Kardeş Kıskançlığı Nedenleri - Guzelfikir.com

Küçük çocuğunuzun doğmasından beri yıllar geçse bile, güçlü bir kardeş ilişkisi kurmak için asla geç değildir.Birçok anne baba, kardeş rekabetinin basitçe norm olduğunu, çocukların her zaman savaşacağını ve diğer çocukların da bu şekilde savaşması gerektiğini varsaymaktadır. Ya da daha kötüsü, bunun bir yolu olmadığını düşünüyorlar. Kardeş Kıskançlığı genel bir durumdur. Neredeyse tüm kardeşler arasında olabilen bir şeydir. Çocuklarınız arasında harika bir bağ kurmanız için bu önerilerimize bir göz atın.

Kardeşler Arasındaki Kıskançlık Nasıl Çözülür

1. Bağlantınızı güçlendirin.

Çocuğunuz onu sevdiğinden daha fazla başkasını sevemeyeceğine inandığında, kardeş rekabeti ortadan kaybolur. Her çocukla rutininize birer birer oluşturun. Her sabah her çocukla bağlantıya geçip, her gün onlarla birlikte, sıcak bir gülümseme, dokunma veya yorum yapma fırsatlarını arayarak onlarla birlikte olursunuz. Çocuğunuz her ne diyorsa veya yapıyorsa, durumu kendi bakış açısıyla görmeye çalışın.

2. Çocuğunuza gülümseyin

Kahkaha, insanların endişe duymasına yardımcı olur ve stres hormonlarını azaltmak ve bağlanma hormonlarını arttırmak için vücut kimyasını dönüştürür. Aynı zamanda çocukların korkuları ile yaşamasına yardımcı olur. Örneğin, çocuğunuz her an yardımınızı ve dikkatinizi beklemek zorunda kaldığında, gerçekten sana ihtiyacı varsa hala onun yanında olup olmayacağını merak etmesi doğaldır. “ Bana ihtiyacın olursa, ben her zaman olduğu gibi yanındayım”. Yani eğer bebek senin yolundaysa ya da bir şeyle yardımıma ihtiyacın varsa, sadece ‘Anne, sana ihtiyacım var’ diyorsun. Ve olabildiğince çabuk orada olacağım. Bunu sürekli çocuğunuza söyleyin.

Çocuğunuz sizi arayıp bulamayınca, onu duymaz koşmaya başlayın, onu yakalayın, her yanından öpün ve kollarınıza alın. Onu güldürmenin garantili bir yoludur. Ve bunu sevdiğinden beri, ona ‘Anne, sana ihtiyacım var’ diye söylemesi konusunda tavsiyede bulunun! Çocuğunuzun gülmesi, diğer kardeşi ile arasındaki kıskançlık duygusunu da azaltacaktır. Bundan emin olun. Mutsuz çocuk kıskanır!

3. Çocuğunuzun karma duygularını kabul edin.

Her çocuk kardeşleri hakkında bazı karmaşık duygulara sahip olabilir. Bu çok doğaldır. Kardeşindeki öfkesini duymanız zor olabilir, ama eğer bunun hakkında konuşabiliyorsa, bunu yapmak zorunda kalmayacaktır. Aksine, eğer onun kıskançlığının açıklanamaz olduğunu düşünürse, onu bilinç dışı bırakacaktır. Ancak duyguları doldurmak endişeye ve katılığa neden olur, çünkü onları korumak için çok çalışmak zorundayız. Dahası, duygular dolmuyor; tekrar dışarı çıkıyorlar. Ve bilinçli kontrol altında olmadıkları için, genellikle saldırganlık, meydan okuma, agresiflik veya sızlanma şeklini alırlar.

Olumsuz davranışları dönüştürmek için çocuğunuza “olumsuz” duyguları konusunda yardım edin. Örneğin size “Artık beni önemsiyor musun?” diye sorduğu zaman, “Tatlım, seni çok seviyorum… Ben kimseyi daha fazla sevemem. Sen benim bir tanemsin ve tüm bu dünyada en çok sevdiğimsin. Baban olduğum için çok şanslıyım. Umurumda değil gibi hissediyor musun? Sanırım çok yorgun ve meşguldüm, bu yüzden sevgimi alıştığım şekilde göstermek zor oldu. Hem sen hem de kız kardeşin için yeterli sevgim var “ diye cevap vermelisiniz. Asla başınızdan savmayın!

4. Çocuğunuzu sürekli övün ve kardeşi ile gurur duymasını aşılayın

Düşüncelerimizi ve dikkatimizi neye odakladığımızı görmeye eğilimliyiz, sizce de öyle değil mi? Yani çocuğunuzun davranışı kıskançlığını doğrular gibi görünüyorsa, o zaman kıskanç olduğu daha fazla örneği tespit etme olasılığınız daha yüksektir. Sonuçta haklı olmayı seviyoruz, bu yüzden olduğumuzu “kanıtlamak” için yollar buluyoruz.Sorun da o zamanları noktaya daha az olasıdır. İşin sırrı, iyi bir kız kardeşi olduğu zamanları kasten bulmak  ve onu bunun için övmektir. Çocukları olumlu davranışlarından ötürü övmek onları bu yolda devam ettirmeye teşvik eder. Kötü davranışlarla ve kardeşine iyi davrandığında daha fazla dikkat çekebilir.Olumsuz davranışları düzeltmekten ziyade, övgü yoluyla olumlu davranışları teşvik etmek çok daha kolaydır.

