Kahverengi ile Uyumlu Renkler ve Öneriler

0

Kahverengi bir çok iç mekan dekorasyon tarzında öne çıkan popüler bir renk. Kahverenginin bu kadar popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri ise hemen hemen tüm renklerle olan mükemmel uyumu. Kahverengi çok yönlü bir renktir, aynı zamanda dekorasyonda doğallığı ve sakinliği temsil eder. Yazımızda kahverengi ile uyumlu renkler ve bu şık rengi dekorasyonda nasıl kullanmanız gerektiği konusunda size ilham verecek birbirinden farklı dekorasyon fikirleri derledik.

Dekorasyonda kahverengi ile uyumlu renkler

Kahverengi ile uyumlu renkler
Kahverengi ile uyumlu renkler

Kahverengi ve kahvenin bir çok tonu iç mekanlarda genellikle ahşap tasarımlarda karşımıza çıkar. Ahşap mobilyalar, zemin ve duvar kaplamaları yada dekoratif aksesuarlarda kahverengi tonları, evin doğallığını vurgulayan, aynı zamanda sıcak bir hava katan şık bir renktir. Diğer yandan kahverengi dekorasyonda modası hiç geçmeyecek bir renktir, aynı zamanda hem modern hemde klasik tarzlarda çok farklı şekillerde kullanılabilir.

Dekorasyonda kahverengi ile uyumlu renkler neler
Dekorasyonda kahverengi ile uyumlu renkler neler

Peki evinizi dekore ederken kahverengi yanında hangi renkleri kullanabileceğinizi merak ediyor musunuz? İşte bu konuda size ilham verecek kahverengi renk kombinasyonları ve dekorasyonda kahverengi ile uyumlu renkler yazımızın devamında sizleri bekliyor.

Kahverengi ile uyumlu renkler & renk kombinasyonları

Kahverengiye yakışan renkler
Kahverengiye yakışan renkler

Tüm ana renklerde olduğu gibi kahverenginin de bir çok farklı tonu bulunuyor. Özellikle koyu kahverengi tonları kullanırken dikkat etmek gerekir, bu tonlar mekanın ışığını çeker ve doğru şekilde dengelenmez ise kasvetli ve boğucu bir hava oluşabilir. Hiç risk almadan ve zahmetsiz şekilde kahverengi yanında beyaz kullanabilirsiniz. Beyaz koyu tonları dengeler, aynı zamanda mekanda daha ferah ve dengeli bir görsel oluşmasını sağlar.

Kahverengi yatak odası fikirleri 2021
Kahverengi yatak odası fikirleri 2021

Kahverengiye yakışan renkler

Kahverengi dekorasyon önerileri 2021
Kahverengi dekorasyon önerileri 2021

Kahverengi yanına renk seçerken önünüzde kullanabileceğiniz bir çok farklı renk seçenek bulunuyor. Beyaz başta olmak üzere, evin dekorasyon tarzına göre, hardal sarısı, zeytin yeşili, bej ve krem tonları, mavi ve turkuaz, kırmızı ve turuncu, altın ve gümüş renkler ve hatta çeşitli pembe ve mor tonları da bu listeye girebilir. Diğer yandan tarza göre yine bu renklerin pastel tonlarını kullanmayı düşünebilirsiniz. Pastel tonlar göz yormayacağı gibi, sakin ve huzurlu bir iç mekan dekorasyonu için vazgeçilmez renk tonlarıdır.

Zeytin yeşili ve altın tonları

Kahverengi zeytin yeşili uyumu
Kahverengi zeytin yeşili uyumu

Kahverengine yakışan renkler arasında özellikle geleneksel tarzdaki dekorasyonlar için zeytin yeşili ve altın tonları kullanabilirsiniz. Hem sakin hemde huzurlu bir hava yaratmak açısından zeytin yeşilini tekstil ürünlerinde, altın tonlarını ise aksesuarda öne çıkarabilirsiniz. Eğer altın tonlarının çok iddialı olacağını düşünüyorsanız alternatif olarak hardal sarısı kullanabilirsiniz.

Turkuaz ve mavi tonları

Turkuaz kahverengi salon dekorasyonu
Turkuaz kahverengi salon dekorasyonu

Şık ve ferah bir dekorasyon hayaliniz varsa kahverengi yanında turkuaz yada mavi tonlarını öne çıkarabilirsiniz. Bu noktada turkuaz kullanacaksanız küçük detaylarda öne çıkarmaya dikkat edebilirsiniz. Çok dikkat çekici bir renk olduğundan yanında beyaz kullanarak kontrast oluşturabilirsiniz.

Kahverengi dekorasyon fikirleri 2021
Kahverengi dekorasyon fikirleri 2021

Mavi tonlarını ise duvar rengi olarak kullanabilirsiniz. Fakat mekanın daha ferah ve huzurlu bir atmosfer sağlamak için mavinin açık tonları yada pastel tonları arasından seçim yapabilirsiniz. Duvar rengi konusunda mavide kararsız kalıyorsanız, bu rengi halı, perde yada yastıklarda kullanarak risksiz garanti bir seçim yapabilirsiniz.

Turuncu yada şarap rengi

Kahverengiye yakışan renkler neler
Kahverengiye yakışan renkler neler

Sıcak renkler kahverengi ile mükemmel bir görünüm verebilir. Eğer yaşam alanınıza egzotik bir hava katmak istiyorsanız kahve yanında turuncu yada şarap rengini kullanabilirsiniz. Bu tarz bir renk paleti hem salon dekorasyonu, hemde yatak odası dekorasyonu için çok şık bir seçenektir. Tabi ki bu renklerin çok baskın ve dikkat çekici olduklarını unutmadan tutumlu şekilde kullanmanız gerekir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.