Macbook Başlangıç Ögeleri Ayarları – Mac Açılışta Açılan Programlar

0

Bu yazıda Mac için açılış ögelerini ayarlama Mac açılışta açılan programları kapatma Mac açılışa program ekleme işlemlerini göstereceğiz.

MacBook Başlangıç Ögeleri Nasıl Ayarlanır?

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, başlangıç ögeleriyle çok sık karşılaşmışsınızdır. Giriş ögeleri olarak adlandırılan bu başlangıç ögeleri, oturum açıldığı zaman direk olarak çalışan ögelerdir. Her ne kadar Windows işletim sistemi için çok sık kullanılan bir sistem olsa da bu sistem macOS işletim sistemi içinde geçelidir. Burada önemli olan kısım MacBook Başlangıç Ögeleri ayarlamalarının nasıl yapılacağı. Hemen bu konuda yapacağınız işlemlerden ve başlangıç ögesi ekleme kısmından söz edelim.

MacBook Başlangıç Ögeleri Ekleme

Adım adım yapılması gereken işlemleri incelememiz gerekiyor. Birkaç farklı yöntem, daha doğrusu alternatif yöntemler var ancak genel olarak geçerli olan sistem hakkında bilgi vereceğiz. Hemen alt kısımda alternatif bir çözüm yolu da bulabilirsiniz.

  • İlk olarak Mac’inizi giriş yapın ve sisteminizi başlatın.
  • Ardından Dock bölümünde yer alan “Sistem Tercihleri” kısmına tıklayın. Alternatif olarak Apple menüsü üzerinden “Sistem tercihlerini” seçebilirsiniz.
  • Şimdi “Sistem Tercihleri” penceresi içerisinde yer alan Sistem bölümüne gidin.
  • Buradan “Hesaplar” ya da “Kullanıcı ve Gruplar” sekmesine tıklayın.
  • Şimdi “Giriş(başlangıç) ögeleri” sekmesini seçin.
  • Başlangıç ögeleri penceresinde ekleme yapmak için “+” butonunu kullanmanız gerekiyor.
  • “+” simgesine bastığınız zaman yeni bir pencere açılacak ve bu pencere üzerinden başlangıç kısmına eklemek istediğiniz ögeleri seçmeniz gerekecek. Eklemek istediğiniz ögeyi seçip, ardından “ekle” demeniz yeterli.

Alternatif: Bu işlem için sürükle bırak özelliğini de kullanabilirsiniz. Mac uygulamalarını, başlangıç ögeleri listesine sürükle bırak yöntemiyle de ekleyebilirsiniz. Bunun için uygulamaya basılı tutup, listeye sürüklemeniz yeterli. Sürükle bırak yöntemini kullanarak eklediğiniz uygulamalar, yine bir sonraki işletim sistemi başlatıldığı zaman kullanıma girecektir. Sistemi yeniden başlatmaya ihtiyacınız olacak.

Tüm bunlarla MacBook Başlangıç Ögeleri ayarlama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Mac’inizi bir sonraki başlatmanızda ya da kullanıcı hesabınıza giriş yaptığınızda, seçtiğiniz ögeler otomatik olarak başlatılacaktır.

Yine Sistem tercihleri bölümünden ayarlanmış olan Macbook başlangıç ögeleri için kaldırma işlemini ve pencere onayı özelliklerini de düzenleyebileceğinizi ekleyelim. Yapacağınız düzenlemelerin geçerli olduğunu görmek için sisteminizi yeniden başlatmanızın gereklilik olduğunu da tekrar hatırlatalım.Macbook Başlangıç Ögeleri ile ilgili başka sorunuz varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.