İşlemci Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

İşlemci Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde birçok alanda bilgisayarlar kullanılmaktadır. Hatta neredeyse ülkemizde bilgisayar bulunmayan hiçbir ev bulunmamaktadır. Bu kadar teknolojinin geliştiği ve bilgisayarların yaygınlaştığı bir ortamda, bilgisayarların kalitesi ve istenilen bilgisayarın tam anlamıyla bulunması zorlaşmıştır. Günümüzde bilgisayar sahibi olmak ya da bilgisayar almak çok kolaylaşmıştır fakat doğru bilgisayarı bulmakta bir o kadar zorlaşmıştır. Bu durumun temel sebebi bilinçsiz şekilde alış veriş çılgınlığıdır. İyi ve doğru bir bilgisayar almanın temeli, bilgisayarın beyni olan işlemciden geçmektedir. İyi bir işlemci uzun süreli bilgisayar kullanımlarında oldukça etkilidir. Bu sebepten dolayı İşlemci Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler iyi bilinmelidir.Bizde bu yüzden en çok sorulan ” İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ” “ İşlemci Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli ” cevaplarını vermeye çalışacağız.

İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler İşlemci Seçimi

İşlemci Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemci seçimi yaparken iyi bir bilgisayarın temeli olduğundan yukarıda bahsetmiştim. Peki, iyi bir işlemciyi seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  • Kullanım Amacını Belirleyin: Öncelikle işlemci seçiminde en önemli nokta, kullanım alanının belirlenmesidir. Eğer basit bir bilgisayar istiyorsanız ve sadece internette sörf yapmak yâda metin dosyaları oluşturmak istiyorsanız, ucuz bir Pentium işlemcisi bile işinizi görebilir. Yüksek maliyetlerde işlemciler tercih etmenizin pek bir anlamı yoktur. Fakat bir oyuncu bilgisayarı kurmak istiyorsanız, ekran kartı ile darboğaz yapmayacak yüksek maliyetli bir işlemciye ihtiyacınız olacaktır. Bu verdiğim iki örnekteki gibi öncelikle kullanım amacınızı belirlemeniz gerekmektedir.
  • Fiziksel Çekirdek Sayısına Dikkat Edin: İşlemciler veya bilgisayarlarla azıcık ilgiliyseniz, dual core, i3, i5 gibi ifadeleri görmüşsünüzdür. Bunlar genellikle işlemcinin serisi olarak geçse de aynı zamanda hepsinin belirli çekirdek sayıları vardır. İşlemci seçiminde her zaman fazla çekirdek sayısı olan işlemciler avantajlıdır.
  • Sanal Çekirdek Sayısına Dikkat Edin: Fiziksel çekirdek sayısı kadar önemli olmasa da sanal çekirdek sayısı da işlemci tercihinde önemlidir. Örneğin iki eşit sayıda fiziksel çekirdek içeren işlemci arasında tercih yapmak zorunda kaldınız. Bu iki işlemciden sanal çekirdek sayısı fazla olanı tercih etmelisiniz.
  • Önbellek Miktarına Dikkat Edin: İngilizce olarak Cache, Türkçe olarak Önbellek miktarı olarak karşınıza çıkmış olabilir. Kısaca bazı işlemlerin RAM’e gitmeden direk işlemci üzerinde yapılmasını sağlayan mekanizma anlamına gelmektedir. Boyutları genellikle 6 MB, 12 MB gibi küçük değerlerdir. Önbellek miktarının yüksek olması her zaman sizin avantajınızadır ve işlemlerinizin hızının artması anlamına gelmektedir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.