İyi Bir Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

0

Evimizin belki, de yaz kış sık bir şekilde kullanılan kısmı balkondur. Büyük veya küçük ayırt etmeksizin yaşadığınız evde bir balkona sahip olmanız sizlere her zaman daha iyi hissettirecektir. Dışarı çıkmadığımız günlerde hava almak amacı ile sürekli olarak balkona çıkarız. Bu da evin en çok bu kısmında vakit geçirdiğimiz anlamına gelmektedir.

a

Kimi zaman tek kimi zaman ise kalabalık bir arkadaş ortamı ile sohbetlere daldığımız balkonların şık olması oldukça önemlidir. Evin hangi köşesi olursa olsun göz zevkimize hitap etmesi demek, bizlere çok daha huzurlu ve dingin bir gün geçireceğimiz anlamına gelmektedir.

Şık bir balkonun sırrı o balkonun büyüklüğünde değildir. ne kadar küçük olur ise olsun balkonunuz daima şık olabilir. Nasıl mı?

İşe öncelik olarak duvarları boyamaktan başlamalısınız. Duvar boyama da en önemli kısım seçeceğiniz renk olacaktır. Boğucu ve koyu bir renk demek bu alanda içinizin sıkılacağı anlamına gelebilir. Bu nedenle çok daha açık ve ferah renkler tercih etmelisiniz. Bu renklere örnek olarak açık yeşil, açık mavi ve mercan renklerini örnek verebiliriz.

Duvar Boyası Nasıl mı Olmalı?

Balkonunuzun duvarları açısından sadece duvar boyası değil seramik kullanımı da şıklığını oldukça arttıracaktır. renkli seramik veya duvar kağıdı tercih etmeniz balkonunuzun havasında da büyük bir değişim yaratacaktır. Renk tercihi yapar iken çok daha sade sizlere doğanın renklerini sunan bir alternatif hem balkonunuz hem de sizlerin hissedebilecekleri duygular bakımından çok daha iyi olabilir.

a 1

Duvar renginize ve şeklinize karar verdikten hemen sonra zeminleri yenilemeniz gerekmektedir. Bir çok insan dekor esnasında duvarlardan hemen sonra mobilyalara yönelir fakat asıl önemli detay zeminlerdir.

Zemin bir çok insanın gözünden kaçırdığı ama dekor kısmında göze çarpacak en büyük ayrıntı demek. Duvarlarınız ve mobilyalarınız her ne kadar avam bir hava içerisinde olsa da zeminlerin eski durduğu bir dekor kesinlikle tüm gözleri rahatsız edecektir.

Bu konuda sizlere vereceğimiz öneri kesinlikle zeminlerinizin seramik olması gerektiğidir. Parke görünümlü, Çini desenli ve Damask desenli zeminlerin bu sene ne kadar trend olduğunu biliyorsunuzdur.

Kolay ve az zahmetli bir zemin isteyenler için ise ahşap yer döşemelerini önerebiliriz. Ahşap yer döşemeleri hem görünüm hem de kolaylık bakımından şıklığı ve kolaylığı aynı anda sağlamayı sunmaktadır. Duvar boyalarını yapıp hemen arkasından zeminleri de değiştirmiş iseniz sırada mobilya var.

Mobilya Bir Balkonun Makyajıdır!

Mobilya bir balkonun adeta makyajı durumundadır. Balkonunuz her ne kadar güzel bir yapı olur ise olsun mobilyalarınız şık olmadığı sürece balkonunuz gözlere hitap etmeyecektir. Bu nedenle balkon mobilyası seçiminde kesinlikle dikkatli olunmalı ve bazı yanlışlardan kesinlikle kaçınmalıyız.

Adsiz

Bu yanlışlardan bahsetmek gerekir ise öncelik olarak ölçüsüzlük diyebiliriz. Ölçüsüzlükten kastımız balkonunuzun büyüklüğünden daha büyük mobilyalar alarak yanlış seçimler yapmanız anlamına geliyor.

Bu genellikle en çok yapılan yanlışlardan biri olarak bilinmektedir. Öyle ki kişiler yeni bir balkon heyecanına girmişken gözleri ile beğendikleri her şeyi almak isteyebilirler.

Balkonun büyüklüğü veya küçüklüğü o an gözlerine batmaz fakat hemen sonrasında mobilyaların dizim aşamasında eşyaların balkonu boğduğunu ve fazla eşyanın balkonda absürt durduğunu gözlemleyecektir.

a 2

İyi ve sağlam bir balkon dizayn ederek dışarı çıkma gereksiniminizi bile balkonda giderebilirsiniz. Balkon bir kişinin daraldığında, bunaldığında ve sıkıldığında kaçmak isteyeceği ilk yer olacaktır.

Bu nedenle balkonda kullanacak olduğunuz mobilyaları abartmak sizlerin de yararına olmayacaktır. sade, şık ve huzurlu bir balkon dizaynı elde etmek istiyor iseniz küçük aksesuar kullanımı kesinlikle şart. Balkon aydınlatmasını da unutmamalı balkonu gereğinden fazla parlatmayacak bir aydınlatıcı tercih etmelisiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.