebilirsiniz. Amaç, mutfakta ferahlatıcı ve sakin bir atmosfer oluşturmak olduğundan beyaz renkler öne çıkarılmalıdır. Bu noktada hem duvarlarınız, hemde mutfak dolaplarınız bir fon oluşturacak, mutfağın kalanına dilediğiniz zaman tarzınıza uygun renkleri dahil edebileceksiniz.

Renkli Detaylar

İskandinav mutfak modelleri 2021
İskandinav mutfak modelleri 2021

Söz konusu beyaz bir mutfağa renk katmak olunca önünüzde oldukça zengin bir renk yelpazesi bulunuyor. Fakat çok canlı renkleri kullanırken biraz dikkat etmeniz gerek, mutfağa aşırı bir enerji yüklemesi yapmak, İskandinav tarzının sakinliğini etkileyebilir.

iskandinav tarzı modern mutfaklar 2021
iskandinav tarzı modern mutfaklar 2021

Mutfakta belli bir bölümü yada belli bir tasarım odak noktası yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin, tezgah arkasında dekoratif desenli fayanslar kullanabilirsiniz, yada mutfağınızda renkli bir sandalye yada masaya yer verebilirsiniz. Önemli olan canlı renkleri dengeli şekilde öne çıkarmaktır.

Ahşap Etkisi

Beyaz modern mutfak dekorasyonu 2021
Beyaz modern mutfak dekorasyonu 2021

İskandinav tarzı mutfak dekorasyonu için ahşabı belli oranda mutfağın genelinde vurgulamanız gerekir. Ahşap masa ve sandalyeler, ahşap bir tezgah yada zeminde ahşap bir kaplama tercih edilebilir.

Bu noktada ahşabı küçük detaylarda öne çıkarmayı da düşünebilirsiniz. Bunun için dekoratif mutfak araç gereçlerini kullanabilirsiniz. Mutfak duvarlarında ahşap çerçeveli tablolar, duvar panoları yada aydınlatmalar İskandinav tarzı mutfaklar için önemli tamamlayıcılardır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.