Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021

0

Kadınlar için dış görüntü oldukça önem arz etmektedir. Her zaman iyi görünmek isterler. İyi görünmek adına en çok tercih edilen yöntem ise şüphesiz makyajdır. Makyajın ise olmazsa olmaz parçası göz makyajıdır. Yazımızın devamında kusursuz bir göz makyajında püf noktalar neler? Göz makyajı yaparken nelere dikkat edilmelidir? tüm bu soruların yanıtlarını ve bir çok detayı inceleyebilirsiniz.

Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar

Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021
Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021

Makyaj malzemesi seçerken genel anlamda titiz davranılmalıdır. Özellikle gözün hassas bir bölge olduğu unutulmadan ona göre sağlığa uygun ürünler seçilmelidir. Kaliteli ürün ve doğru dokunuşlarla etkileyici gözlere ulaşmak oldukça kolay olacaktır. İyi bir göz makyajı tek başına bile yüz ifadesini değiştirip ruhsal anlamda kendimizi iyi hissetmemizi sağlayabilir. Bu yüzden iyi bir göz makyajı için bazı püf noktalarını bilmek gerekir.

Birinci Kural Temizlik

Pürüzsüz bir göz makyajı için göz etrafının güzelce temizlenmesi gerekir. Ciltte biriken kalıntıların temizlenmesi makyaj için olduğu kadar cildin nefes alması için de çok önemlidir. Cildi temiz tutmazsak zamanla cilt rengi değişir ve istenmeyen leke ve akneler oluşabilir. Bu nedenle gerek makyaj öncesinde gerekse gün sonunda cilt uygun ürünlerle temizlenmelidir.

Göz çevresine yapılacak masajlar kan dolaşımını hızlandırırken kırışık oluşumunu geciktirecektir. Ayrıca kirpik ve kaş köklerini de uyararak sağlıklı uzamalarına yardımcı olacaktır.

Göz Yapısının Önemi

Kusursuz bir göz makyajının en önemli etkenlerinden bir tanesi göz yapısına uygun makyajın uygulanmasıdır. Düşük göz yapılı kişiler renk olarak koyu tonlara yönelmeliler. Yuvarlak gözlüler ise açık tonlar ağırlık da olmalıdır.

Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021
Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021

Ayrık göz yapısına sahip olanlar ise mümkün olduğunca keskin renklerden kaçınmalıdır. Tek renk değil de tonlarının dengeli şekilde uygulanması göz yapısından konyaklı olumsuzlukları gizleyecektir. Seçilen renkler kıyafetlere göre değil cildin renk tonuna ve göz rengine göre belirlenmelidir.

Göz Makyajında Bütünlük

Göz makyajındaki her dokunuş birbirini olumlu ya da olumsuz etkiler. Bu yüzden göz çevresi genel olarak ele alınmalı ve aşama aşama hareket edilmelidir. Eğer kişinin gözaltı morlukları ya da torbalanmaları varsa önce bunlar giderilmelidir. Bunun için cilt tonuna uygun kapatıcılar gerekli işi görecektir. Bunun gibi göz çevresindeki ton farklılıkları kapatıcılar ile dengelenmeli ve uygulanacak renklere uygun zemin hazırlanmalıdır.

Far ve Maskara Seçimi

Far seçiminde gözün yapısı ve rengi önemli bir yer teşkil eder. Göz rengini ön plana çıkaracak renkler kullanılmalıdır. Göz renkli ise daha sade tonlarla doğal görünüm verilebilir. Diğer renkteki gözler içinse donuk değil de canlı renkler tercih edilmelidir. Far kullanımı tek renk olarak değil de tonlar arası geçişle uygulanmalıdır.

Maskara seçerken de mutlaka kirpiğin tipine göre uygun fırçalı ürünler kullanılmalıdır. Siyah maskara kullanılacağı gibi isteğe bağlı olarak renkli maskaralar da kullanılabilir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken göze far uygulandıysa üzerine bir de renkli maskara sürerek boğucu görüntüye sebebiyet verilmemelidir. İsteniyorsa renkli maskara tek başına kullanılmalıdır.

Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021
Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021

Son Dokunuş Eyeliner

Eyeliner çekerken yüze kazandırılmak istenen ifade önceden belirlenmelidir. Tek seferde pürüzlere sebebiyet ermeden çekilmelidir. Göz makyajının tonuna göre bir renk belirlenmelidir. Renkli gözlü kişiler de açık tonlar daha uygun olmaktadır. Siyah ve koyu renkliler bakışlara keskin bir ifade katacaktır.

Seyrek Kirpikleri Olanlar İçin Öneriler

Maskara kullanımındaki en önemli amaç kirpiklerin olduğundan daha hacimli ve göz alıcı gözükmesidir. Günümüzde birçok kişi kirpiklerinin seyrek olmasından şikâyetçidir. Bu şikâyeti gidermek adına birçok yönteme başvurmaktadırlar.

Cılız ve seyrek kirpikler kişinin yüzünü olduğundan solgun ve durgun göstermektedir. Doğru seçilir ve doğru uygulanılırsa maskara kullanımı seyrek kirpikler için etkili bir çözümdür. Bu yazımızda seyrek kirpik probleminin maskara ile nasıl çözüleceğine dair ipuçları bulunmaktadır.

Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021
Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021

Maskara Seçimi

Öncelikle seçilen maskaranın kaliteli ve doğal içerikli olmasına özen gösterilmelidir. Seyrek kirpiklere sahip kişilerin ilk tercihi kolay temizlenebilen ürünlerden yana olmalıdır. Bu ürünler temizlenirken kirpik köküne zarar verilmeyeceğinden ekstra dökülme ya da tahribata yol açmayacaktır.

Maskaranın içeriğinde besleyici ürünler bulunursa var olan kirpiği dolgunlaştırırken yeni kirpiklerin çıkmasına da yardımcı olabilir. İçerisinde besleyici yağlar bulunduran birçok marka mevcuttur. Yağlar kirpiği beslerken temizliğini de oldukça kolaylaştırmaktadır. Gözün hassas bir organ olduğu unutulmadan maskara seçerken çok ama çok titiz davranılmalıdır.

Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021
Kusursuz Bir Göz Makyajında Püf Noktalar 2021

Maskaranın Uygulanışı

Maskara en kökten uca doğru dikkatlice sürülmelidir. Düz hareketlerle değil de zikzak oluşturacak şekilde uygulanmalıdır. Bu işlemle fırçadaki boya her tele ulaşacak ve daha dolgun bir görünün kazandıracaktır.

Direk yapılan uygulama kirpiğe sadece uzunluk katar ve rengini boyar. Seyreklik için püf nokta zikzak hareketleridir. Diğer bir ayrıntı da maskaranın tek kat değil de iki kat sürülmesidir. İlk kat sürüldükten hemen sonra ikinci katın sürülmesi iki kat dolgunluk demektir. Peş peşe sürülmelidir ki kurumadan kaynaklı topaklanmalar yaşanmasın.

Fırça Seçimi

Maskara seçiminde ürünün kalitesi kadar fırçanın şeklide oldukça önemlidir. Fırçalar kirpik tipine göre seçilirse doğru dokunuşları yapmak daha da mümkün olacaktır. Kirpikler seyrek üstelik de kısa ise tercih kıvrak uçlu fırçalardan yana olmalıdır.

Bunun tam tersi uzun ve seyrek kirpikler söz konusuysa da kalın fırçalar kullanılmalıdır. Fırça seçimindeki esas kirpik tipinin bilinin maskaranın en iyi şekilde hiçbir tel atlanmadan uygulanmasıdır. Bu minik ayrıntılara dikkat edilerek sadece maskara kullanımıyla dolgun kirpiklere sahip olmak mümkündür.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.