Kırmızı Beyaz Mutfak Dekorasyonu Önerileri

0

Mutfak dekorasyonu için şüphesiz ki en çok tercih edilen renklerin başında beyaz geliyor. Ferah, rahatlatıcı ve temiz görünümlü bir mutfak için en ideal renklerden biri. Fakat tamamen beyazın hüküm sürdüğü bir mutfak bir süre sonra gözünüze çok sade ve cansız görünmeye başlayabilir.

Bu noktada mutfağınıza yeni renkleri dahil etmeyi düşünebilirsiniz, örneğin kırmızı gibi. İlginizi çekeceğini düşündüğümüz kırmızı mutfak dekorasyonu örnekleri yazımızda sizleri bekliyor.

Kırmızı Beyaz Mutfak Dekorasyonu

Kırmızı beyaz mutfak dekorasyon örnekleri 2021
Kırmızı beyaz mutfak dekorasyon örnekleri 2021

Kırmızı tonları bir mutfağın atmosferini bir anda değiştirebilecek güce sahiptir. Aynı zamanda mutfağın bir yemek hazırlama ve yeme içme alanı olduğunu düşünürsek, kırmızının iştah açıcı etkisinden yararlanmamak olmaz.

Yazımızda yer verdiğimiz birbirinden farklı tarzlara sahip ve dikkat çekici kırmızı beyaz mutfak dekorasyonu örnekleri size bu konuda ilham verebilir.

Kırmızı Beyaz Mutfaklar

Kırmızı beyaz mutfak örnekleri 2021
Kırmızı beyaz mutfak örnekleri 2021

Mutfak gibi yoğun kullanılan bir alanda uyumlu renk kombinasyonları seçmek hem dekorasyon hem de psikolojik açıdan önemli bir konudur.

Dikkat dağınıklığı yaratmayan ve aynı zamanda dikkat çekici etkiye sahip olan kırmızı beyaz kombinasyonu, hem klasik hem de modern mutfak dekorasyonu örneklerinde kullanımı çok popüler bir kombinasyondur. Kırmızının güçlü ve baskın karakterini dengeleyen beyaz tonlar, mekanda davetkar ve ilgi çekici bir atmosfer oluşturuyor.

Modern kırmızı beyaz mutfak dekorasyonu 2021
Modern kırmızı beyaz mutfak örnekleri 2021

Tabi ki bu noktada kırmızıyı nerede ve nasıl kullandığınız çok önemli. Çünkü kırmızı tonlar dekorasyonda heyecan yaratan, en küçük detayda bile odak noktası olmayı başarabilen bir renktir. Bu nedenle kırmızıyı kullanırken yanında  onu dengeleyecek renkler kullanarak uyumlu bir mutfak dekorasyonu ortaya çıkabilir.

Kırmızı beyaz mutfak dekorasyonu önerileri

Kırmızı beyaz ankastre mutfak dekorasyonu
Kırmızı beyaz ankastre mutfak dekorasyonu

Kırmızı gibi ilgi çekici ve güçlü bir rengi mutfakta kullanırken öncelikle mutfağınızın büyüklüğünü ve aldığı ışık miktarını göz önününde bulundurmanız gerekir. Doğal ışık kadar, mutfağın aydınlatma sistemininde güçlü olması bu noktada önemlidir.

Diğer yandan seçilecek kırmızı tonu mutfağın tarzına uygun olmalıdır. Örneğin klasik / geleneksel mutfaklarda canlı ve parlak kırmızılar yerine, bordoya dönük koyu kırmızı tonları tercih edilebilir.

Minimalist modern kırmızı beyaz mutfak
Minimalist modern kırmızı beyaz mutfak

Çağdaş bir mutfak dekorasyonu için kırmızının daha parlak yada metalik renkleri tercih edilebilir. Bu noktada metal aksamlar kullanarak mutfakta bir bütünlük sağlanabilir. Örneğin, ankastre setler, metal aydınlatmalar, parlak bar tabureleri yada şık metal mutfak masaları gibi bir çok tasarım mutfağın görsel kalitesini yükseltecektir.

Kırmızı mutfak dekorasyon fikirleri 2021
Kırmızı mutfak dekorasyon fikirleri 2021

Küçük mutfak dekorasyonu için kırmızı beyaz renkler

Kırmızı beyaz endüstriyel kırmızı mutfak dekorasyonu
Kırmızı beyaz endüstriyel mutfak dekorasyonu

Mutfağınız küçük ve yeterince ışık almıyorsa, kırmızıyı ön plana çıkarken çok titiz davranmanız gerekir. Aksi taktirde mutfağınızda karanlık bir hava baş gösterebilir. Bu noktada yapmanız gereken beyaz tonları mutfağın genelinde öne çıkarmak, kırmızı küçük detaylarda öne çıkarmak olmalıdır.

Örneğin, mutfak duvarı, zemin ve mutfak dolaplarında beyaz tonları öne çıkararak mutfağın daha büyük ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Küçük mutfak araç gereçlerinde ve mutfak aksesuarları için canlı kırmızı tonları ile mekana enerji katabilirsiniz.

Kırmızı mutfak dekorasyonu 2021
Kırmızı mutfak modelleri 2021

Eğer beyaz tonların mutfağınızı soğuk ve mesafeli göstereceğinden endişe duyuyorsanız mutfağınızda ahşap tasarımları öne çıkarabilirsiniz. Örneğin şık bir ahşap yemek masası, sandalyeler, yada kullanışlı bir ahşap mutfak dolabı gibi..

Bunun gibi pek çok farklı seçenek bulunuyor, dilerseniz mutfağınızın tarzına uygun şık ahşap raflar kullanarak yeni dekoratif depolama alanları açabilirsiniz.

Ahşap dokular soğuk görünümlü bir mutfağın anında tüm havasını değiştirebilir, beyazın soğukluğunu kırar, mutfağa sıcak ve samimi bir hava katar. Aynı zamanda Country, Rustik yada Endüstriyel tarzı mutfaklar için ahşap mekanın doğallığını vurgular.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.