İstanbul kültür konusunda dünyada sayılı şehirlerden biridir.İstanbul’da gezilecek yerler , tatil yerleri , turistlik mekanlar , aklınıza gelebilecek her türlü kültür değerleri mevcuttur.Zaten İstanbul’a gittiğinizde yabancı dilde konuşan çokca insana rastlayıp ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız..Hal böyle olunca İstanbul’un iki nadide eseri olan Kız Kulesi ve Galata Kulesi hakkında bilgi vermek istedik.Evet arkadaşlar gezi yazılarımızın bu yazımızda ki durağı Galata ve Kız Kulesi.İstanbul’un gezilesi yerlerinden olan bu iki kule turistlik anlamda büyük önem taşımakta ve her gün yüzlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

Kız Kulesi Hakkında Bilgi

kız kulesi

Kız Kulesi hakkında yüzbinlerce hikaye anlatılır hepsi ayrı ayrı hayranlık duymanıza neden olur.Ama araştırmalarıma göre ortak kabul edilen düşünce bu muhteşem yapının M.Ö 5 yy’larda Yunanlılar tarafından yapıldığıdır.Bir çok el değiştirmeden sonra İstanbul ve Kız Kulesi bize nasip olmuş güzelliğiyle ülkemize renk katmıştır.Denizin üstündeki o muhteşem görüntüsü bizleri büyülemeye yetiyor hatta artıyor diyebilirim.

Kız Kulesi günümüzde turistlik olarak gezilecek yerlerden de biridir.Her gün yüzlerce ziyaretçi gelip Kız Kulesi’ni ziyaret etmektedir.Bu bilgiden sonra Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir?  dediğinizi duyar gibiyim.Bunun cevabını verecek olursa Kız Kulesi’ne Salacak veya Kabataş’ta ki tekneler vasıtasıyla gidebilirsiniz.

Galata Kulesi Hakkında Bilgi

Galata Kulesi

İstanbul’a gidip arkadaşlarınızdan sizi gezdirmenizi istediğinizde sizi mutlaka Galata Kulesi’ne götürür.Bu tarihi yapı İstanbul’da gezilesi yerlerin başında gelir.Galata Kulesi Bizans İmparatorluğu tarafından ilk fener kulesi olarak inşaa edilmiştir.Günümüze kadar sağlamlığını koruyan bu kule nadide değerlerimizden biridir.Kız Kulesi’nde olduğu gibi Galata Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir? derseniz.Size Berekatzade Mah.  Galata Kulesi Sokak . Beyoğlu/İstanbul konumunda bulunan kuleye tüm araçlarla kolayca gidebileceğinizi söyleyebiliriz.

 

Bu iki nadide eser İstanbul için çok büyük önem taşır.Ülkemize sadece bu iki eser için turistlik olarak gezmeye gilen bile var diyebilirim.Kız Kulesi ve Galata Kulesi dünya çapında büyük sükse yarattığı için ev , ofis ve diğer mekanların süslemelerinde bile tablo olarak kullanılır.Ayrıca bu kuleler hakkında çok güzel efsaneler okuyabilirsiniz.Özellikle tarih sever ve okurlar için bu efsaneler mükemmel bir fısattır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here