Kıbrıs’ta Üniversite Okumak

0

Kıbrıs’ta Üniversite Okumak

Merhaba arkadaşlar Kıbrıs’ta öğrenci olmak isteyen arkadaşların merak ettiği sorular olan “Kıbrıs’ta Üniversite Okumak ” “Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak “ başlıkları Kıbrıs’ta öğrenci olan arkadaşımıza sorduk.Kendisine vakit ayırdığı için teşekkür ediyoruz.Umarız Kıbrıs’ta üniversite okumak hakkında bilgi sahibi olur ve sizin için faydalı olur diyerek kalemi ona bırakıyoruz.

Kıbrıs’ta Üniversite Okumak

Kıbrıs’ta öğrenci ve hemen hemen her yerini gezmiş biri olarak size bu başlık altında Kıbrıs ve üniversiteleri hakkında bilinen ve bilinmeyeleri anlatmaya çalışacağım.

Kıbrıs’ta ekonomi:

Öğrenci için her ne kadar pahalı denilse de tutumlu bir bireyseniz burada yaşamak ile Türkiye de yaşamak küçük farklar ile sizin için aynı olacaktır. İnsanların en büyük sorusu olan ‘’su orada pahalıymış?’’ sizlerinde gördüğü gibi –mış dan ibaret. Siz orada belirli bir yaşam döngüsü içerisindeyken neyin nereden alınacağını öğreniyorsunuz. Bazı ürünler evet doğru pahalı. Mesela bizim toplumumuzda aşina olduğumuz Salı pazarımız yok orada marketlerden temin edilmekte ürünler. Okul yemekhaneleri Türkiye gibi değil bunu size üzülerek söylüyorum, bir öğün fiyatı çok değerinin üzerinde sunuluyor öğrenciye. Bu yüzden evimizden gelirken tüm valizimi yiyecekle doldurup gelmeliyiz. Diğer bir soru ‘’evler pahalıymış’’ bu sizin evi tutacağınız yere de bağlı. Okula uzak bir yerde tutarsanız evler gayet makul fiyatlara kiralanmakta, okul çevresine geldikçe artmakta. Size evler hakkında genel bilgiler vermek isterim: genellikle villa tipi evler ya da az katlı binalar vardır, elektrik kimi yerde kartlı sistemle çalışmaktadır, elektrik fiyatları bölgeden bölgeye fark göstermekle birlikte eğer bir yurt işletmesine aitse yüksek ödemeler yapabilirsiniz.

İklim :

Yazları tam bir fırın diyebilirim yürürken sıcaklığı ayaklarınızda hissedebilirsiniz.

Yaşam :

Kimse kimseye karışmaz.Bir yerde çantanı mı unuttun, telefonunu mu o sen gelene kadar orada kalır yada unuttuğun yerdeki görevliye teslim edilir.Gece dışarı çıkmak sorun mu orada burada değil istediğin yere istediğin saatte git gel huzur dolu.

Üniversitelere Göre İnceleme :

METU:

Kalkanlı bölgesinde bulunan konum olarak gezme, eğlence isteyen bir öğrenci için pekte uygun bir yer  değil. Bilindiği üzere Türkiye de bulunan büyük ve köklü bir üniversitenin Kıbrıs’ta bulunan kampusü eğitimi olarak iyi hocaların bolca olduğu, ingilizce öğretim seviyesinin kaliteli olduğunu bilmekteyim. Konaklama kampus içinde gerçekleşmekte kısacası hayat sadece kampusun içinde.

LAÜ:

METU ile birbirlerine çok yakın olmasalarda yakın sayılacak mesafedeler LAÜ’nün prestiji geçtiğimiz son birkaç yılda yapılan yatırımlarla birlikte artmakta ve internet sitesinde yayımlanan son habere göre adanın en hızlı büyüyen okulu olduğu yazılmakta. Denize yürüme mesafesinde sessizliği seven kişiler için uygun bir okul olmakta. Okulun fiyatı ada genelindeki tüm okullardan daha düşük olmakla berber %51 devlet %49 özel bir okuldur.

YDÜ:

Lefkoşa merkezde oldukça büyük bir kampüse sahip olan Kıbrıs’ın en bilindik ve en iyi sıralamasında başta bulunan okuldur. Sağlık alanında daha çok yükselişte, başarıları ile büyük bir hastanesi bulunmaktadır. Eğitim kadrosu bakımından da zengindir.

DAÜ:

Gazimağusa bulunan okul adanın en güzel yerindedir. Hem eğlence hem okul diyen kişiler için en uygun okuldur.

Bunlar tamamen benim görüşüm ama hemen hemen herkes benimle hemfikirdir umarım yardımcı olur.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.