Koltuk Altı Kararması ve Doğal Tedavi Yöntemleri 2021

0

Kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen koltuk altı kararması, çoğunlukla vücudun kıvrımlı bölgelerinde görülen bir cilt sorunudur. Sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmayan koltuk altı kararmaları estetik görünüm açısından rahatsızlık duyulan bir problemidir. Koltuk altında görülen bu kararmalar deriye rengini veren melanin maddesinin artması sonucunda ortaya çıkar. Koltuk altı kararmaları, terleme, hamilelik, ağda, jilet kullanımı gibi birçok sebepten dolayı oluşabilir. Özellikle yaz aylarında bu koltuk altı kararması insanları psikolojik yönden çok fazla rahatsız eden bir konudur.

Koltuk Altı Kararması ve Doğal Tedavi Yöntemleri 2021

Koltuk Altı Kararmalarının Nedenleri

Koltuk altı kararmalarının birçok nedeni bulunur. Bu kararmaların en önemli nedeni sürtünmeden kaynaklanmaktadır. Koltuk altına uygulanan ağda ve jilet bu bölgede tahrişe ve kararmalara neden olmaktadır. Koltuk altı kararmalarına neden olan diğer bir konu ise aşırı terlemedir.

Koltuk Altı Kararması ve Doğal Tedavi Yöntemleri
Koltuk Altı Kararması ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Aşırı terleme, koltuk altında enfeksiyon oluşturur ve bu durum kararmaya neden olmaktadır. Koltuk altı kararmalarının bunlara benzer birçok nedeni bulunmaktadır. İnsanlarda özgüven eksikliğine neden olan koltuk altı kararmalarının doğal yollarla hemen giderilmesi gerekmektedir.

Koltuk Altı Kararması Tedavisinde Doğal Yöntemler

Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle koltuk altı kararmalarından kurtulabilirsiniz. Koltuk altı kararmaları için satılan kremler, jeller kanserojen madde içermektedir. Ayrıca bu gibi kozmetik ürünleri oldukça pahalı ürünlerdir. Bu gibi pahalı yöntemler yerine evde yapabileceğiniz doğal yöntemler tercih edilmesi hem sağlık açısından hem de maddi olarak daha faydalıdır. Koltuk altı kararmalarına da evde yapabileceğiniz doğal yöntemler şunlardır:

Koltuk Altı Kararması ve Doğal Maske Tarifleri 2021
Koltuk Altı Kararması ve Doğal Maske Tarifleri 2021

Koltukaltı kararmaları için doğal maskeler 2021

Limon: limon birçok cilt rahatsızlığında kullanılabilen mucizevî bir meyvedir. Limon, cilt kararmalarına da kullanabileceğiniz doğal bir beyazlatıcıdır. Ancak limon içerisinde asit oranının yüksek olması sebebiyle öncelikle vücudunuzun küçük bir bölümünde uygulayarak tepkimeleri gözetlemenizde fayda vardır. Koltuk altı kararmalarınız için, koltuk altınıza limonu sürüp 5 6 dakika kadar ovalayın. Bu işlemi günde 1 defa düzenli olarak tekrarlayın. Ayrıca ölü derileriniz içinde bir miktar şeker ve limon karışım yapabilirsiniz.

Limon ile koltuk altı kararması nasıl geçer
Limon ile koltuk altı kararması nasıl geçer

Karbonat: koltuk altı kararmaları için evde yapılacak en iyi yöntemler arasında karbonat gelir. Karbonat doğal bir beyazlatıcıdır. Bir yemek kaşığı kadar karbonat içerisine krem haline gelecek şekilde su ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı koltuk altınıza sürün. 5- 10 dakika bekletip yıkayın.

Karbonat ile koltukaltı kararması nasıl geçer
Karbonat ile koltukaltı kararması nasıl geçer

Patates: patates koltuk altı kararmalarına kullanılan diğer bir mucizevî yöntemdir. Patates, hemen hemen tüm ciltler için uygundur. Hatta limon süremeyen kişilerin patates yöntemini kullanması tavsiye edilmektedir. Koltuk altı kararmaları için bir dilim patatesi koltuk altınıza koyup iyice ovalayın. Ayrıca, bir tane patatesin suyunu çıkarıp da koltuk altınıza sürebilirsiniz.

süt tozu maskesi
süt tozu maskesi

Koltukaltı kararmaları için doğal maskeler 2021

Süt: koltuk altının kararmaları için sütün içerisinde bulunan yağ asitleri ve vitaminlerin beyazlatıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz. Koltuk altı kararmaları için bir miktar sütü lor ile karıştırıp krem haline getirin. Elde ettiğiniz bu karışımı koltuk altınıza sürüp 10-15 dakika bekletin. Bu yöntemi düzenli olarak uygulayarak koltuk altlarınızdaki kararmadan kurtulabilirsiniz.

Elma Sirkesi: elma sirkesinin mikrop öldürücü özelliğini evde, çamaşırda, yiyecek ve içeceklerde olduğu gibi koltuk altı kararmalarında kullanabilirsiniz. 1-2 yemek kaşığı elma sirkesini koltuk altınıza sürün ve iyice ovalayın. 10-15 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

salatalık ile cilt bakımı
salatalık ile cilt bakımı

Salatalık: salatalık hiçbir yan etkisi bulunmayan doğal bir beyazlatıcıdır. Salatalıkları kesip koltuk altınıza koyup bir süre bekletin.

Domates Suyu: domates doğal bir beyazlatıcıdır. Fakat içerdiği asidik maddelerden dolayı bazı ciltlerde alerjiye sebebiyet verebilir. Cildinizin domatese karşı bir alerjisi bulunmuyorsa domatesin suyunu çıkarıp koltuk altlarınıza sürebilirsiniz. Koltuk altında su domates suyu ile iyice sürüp ovalayın.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.