kendini geliştirmek için aktiviteler

Kendini Geliştirmek İçin Aktiviteler – Kendini Geliştirme – Kendini Geliştirme Teknikleri

Daha İyi Bir Sen! İşte Kendinizi Geliştirmenizi Sağlayacak Aktiviteler

Daha fazla özelliğe sahip olmayı, tabiri caizse 10 parmağında 10 marifet olmasını kim istemez ki? Bütün insanlar bilgiye aç olarak doğarlar, yalnızca bunu fark edenler kendini geliştirmek için uğraşır. Örneğin; bebekleri ele alın, onlar sürekli bir şeyler öğrenmek için son derece meraklıdır veya gelişim aşamasında olan çocuklar sürekli sorular sorarlar. Bu onların ne kadar bilgiye aç olduğunu gösteren en açık örnektir. Bu durumu göz önüne aldığımızda biz yetişkinlerinde kendimizi geliştirmeye, yeni bilgiler edinmeye, genel kültür sahibi olmaya ihtiyacımız vardır. Peki kendimizi nasıl geliştirebiliriz? İşte size bu sorunun cevabını araştırdık ve liste halinde birçok kişisel gelişim aktivitesi hazırlayarak sizlere sunduk. Kendinizi geliştirmeye hazır mısınız? O halde kendini geliştirmek için aktiviteler listesine başlayalım.

Kendini Geliştirmek İçin Aktiviteler

  1. Çeşitli Kitaplar Okuyun.

Klasik bir örnek olacak belki ama kitap okumak, kendinizi geliştirmenin en kolay yoludur. Bahsettiğimiz kitaplar elbette roman türü değil. Bilgi kitapları okuyun; neler olabilir bu kitaplar? Örneğin; tarihi kitaplar veya hoşunuza gidecek programların anlatıldığı kitapları olabilir. Bilgi kitaplarından sonra en iyi örnek kişisel gelişim kitapları olacaktır. Neden roman türü önermiyoruz; çünkü günümüzde kalitesiz birçok kitap raflarında yerini almışken, bu kitaplarla kişisel gelişim sağlamak ne yazık ki mümkün değil. Fakat siz illa ki roman okumak istiyorsanız edebi eserler arasından seçmeye özen gösterin. Her kitap bilgi içerir ama kim aklının kötü bilgilerle dolmasını ister ki?

  1. Dil Öğrenin.

Bir lisan bir insan sözünü mutlaka işitmişsiniz. Dil öğrenmenin bilimsel olarak beyni geliştirdiği de oldukça bilinen bir bilgidir. Hakkında bunca güzel bilgi varken dil öğrenmek, kişisel gelişim için son derece önemlidir. Üstelik günümüz koşullarında, evrensel dil olan İngilizce ile hak ettiğiniz değere ulaşmanız çok kolay olacaktır. Bir de size ufak bir sır verelim; bir dil öğrendikten sonra başka diller öğrenmek sizin için hobi haline gelecektir. Dil öğrenmek bahsedildiği gibi sıkıcı değildir, yeter ki öğrenirken keyif almaya bakın.

  1. Meditasyon Yapın.

Hayatınızı güzelleştirmek ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, en iyi kişisel gelişim aktivitesi meditasyon yapmaktır. Meditasyon yapabilmek için öncelikle enerjinizi düşüren tüm negatif insanlar ve negatif ortamlardan uzak durun. Kimlerdir negatif insanlar? Sürekli insanları eleştiren, kıskançlık dolu olan insanlar genellikle negatif enerjiye sahiptir. Siz zaten onların yanına geldiğinizde bu enerjiyi rahatça hissedebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar bu kişilerin ve onların bulduğu ortamlardan uzak durun. Eğer durmanız mümkün değilse meditasyon ile üzerinizdeki negatif enerjiyi atmaya çalışın. Meditasyon, kişiyi kendi benliğine ve iç huzuruna ulaştıran bir aktivitedir. Uzun süre meditasyon yapan insanların daha huzurlu ve daha başarılı kişiler olduğunu fark edebilirsiniz.

  1. Yeteneğinizi Bulun ve Harekete Geçin.

Her insanın bilmediği, keşfedemediği özel bir yeteneği vardır. Kişisel gelişim için öncellikle kendiniz tanıyın. Hobileriniz neler mesela? En çok hangi alanlarda kendinizi başarılı hissediyorsunuz? Örneğin; hiç şarkı söylememişseniz güzel bir sesiniz olduğunu asla fark edemezsiniz veya hiç şiir yazmayı denemediyseniz içinizdeki şairi asla özgür bırakamazsınız. Kendi yeteneklerinizi bulmak için şiir yazın, şarkı söyleyin, resim yapın, amatör fotoğraflar çekin, yemek yapın. Yeter ki size uygun yeteneği bulana kadar devam edin. Göreceksiniz ki en iyi olduğunuz kişisel gelişim aktivitesi aslında hiç fark etmediğiniz bir alandan gelecek. Tüm insanlar benzersiz canlılardır ve hepimiz eşsiz yeteneklere sahibiz. İçinizdeki yetenekleri keşfettikçe daha da gelişmiş ve bilgili hissedeceksiniz. Bir yeteneğinizi bulduktan sonra diğerlerini çok daha kolay bulabileceksiniz.

Kendini geliştirmek için aktiviteler listesinin sonuna geldik.Eğer kendini geliştirmek için aktiviteler listesine madde eklemek isterseniz yorumlara yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here