Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri ve Öneriler 2021

0

Kalıcı kilo verme yöntemleri; Kilo vermeye çalışmak ile, diyet yapma gibi işlerle meşgul olanlar bilir ki kalıcı kilo vermek biraz zordur. Çoğu zaman yanlış diyetlerle hızlıca kilo verilmesi mümkündür ama verilen kilonun geri alınmamasını sağlamak fazlasıyla zor olacaktır. Metabolizmayı içinden çıkmaz bir duruma sürükleyen yanlışlar nedeniyle kilo vermiş olsanız bile çok kısa vadede bu kiloları geri alma riskiniz her zaman var. Yazımızın devamında kalıcı kilo verme yöntemleri ve bu aşamada sağlıklı kilo verebilmeniz için önerileri inceleyebilirsiniz.

Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri ve Öneriler

Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri ve Öneriler 2021
Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri ve Öneriler 2021

Verilen kiloların bir daha geri gelmemesini istiyorsanız yani kalıcı kilo vermek istiyorsanız; zayıflama sürecinde dikkat etmeniz gereken bir takım şeyler vardır. Kalıcı kilo vermenin en kilit noktası etkili ve yavaş kilo vermektir.

Kilo Verirken Hedef Nasıl Belirlenmeli?

Kalıcı kilo vermek istiyorsanız; karşınıza koyacağınız hedefin ulaşılabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Gerçekçi olmayan hedefler zayıflama sürecinde motivasyonunuzun düşmesine neden olup sizi yanlış yöntemlere doğru itebilir.

Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri ve Öneriler 2021
Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri ve Öneriler 2021

Vereceğiniz kilo miktarını ya da ulaşmak istediğiniz kiloyu yüksek sayılardan uzak olacak şekilde belirlemelisiniz. Aslında vermek istediğiniz toplam 30 kilo bile olsa öncelikle ilk hedefinizi 10 kilo olarak belirleyebilirsiniz. 10 kiloyu verdikten sonra hem vücudunuzdaki rahatlık hem motivasyonunuzun yüksek olması kalan kiloları vermenizi kolaylaştıracaktır.

Günlük Su Tüketimi Ne Olmalı?

Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri
Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri

Su tüketiminin kilo verme konusunda ne kadar önemli bir detay olduğu uzun yıllardır netleşmiş durumda. Yeterli su tüketmeyenlerin kilo vermesi fazlasıyla zor olacaktır. Kilo verme döneminde vücut ilk önce sudan kaybettiğinden kilo verememenin yanında başka sorunlar da görülebilir. Bu nedenle var olan kilonuza göre tüketmeniz gereken su miktarını doğru şekilde belirlemelisiniz.

Sıvı alımı yeterli olan kişilerde vücut doğru bir sistemle çalışmaya devam edeceğinden; tekrar kilo alma durumu pek görülmez. Kalıcı kilo vermek istiyorsanız beslenme planınız içinde suya olması gerektiği kadar yer vermelisiniz. Gün içinde aldığınız diğer sıvıları, su tüketiminden ayrı tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Yemek Nasıl Yenmeli?

Diyet süresince yemek yerken masadaki her detaya dikkat etmelisiniz. Yemeğinizin hızlı bir şekilde bitmesi hem sağlığınız hem diyetiniz için doğru bir biçim değildir. Yemeklerinizi mümkün olduğunca yavaş şekilde yemelisiniz. Ayrıca her lokmanızı fazlasıyla çiğnemeli; mümkünse mideye fazla bir iş bırakmamalısınız.

Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri
Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri

Yavaş ve iyice çiğnenerek yenmiş bir yemekle sindirim sistemi de fazla zorlanmamış olur. Hızlı yiyen kişilerin kilo vermekte zorlandığı ve kilo verilse bile hızlı yendiğinde kolayca geri aldığı bilinmektedir. Yemeği aceleye getirilecek bir aktivite olarak görmemeli; yediğiniz yemeğin keyfini çıkarmalısınız.

Doğru Porsiyon Miktarı Nedir?

Kiloları kalıcı olarak vermek istiyorsanız yani verdiğiniz kiloları geri almak istemiyorsanız; midenizi küçültmeye odaklanmalısınız. Küçülen porsiyonlarla, az tüketilen öğünlerle zaman içinde mide küçülür ve artık doğal olarak az yemeye başlarsınız. Böylece verilen kiloları geri almak gibi bir durum söz konusu olmaz. Gün içindeki her öğünde tabaklara koyduğunuz yiyecekleri azaltarak kısa sürede küçük porsiyonlara geçiş yapabilirsiniz.

Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri
Kalıcı Kilo Verme Yöntemleri

Doğru porsiyon ayarlamanız için bazı genel, matematiksel bilgileri de bilmeniz gerekir. Kırmızı et ve türevlerini ne kadar tüketeceğinizi belirlemek için elinizi açın ve parmaklarınızı görmezden geldiğinizde kalan kısmı ölçü olarak alın.

Diyet yaparken sebze en fazla tüketilen yiyecek gruplarındandır. Elinizin tamamı kadar sebze tüketmenizde sakınca yoktur. Makarna, pilav ve benzeri gıdalar için baş parmağınız dışındaki dört parmağınızı katladığınızda görünen büyüklüğü kullanabilirsiniz.

Egzersizin Kalıcı Kilo Verme Üzerindeki Etkisi Nedir?

Egzersizin kilo verme dönemindeki etkisi tartışmaya açık değildir. Egzersiz yaparak daha hızlı ve kalıcı kilo vermek mümkün. Ancak verilen kiloların tekrar alınmaması için diyet bittikten sonra yaşam biçimini de değiştirmek gerekiyor. Hareketsiz yaşam sürenler kilo vermiş olsalar bile kısa sürede tekrar kilo alabilirler.

Egzersizin Kalıcı Kilo Verme Üzerindeki Etkisi
Egzersizin Kalıcı Kilo Verme Üzerindeki Etkisi

Diyet yaparken daha yoğun egzersiz yapmaya dikkat etmeyi ihmal etmemelisiniz ama diyetiniz bitip istediğiniz hedefe ulaştıktan sonra da haftanın belli günlerinde tempolu yürüyüş yapmalısınız. Bunlara ek olarak daha az asansör kullanmalı, daha çok dans etmeli, günlük aktivitelerde daha aktif olmalısınız.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.