Mac Uygulama Kaldırma – Mac Uygulama Silinmiyor Hatası

0

Mac Uygulama Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Apple’ın Mac serisinde kullandığı macOS işletim sistemi, kendisine has birçok farklı özelliğe sahip. Bu nedenle Windows kullanıcıları, macOS işletim sistemine geçiş yaptıklarında ya da Mac cihazları kullandıklarında, en basit işlemlerde bile zorlanabiliyor. Basit gibi gözükse de yeni kullanıcılar için zorlayıcı işlemlerden birisi de Mac Uygulama Kaldırma işlemi.

Bu noktada işin kolaylaştırılması açısından, Mac Uygulama Kaldırma işlemi için farklı seçenekler sunuluyor. Şimdi bu farklı seçeneklerle, sorunsuz bir şekilde uygulamaları nasıl kaldıracağımıza bakalım.

Launchpad Kullanarak Mac Uygulamaları Kaldırma

İlk işlemimizde, en kolay yöntemlerden biri olan Launchpad ile uygulama kaldırma işlemine bakacağız. Sadece uygulama kaldırma için değil, uygulamaları düzenleme ya da klasörde toplamak adına kullanabileceğimiz sistem, işinizi bir hayli kolaylaştırıyor.  Launchpad ile kaldırma işlemi için uygulamanız gereken adımlara geçelim.

  • Dock menüsüne gelip, buradan roket simgesinde olan Launchpad bölümüne giriyoruz.
  • Açılan menüde, uygulamaların yer aldığını göreceksiniz.
  • Bu kısımda silmek istediğiniz uygulamaya tıklayıp basılı tutup, uygulamanın köşesinde yer alan “X” işaretine basın.
  • Son olarak “Sil” seçeneğini seçerek, uygulamayı silebilirsiniz.

Hatırlatma: Bu kısımda, sadece Mac App Store üzerinden alınan uygulamalar silinebiliyor. Uygulamanın kaynağı farklı ise diğer yöntemleri deneyin.

Çöp Kutusuna Taşıyarak Uygulama Silme

Bir diğer yöntem çöp kutusunu kullanmaktır. Bu kez en büyük avantajımız, sadece Mac App Store üzerinden alınan uygulamaların değil, diğer uygulamalarında silinebilmesi. Hemen işlemlere geçelim.

  • İlk işlem, silmek istediğimiz uygulamayı seçmek adına “Git>Uygulamalar” kısmında girmek.
  • Silmek istediğiniz herhangi bir uygulamaya “Uygulamalar” sekmesinden ulaştıktan sonra, uygulamayı seçmeniz ve ardından da çöp kutusuna sürükleme işlemi yapmanız gerekiyor.

Alternatif: Uygulamayı çöp kutusuna taşımak yerine, “Dosya > Çöp kutusuna taşı” yolunu da izleyebilirsiniz. İki işlemde aynı sonucu verecektir.

Hatırlatma: Bu bölümde bir de hatırlatmamız olacak. Silmek istediğiniz uygulama arka planda açıksa ya da uygulamaya ait klasörler açıksa, çöp kutusu simgesinin renginin değiştiğini göreceksiniz.

Gri renk, uygulamaları tam olarak kapatmadığınızı gösteriyor ve tam anlamıyla silme işlemi gerçekleştirilmiyor. Bir nevi bekleme süreci başlıyor. Bu nedenle silmek istediğiniz uygulamaların, tam olarak kapalı olduğundan emin olun.

Uninstall Özelliğini Kullanarak Mac Uygulamaları Kaldırma

Mac Uygulama Kaldırma işleminde son seçenek, doğrudan uygulamaların sunduğu seçenek. Özellikle büyük uygulamaların dosyalarında, bir de uninstall(kaldırma) bölümü bulunur. Sadece bu bölümü kullanarak da uygulamaları kaldırabilirsiniz. Burada iki seçeneğiniz var.

Uygulamanın dosya yolunu biliyorsanız, direk olarak dosyaya giderek uninstall(kaldırma) simgesine çift tıklamanız yeterli. Ardından ekrana gelen silme adımlarını izlemeniz gerekiyor.

İkinci seçenek ise yine “Uygulamalar” kısmına gitmek ve bu kısımdan silmek istediğini uygulamayı seçip, açılan pencereden yine uninstall (kaldırma) aracını kullanmak.

Tüm bu işlemler cihazınızdan istediğiniz uygulamaları kaldırmak için yeterli olacaktır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.