izemco kimdir

Herkese merhaba röportaj kategorimizin bu yazımızdaki konuğu Twitch yayıncısı İzem İleri.Siz onu “İzemco” olarak tanıyorsunuz(Bknz : İzemco Twitch).Öncelikle İzem‘e bizi kırmadığı ve vakit ayırdığı için teşekkür ediyoruz.Röportajda “İzemco Kimdir” “İzem İleri ve Twitch” hakkında hemen hemen her cevaba ulaşacaksınız.Hazırsak “İzemco Kimdir” Röportajımıza geçelim.


İzem kimdir? Neler yapar? Bize biraz kendinden bahseder misin?

Öncelikle Adım İzem. 21 yaşındayım, Karadenizliyim ve İstanbulda yaşıyorum. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyorum. Okul dolayısıyla Kocaeli’nde kalıyorum. 2. yılım. Normalde 4. sınıf olmam gerekiyor okula biraz geç başladım bunun sebebi öncesinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne girmek istediğim için 2 yılımı yetenek sınavlarına hazırlanarak geçirdim fakat 2. yılımdayken istediğim bölümlerin yetenek sınavları kaldırıp puana dönünce bende bıraktım. Babam reklamcılıkla uğraştığı için onun izinden gitmek istedim.

Senin için Twitch serüveni nasıl başladı? Hikayeni bizimle paylaşır mısın?

İzemco TwitchÇok klasik olabilir ama boş vaktim oldukça fazlaydı ve sosyal medyaya oldum olası merakı olan biriydim. Daha öncesinde Youtube’a başlamıştım ama zor geldiği için daha doğrusu üşengeç biri olduğum için fazla video atamadım ve bırakmış bulundum. Twitch mevzusuna gelirsek, bulunduğum ortamdan kaynaklanıyor tamamen, çoğu arkadaşım yayıncı ve sürekli yayın muhabbetlerinin içindeydim. Onların teşvik etmesiyle bu yola girdim, ilk başlarda ne kadar asla yapamam imkansız ayrıca ekipmanlarım yok vs gibi bahanelere bürünsem de şu an bu platformun içine girmiş bulunuyorum, inanın hala şaşkınım..

Kanal konseptinden bize bahseder misin? İzleyicilerine ne gibi içerikler sunuyorsun?

Oyunlarda çok iyi olmadığım için şimdilik Just Chatting ağırlıklı yayınlar yapıyorum ve ara sıra oyun. ileriye dönük neler olur bilemem. Daha çok izleyicilerimin isteğine göre ilerlemeye çalışıyorum.

“Kadın Yayıncı” olmanın ne gibi zorlukları var? Sen bu zorluklarla nasıl başediyorsun?

İnsanların kadın erkek ayrımı yapması canımı sıkmıyor değil, kadın yayıncı gördüklerinde en azından belli bir çizgi yakalamış yayıncı gördüklerinde haliyle kötü yorumlar da artıyor. ”Kim bilir nerelerini açıyor da bu kadar izleniyor” vs. gibi bir sürü yorum görüyorum. Kim nasıl yapmak istiyorsa öyle yapar burası özgür bir ülke ama gelipte bir kadını cinsellikle eleştirmek ya da yargılamak hiç hoş değil. Bir kere bile yayınımı izlemeyip Instagram’da random bir klibime denk gelip böyle önyargılı yorum yapan birçok insan var. Ben kendimi bildiğim sürece hiç sıkıntı yok. Kolay kolay yılmam. Aynen diyip geçiyorum..

Takipçi kitlen sadece Twitch üzerinde değil Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarında da artıyor bu senin gerçek hayatını nasıl etkiliyor?

Aslına bakarsanız ben bu kadarını beklemiyordum, çok karamsar bir insanım normalde hep en kötüsünü düşünürüm her şeyin. Bu işe de ne yalan söyleyeyim olumsuz düşünerek başladım. Ama beklentilerimin üstünde iyi geri dönüşler aldım ve çok şaşkınım. Çok da mutluyum, bana inanılmaz motive veriyor ve eskisinden daha çok keyif alıyorum yaptığım her şeyden.

Sosyal medyada özellikle Twitch üzerinde olumlu yorum kadar olumsuz yorumlarda geliyor bu durum seni nasıl etkiliyor?

İyi yorumlar görünce haliyle çok mutlu oluyorum. Beni sevip destekleyen insanların var olması muazzam bir duyguymuş. Ama her türlü şeye hazırladım kendimi öyle söyleyeyim. Fazla kötü yorumlara denk geldiğimde hoşuma gitmiyor değil, demek ki bi şeyleri iyi yapıyorum ki iyi kötü bu kadar konuşuluyor diyip yine kendimi bir şekilde motive etmeyi başarıyorum.

Hedefin ne diye sorsak? İpucu olarak Twitch üzerinde süper bir yayıncı mı yoksa daha farklı projeler mi?

Hayatım Twitch odaklı değil kesinlikle. Zaten bu işi eğlence olarak yapıyorum ve tabii ki bu işte çok iyi olmak isterim. Fakat bi okul okuyorum ve bunun karşılığını meslek hayatımda başarılı biri olarak taçlandırmak istiyorum. Art direktörlük,Kreatif direktörlük gibi hedeflerim var. Tabii ki bunlar zaman alan şeyler, ama dediğim gibi hayat neler getirir bilinmez. Şimdilik anı yaşıyorum.

Sevdiğin takip ettiğin yayıncılar var mı?Varsa isim alabilir miyiz?

Tabii ki var ama hiçbir zaman da oturup birinin yayınını saatlerce izlemedim. Pek fazla vakit geçirdiğim söylenemez Twitch’de. Genelde arkadaşlarımı izlemeyi seviyorum, onlar dışında Kendine Müzisyen ve Rammus izlerken baya eğleniyorum. Yabancı olarak da Amouranth’ı takip ediyorum.

Bu işi yapmak isteyen binlerce insan var, yeni başlamak isteyenlere ne gibi önerilerin olur?

Ertelemesinler,erteleyince olmuyor. Bir an önce başlayıp asla yılmadan kötü yorumlara aldırış etmeden tam gaz yayın yapsınlar! Eminim güzel sonuç alacaklardır.

Twitch dışında hangi sosyal mecralarda aktifsin, seninle iş birliği yapmak isteyenler sana nereden ulaşabilir ?

Twitch dışında Instagram hesabımı aktif bir şekilde kullanıyorum.(Bknz : Izemco Instagram )

Bize vakit ayırdığın için teşekkür ederiz eklemek istediğin farklı bir şey var mı?

Asıl ben teşekkür ederim. İlk röportajım olduğu için yeriniz ayrı! Beni seven sevmeyen herkese de çok teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here