Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

0

Bu içeriğimizde Keratin Nedir? Ve Faydaları Nelerdir? Gibi sorularınıza yanıt vereceğiz. Sizler de bu sorularınızın cevaplarını merak ediyorsanız bu içeriğimizi mutlaka okumalısınız. Saçlarınızın güzelliği için bütün bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Keratin Nedir?

Keratin dediğimiz madde aslında bir protein çeşididir. En başta saç bakımından başlayarak tırnak bakımına kadar kullanılır. Saç ve tırnakların yanı sıra keratin, dişler de de bulunmaktadır.

Keratin Yağı Nedir?

Keratin yağı ve polipeptit adı verilen zincirler sülfür köprüsü ile birbirlerine bağlanmaktadır. Sülfür köprülerinin içerisinde amino asitler yer almaktadır. Saçlarımız için oldukça önemli bir yere sahip olan keratin aynı zaman da tırnaklarımız da ve dişlerimizde de çok önemli bir yere sahiptir. Saçlarımız yer alan Keratin yapısı ile dişlerimiz ve tırnaklarımız da yer alan keratin yapıları birbirlerinde oldukça farklı iki keratin yapısıdır. Saçlarımızda bulunan keratin yapıları yumuşak iken tırnak ve dişlerimizde bulunan keratin yapıları sert bir şekilde yer almaktadır. Bunun sebebi ise sülfür bağlarının çapraz bir şekilde bağlanmasından kaynaklıdır.

Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?
Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Saç, tırnak ve dişlerimizin yanı sıra cildimizde de keratin bulunmaktadır. Cildimizi korumayı üstlenen bir yapıya sahip olan keratin cilde karşı olan mikroorganizmalara karşı da korumaktadır. Keratin sadece insanlar da değil belli başlı bazı hayvanlarda da yer almaktadır. Bu hayvanları tüketerek de vücudunuza keratin alabilirsiniz. Bu hayvanlar şu şekildedir; tavşan, kaz, hindi, yaban ördeği, geyik, bizon, antilop ve sülün gibi hayvanlarda da bolca bulunmaktadır.

Keratin Yağının Faydaları Nelerdir?

Keratin saçlarımızda var olan saçımız için oldukça önemli bir bir yapıdır. Ama zamanla saçlarımızda ki keratin yapısını yitirebilmektedir. Keratin yapısı saçımız için oldukça önemli bir yere sahiptir. Eğer erken yaşlarda saçımızda bulunan keratin yapısında azalma olursa, saçlarımızda dökülmeler meydana gelebilmektedir.

Kullandığımız şampuanlar ve saç kremleri gibi saç bakım kremlerini saçlarımıza sabit bir şekilde sürekli bir durumda saçlarınıza uygularsanız eğer, saçlarınızda bulunan keratin yapısını bozarak, azalmasına sebep olmaktadır. Keratin tedavisi, hasar görmüş saçlarımızı düzelterek, koruyarak ve saçlarımıza hacim vermesine yardımcı olmaktadır.

Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?
Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde son zamanlar da oldukça önemli olan keratin bakımı kuaförler yardımı ile ve çeşitli yöntemler ile yapılabilmektedir. Yıpranmış olan saçlarımızı, saç tellerimizi bir kılıf gibi etrafını sararak çeşitli çevresel faktörlerden korumaktadır. Düzenli aralıklar ile saçlara keratin bakımı yapılmaktadır. Saçlarımıza yaptırdığımız fön, boya, maşa gibi ısı ve yıpratan işlemler saçlarımızın keratin yapısının bozulmasına ve kaybolmasına yol açmaktadır.

Keratin bakımın en önemli unsurlarından biri de, keratin oranı azalan saçların zamanla kuruyarak, mat bir görünüm oluşmasına yol açmaktadır. Kuaförler de uygulanan keratin bakımı 50 ile 100 arasında fiyatları değişmektedir. Saçlarınıza keratin bakımı yaptırmadan önce yaptıracağınız kuaförün bilgisinden emin olmalısınız. Evde kendiniz keratin bakımı yapmayı düşünüyorsanız bu işlemi tek başınıza yapmanız oldukça zordur. Bu işlemi yapacak olursanız mutlaka yanınızda bir yardımcı almalısınız.

Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?
Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Hangi Saçlar Keratine İhtiyaç Duyar?

 • Saçlarında incelmesi olan saçlar
 • Sık sık birbirine karışan saçlar
 • Saç renginde matlık meydana gelir
 • Saçlarda toplu bir şekilde kopmalar oluşur
 • Saçlar oldukça zor bir şekilde taranır.

  Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?
  Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

Keratin Yüklemesinin Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saçlarımızın daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.
 • Zarar görmüş saçları onarır.
 • Saçımızın ihtiyaç duyduğu vitaminleri saça geri sağlar.
 • Saçımızı besler.
 • Saçlarımıza dolgun ve hacimli bir görünüm sağlar.
 • Saçlarımızda oluşacak olan dökülmelerin önüne geçer.
  Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?
  Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

   

  Keratin Şampuan Tercihleri

  Saçlarımızın bakımında oldukça yoğun ilgi gören keratin, dünyada oldukça tercih edilen protein türlerinden birdir. Keratin bakımının yanı sıra saçlarımıza keratini geri kazandırmak için keratin içerikli şampuanları da kullanabilirsiniz. Keratin içerikli şampuan seçimi oldukça önemlidir. Saçlarımızı yumuşatmak ve saçlarımızın gücünü geri kazandırmak için keratin şampuanlarının arasında en çok tercih edilen şampuan Diamond Hair Keratinli şampuanı düşünmeden tercih edebilirsiniz. Saç bakım ürünleri alacağınız zaman sizlere önerimiz bilindik markaları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

  Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?
  Keratin Nedir? ve Faydaları Nelerdir?

  Saçlarınız hakkında daha detaylı bilgi için https://guzelfikir.com/guzellik/sac-bakimi/ adresine giderek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. pinterest hesabımızdan daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz https://tr.pinterest.com/fikirguzel/_created/


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.