laptop alırken nelere dikkat edilmeli
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda laptop alırken nelere dikkat edilmeli ? Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bahseceğiz.Umarız faydalı olur.Hazırsak yazımıza geçelim.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Masaüstü bilgisayarların yerlerini laptoplara bırakması ile birlikte hemen her eve girmeyi başarmış olan bu teknoloji ürünleri uzun ömürlü bir kullanım sağlamaktadır. Laptoplar içerisinde bulunan teknoloji ile birlikte kullanıcısının beklentisini karşılayan bir ürün olmalıdır. Bu nedenle laptop alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.Bu hususları aşığıda laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinde bulabilirsiniz. Laptoplar maddi açıdan pahalı ürünler olmakla birlikte kişinin düzgün kullanımı sonucunda uzun ömürlü bir kullanım sağladıklarından ötürü tercihinin beklentiyi karşılayacak şekilde yapılması ve uygun kullanım alanı oluşturulması gerekir.

İhtiyaca Göre Alım

Laptop alırken fiyata göre alım yapmak sonucunda hüsrana sebep olacaktır. Kişinin laptopu alırken neye ihtiyacı olduğunu bilerek alması beklentisinin karşılanması ve uzun süreli kullanım sağlayabilmesi açısından önemli bir durum oluşturmaktadır. Laptopu ne için alacağına karar vermek, örnek verilmesi gerekirse oyun oynamak için laptop arayışına giren bir kişinin oyun bilgisayarı alması gerekmektedir. Bu nedenle piyasa araştırması yapmadan fiyatı uygun diye bir laptop almak beklenen performansı vermeyecek ve kişinin verdiği para karşılığında bilgisayar sisteminde yer alan işlemci ile yetinmesi gerekecektir.

İşlemci Seçimi

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında gelen işlemcidir neden mi ?Laptopların uzun süreli kullanım sağlamasının en büyük özelliği işlemci sistemidir. Bir bilgisayarın içerisinde yer alan işlemci sisteminin düşük kalitede olması o bilgisayar için kısa bir süre sonra donma, kasma gibi problemlerin yaşanacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle laptop alırken işlemci sisteminin son teknoloji ürünü olmasına ya da bir alt model olmasına özen gösterilmesi gerekir. Alınacak laptop işlemcisinin alınan tarihten itibaren minimum 3 yıllık bir ömür süresinin olması kullanım açısından dikkat edilmesi gereken etmenler arasında yer almaktadır.

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Ek Özellikler

Ekran kartı, bağlantı seçenekleri, giriş çıkış modları ve ekran özellikleri bir laptop için olmazsa olmaz etmenler arasında yer alırlar. Laptoptan tam verim sağlayabilmek için özellikle ekran kartının bilinen markaların son sürümlerinin kullanılıyor olması gerekir. Oyun oynamak için laptop satın alımı yapan bir kişi için piyasada GTX 960 kodlu bir ekran kartı bulunmaktadır. Bu marka ve modelin altında bir alım yapmak kişinin beklentisini karşılamayacak olup laptopun hangi amaçla alındığı da oldukça önemlidir. Laptop almadan önce bütün ek özelliklerinin kontrol edilmesi gerekir.

Bellek

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin bir diğer önemli unsuru Bellek.Laptoplar içerisinde çok fazla bilgi ve belge saklanan teknolojik aletlerdir. Bu saklama işlemi sonucunda laptopun belleği düşük seviyede ise kısa süre sonra bilgisayarda donma ve kasma gibi sorunlar meydana gelir. Bu nedenle RAM alanının yüksek olmalı ve minimum 6 GB seviyesinde yer alması gerekmektedir. Bununla beraber depolama alanının da geniş olması bilgi ve belgelerin saklanabilmesi açısından önemlidir. Hafıza sorunu laptoplarda yaşanan bir sorun olduğundan alımı yapılmadan önce teknik özelliklerine bakılarak alım yapılması ve sonucunda uzun süreli bir kullanım sağlanması adına gerekli olan araştırma işleminin yapılması önem arz eder.

Klavye Seçimi

Laptop kullanırken göz sürekli ekranda, parmaklar ise ister oyun ister yazı olsun klavyede olur. Parmak aralıklarına göre klavye seçimini yapmak yazı yazarken ya da oyun oynarken ellerin rahat ve koordineli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Herkesin parmak uzunluğu ve parmak aralığı değişkenlik göstermekle birlikte teknik özelliklerine karar verilen bir bilgisayarın en yakın teknoloji markette bizzat denenmesi tavsiye edilir. Laptoplar donanım ve yazılımsal açıdan bir bütün oluşturmakla birlikte görsel açıdan da önemlidir. Bu nedenle alınması düşünülen laptopun alımı yapılmadan önce bir teknoloji marketinde deneme yapmak ve bilgisayarı ölçmek alım kararını kolaylaştırmak açısından tavsiye edilir.

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımızın sonuna geldik.Umarız faydamız olur.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here