Kardeşler Arasında Rekabet – guzelfikir.com

5. Kardeşler Arasında Rekabeti değil, işbirliğini teşvik edin

Bütün çocuklarınızın kimin en iyi olduğunu görmek için savaştığını biliriz. Bu, özellikle kardeşlerini kıskanan veya sevginiz için yarışan çocuklar için her zaman işe yaramaz.Rekabet, çocuğunuzun etkileştiği varsayılan yol olmak zorunda değildir .

Aslında, onları işbirliği yapmaya teşvik edin, birbiriyle rekabet etmeyin. Kardeşlerini rakip olarak görmedikçe, bir erkek kardeşe veya kız kardeşe sahip olma değerini daha fazla görebilirler.Zamana karşı bir görevi tamamlayın, birbirlerine karşı değil (belirli bir zamanda oyuncakların temizlenmesi gibi, kimin daha hızlı yapabildiğini görmemek gibi).Bir takım olarak çalıştırın. Onları aynı tarafa koyan oyunlar oynayın ( Hazine Yarışı gibi masa oyunları kazanma ve kaybetme konusunda daha az odaklanır).

Ünlü psikologların kardeş kıskançlığı konusunda bazı tavsiyeleri olmaktadır. Bu tavsiyeler genel anlamda işe yaramaktadır. Aşağıda sizler için bir kaç öneriyi derledik:

  • Davranışları karşılaştırmaktan kaçının. Bir çocuğun davranışını asla bir kardeşin aksine karşılaştırmayın ya da övünmeyin: uzun süreli sarsıntı yaratabilir. “Neden kız kardeşine daha fazla benzemiyorsun?” “Neden kardeşin gibi organize değilsin?” Çok kolay bir şekilde, çocuklar böyle karşılaştırmaları şu şekilde yorumlayabilir: “Sen benden daha iyi olduğunu düşünüyorsun” veya “Onu daha çok seviyorsun. . ”Bu, diğer çocuğunuzu öven kardeşinize baskı uygular ve rahatsız eder.
  • Her iki tarafı daaçıkça dinleyin. Çocuklarınızın adil bir şekilde dinlenmesi, her çocuğun düşüncelerine saygı duyduğunuzu ve her tarafı duymak istediğinizi ifade etmenin sadece güçlü bir yolu değildir: “Paylaştığınız için teşekkürler. Şimdi, kardeşinin tarafını duymak istiyorum. ”Önemli olan, her bir kardeşle adil bir ilişki kurmaktır, böylece sadece her bir fikre değer verdiğinizi ve tarafsız bir dinleyici olduğunuzu bilmez.
  • Asla okulları karşılaştırmayın. Çocuklar okullarını, test puanlarını ve rapor kartlarını yalnızca kendi önceki çalışmalarına göre karşılaştırmalıdırlar – asla onların kardeşlerinin veya arkadaşlarının çalışması için. Çocuğun daha çok çalışmasını teşvik etmek yerine, karşılaştırmalar daha fazla kızgınlığa yol açar.
  • Negatif lakap kullanmaktan kaçının. Uygunsuz takma isimler, kardeşler arasında mutsuzluk yaratabilir. Ve aynı zamanda ileride üzerine yapışabilir. Bundan kesinlikle kaçının. Her zaman güzel takma isimler kullanın “ Bebeğim, kelebeğim, minik kuşum, bal böceğim gibi.
  • Her çocuk ile özel ve yalnız zaman geçirin. Her çocuğun hazinesini hissetmesine izin vermenin bir yolu, sadece her ebeveyn ile yalnız kalmaktır. Ortaya çıktıklarında bu bireysel anlardan yararlanın: “Kardeşin uyuyor. Sadece sen ve ben birlikte kitap okumaya gidelim. ” Haftada otuz dakika, günde on dakika, her hafta bir saat. Başka bir yetişkinin diğer kardeşleri seyretmesini veya yok olduklarında bir zaman seçmesini iste. “Birlikte” durumlar şunlar olabilir: bir film, bir yürüyüş, en sevilen bir restoranda öğle yemeği, uçurtma uçurma, bir dondurma gezisi, ya da sadece yalnız zaman. O zaman kardeşler olmadan birbirinizin tadını çıkarın.
  • İşbirliği yapın. Kardeş uyumunu arttırmanın en basit yollarından birini göz ardı etme: birbirlerini desteklemedir. Birbirlerine yardım ettikleri, paylaştıkları, işbirliği yaptıkları ve birlikte iyi işlediklerinde, çabalarını takdir ettiğinizi söyleyin. Davranışları tekrarlamaları daha olasıdır, çünkü onların yapmasını istediklerini biliyorlar.

Kardeş kıskançlığı zamanında müdahale edilmez ise, ileriki yaşlarda da devam eder ve kardeşler arasında her zaman rekabet olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here