Lazer Epilasyon Nedir? Lazer Epilasyon Zararları Nedir?

0

Lazer Epilasyon Nedir? Bu makalemizde günümüzde  en çok merak edilen ama güvenirlik konusunda soru işareti olan bir konuya değineceğiz. Lazer Epilasyon Nedir? Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir? Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir? Sorularına yanıt bulup, rahatlıkla yaptırabileceksiniz.

Kadın, erkek fark etmeksiniz istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlayan lazer epilasyon, klasik yöntemlere kıyasla acısızdır. Doğru cihazlar ve doğru uzmanlar tarafından uygulandığında sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Hangi bölgeye yaptıracağınızı uzmanlar tarafından incelenerek daha iyi karar verebilirsiniz.

Çünkü cihazlar açık renk tüyleri görmemektedir. Eğer bunu bilmeden yaptırmak için diretirseniz etkili bir sonuç alamazsınız. Lazer ışınlarının kıl köküne uygulanması ile kılın yapısını bozarak tekrardan uzanmasını engeller. Böylelikle tüylerinizin tekrardan cilt yüzeyinde belirlemesi engellenmiş olur.

Lazer Epilasyon Nedir?
Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer, tıbbı ve estetik gibi pek çok alanda kullanılır. Kozmetik ve psikososyal bir sorun olan tüylenmenin giderilmesi için kullanılan lazer epilasyonu yaklaşık 25 senedir uygulanan bir yöntemdir.

Vücuttaki tüy alımı gittiğiniz uzmana göre değişiklik göstermektedir. Bir uzman, ilk uygulamadan önce minimum 15 gün boyunca tüylere dokunulmamış olmasını isterken bir başka uzman ise seansınıza gelmeden bir gün önce lazer işlemi yaptıracağınız bölgelerinizi tıraşlamanızı istemektedir.

Ama size önerim asla lazer işlemi yaptırırken vücudunuza jilet kullanmayın. Onun yerine jilet gibi alan yüzeysel alan epilasyon cihazları bulunmaktadır onları kullanmanızdan yanayım.

Bunu neden diyorum jilet kökleri her seferinde kalınlaştırıyor ve daha sonrasında yaptırdığınız işlem bir işe yaramıyor. İşlemden sonra her ay adet döngünüzün bitiminden 7 gün sonrasına yapılacak bir şekilde periyot oluşturuyorsunuz. Bazı bölgeler mesela yüz bölgesi bitimi en zor olan bir bölge olduğu için 15 gün arayla yapımı mümkündür.

Lazer Epilasyon Nedir?
Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon Hangi Vücut Bölgelerine Yapılır?

Lazer Epilasyonda eğer doğru bir cihaz kullanılıyorsa, vücudunuzun her yerine yapılabilir. Lazer epilasyonunun sıklıkla uygulandığı vücut bölgeleri şu şekildedir.

 • Koltukaltı Bölgesi
 • Bikini Bölgesi ve Genital Bölge
 • Bacak Bölgesi
 • Kol Bölgesi
 • Göğüs Bölgesi
 • Sırt Bölgesi
 • Ense Bölgesi
 • Boyun Bölgesi
 • Yüz Bölgesi
 • Bıyık Bölgesi
 • Çene Bölgesi
Lazer Epilasyon Nedir?
Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon Seans Süresi Ne Kadardır?

Her bölgede seans süresi değişmektedir. Bölgede bulunan kıllar farklı uzunluklarda olduğundan lazerin etkinliği de farklıdır. Tek uygulamada bölgedeki tüm kılları yok etmek pek mümkün değildir. Vücut yapısı, hormonal denge ve cilt tipi farklılıkları da uygulamada etkili etkendir.

Dudak üstüne yapılan lazerin süreleri saniyeler sürerken, boyun ve yüz bölgelerine yapılan lazerin süresi 10 dakika sürmektedir. İki bacağın bitimi için 1 saat den fazla bir süre gerekliyken, koltuk altı ve bikini bölgesi 15-20 dakika yeterli olacaktır. Seanslardaki uygulama saatleri farklılık gösterirken, seans aralıkları genelde adet döngünüzün bitiminden 7 gün sonrasına verilmektedir.

Lazer Epilasyonu Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Lazere gelmeden önce krem, yağ gibi ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir.
 • Güneş, solaryum ve bronzlaşmak lazerin etkisini azaltır.
 • Lazere gelmeden bir gün önce, kılların kısaltılması lazım

Lazer Epilasyonundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulama yapıldıktan sonra güneşe maruz kalınmaması gereklidir ve mutlaka güneş koruyucu sürülmelidir
 • 24 saat su ile temas edilmemelidir.
 • Uygulama yapılan bölgenin terlememesi lazımdır.

Tüm bunların yanında işlem yaptırdığınız uzmanınız söylediklerini dikkatli bir şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir.

Lazer Epilasyon Nedir?
Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyonu Kimler Yaptırabilir?

Lazer yaptırmak isteyen birisinin yaptırabilmesi için adet görme tarihi ile bağlantılıdır. Yaptıracak kişinin genel olarak 2 sene boyunca düzenli bir şekilde adet görmesi gerekmektedir.

Diğer bir deyişle lazere başlama yaşı 16-17 aralığındadır böylece kişinin tüyleri mümkün olduğunda gelişmiş olur. Ancak sosyal endikasyonlar olduğu vakalarda lazer epilasyonuna daha erken başlamak mümkündür. Lazer uygulaması kişiden kişiye farklılık gösterdiği için başlama yaşı da farklılık göstermektedir.

Lazer Epilasyon Zararları Nelerdir?

Lazer epilasyon zararları, lazer epilasyon yapılması herhangi bir sağlık sorunu değildir. Lazer epilasyonun zarar vermesi sadece birkaç kritere bağlıdır. Lazer epilasyonun verdiği zararlar genellikle ihmal ve kendimizi tanımamaktan kaynaklanır.

Epilasyon öncesinde bölgenin ve epilasyon cihazının temiz olması gereklidir. Ciltte lazer epilasyon öncesi alerjik durumlara veya epilasyon esnasında sürülen akışkan jele alerji yoksa bir sorun teşkil etmez.

Lazer Epilasyonu Fiyatları?

Lazer Epilasyonu fiyatları her güzellik salonundan salonuna değişiklik göstermektedir. şimdi size şu fiyat dersek sizlere yanlış bilgi vermiş oluruz. Siz en iyisi gideceğiniz güzellik salonundan fiyat alın.

Size vereceğimiz yanlış bir bilgi ile aklınızı karıştırmak istemeyiz. Bazı güzellik salonları seans başına ücret alırken bazıları yaptıracağınız tüm bölgeler için toplam fiyat çıkarmaktadır. Mesela örnek vermek gerekirse 3 bölge bitiş garantili 1500 TL olabilirken başka bir işletme ise yüz bölgesi seansı 50 TL diyebilir. Yani diyeceğim şu ki en iyi şey gideceğiniz güzellik salonundan bilgi almanız.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.