Kınada Ne Giyilir? Kına Gecesinde Ne Giyilir?

0

Kınada Ne Giyilir?

Özel gün ve gecelerin en önemli ve anlamlı günlerinden birisi de kına geceleridir. Kına gecesi bir genç kız için hayatının en önemli anlarından birisidir. Yıllardır doğup büyüdüğü baba ocağından ayrılarak yeni evine atacağı yolculukta evinde son anını yaşadığı gündür kına gecesi. Pek çok yörede kına gecesi önemli örf ve adetlerimizden birisidir. Bu açıdan evlilikte düğünden bir gün önce yapılır. Bu özel gecenin güzel hatırlanması için ona göre anlamına uygun şekilde giyinmelidir. Kınada ne giyilir? Kuzenin kına gecesinde ne giyilir? Kınada pantolon giyilir mi? Kına gecesi kombin ve Kına gecesinde ne giysem? sorularının cevabı olarak aslında tek tip kıyafet giyilir demek doğru olmaz. Kına gecelerinde her yörenin kendine özgü kıyafeti bulunduğu için ona göre kıyafet seçimi yapılabilir. Kına gecesinde yöresel kıyafet giymek isteyenler için yöreye, örf ve geleneklere uygun yöresel kına gecesi kıyafeti kına gecesi için  tercih edilebilir. Kına gecelerinde günümüzde artık pek çok yerde yöresel kıyafetler yerine daha modern kıyafetler tercih edilse de bazı yerlerde yöresel kıyafete hala önem verilmektedir. Bu konuda seçim önce geline bırakılmalı ya da birlikte bu konuda istişare yapılarak kıyafet seçiminde karar kılınabilir.

Kınada Ne Giyilir

Kına Kıyafeti Nasıl Olabilir?

  • Kına gecesinde o gecenin anlam ve önemini belirtmek için kınada ne giyilir sorusuna en iyi yanıt olması açısından şu gibi hususlara dikkat edilebilir;
  • Kına gecesinde seçilecek kıyafette en uygun ve hoş duran kıyafet modeli tabi bu zevke göre değişebilir yöresel kıyafettir. Siz de bu özel anınızı hoş ve anlamlı bir şekilde hatırlamak istiyorsanız yörenize ve örfünüze uygun şekilde giyinebilirsiniz.
  • Kına gecesinde giyilecek kıyafetin modeli kadar renk seçimi de önemlidir. Bu geceyi en iyi şekilde simgeleyen kına gecesi kıyafet rengi genelde kırmızıdır. Kırmızı dışında günümüzde yeşil, mor ya da bordo tonlarında da kına gecesi kıyafeti seçilse de kırmızı bu geceyi daha iyi yansıtabilir.
  • Kına gecelerinde günümüzde gelin 3 çeşit kıyafet değiştirmektedir. Bu şekilde yapmak zorunda değilsiniz. Tek çeşitte isterseniz giyinebilirsiniz.
  • Kına geceleri için kıyafet önerisi olarak kaftan, bindallı gibi kıyafetler dışında kırmızı ya da mor ve yeşil tonlarında uzun şık bir elbise de tercih edilebilir.

Kına Gecesinde Konuklar Ne Giyebilir?

Kına gecesi davetine katılmak için bu özel ve anlamlı gecede giyinmek için siz de o geceye özel giyinebilirsiniz. Kınada ne giyilir diye düşünenler için şu şekilde onlara öneride bulunabiliriz. Öncelikle kınaya katılacağız yerde yakınlık dereceniz önemlidir. Gelin hanımın yakın akrabalarından ya da arkadaşlarından biriyseniz gelin kadar en az sizin de kıyafetinize özen göstermeniz gerekir. Bu gece için kırmızı aşağıya kadar uzanan şık bir abiye tercih edebilirsiniz. Takı ve aksesuar seçiminiz de yine bu geceye ve seçmiş olduğunuz kıyafetinize uygun bir şekilde olabilir. Bu geceye yakışır ve uygun şekilde giyinerek bu anı siz de en güzel şekilde simgeleyebilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.