Makine Mühendisliğini Kazanmak İçin Tavsiyeler ve Makine Mühendisliği İncemesi

0

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Makine Mühendisliği’ni kazanmak isteyen arkadaşlara Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi  Makine Mühendisliği öğrencisi Yasin ile tavsiyeler verip  bölüm hakkında inceme yapacağız.Yasin’e vakit ayırdığı için kendisine teşekkür ediyoruz umarız faydalı olur.Soru-cevap sayesinde Makine Mühendisliği okumak zor mu ? Makine Mühendisliği kazanmak zor mu ? Makine Mühendisliği kazanmak için kaç net gerekir? Makine Mühendisliği kazanmak için nasıl çalışılmalı? Gibi soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.Hazırsak başlayalım.

Makine Mühendisliği Kazanmak İçin Tavsiyeler

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin ?

İsmim yasin. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği okuyorum.

Ygs-Lys başarı puanını ve çalışma sistemini bize bahseder misin ?

Sinav senesinde neler yaptığımdan bahsedeyim. Açık Liseye gectim okulumla evim arasi uzak olduğu için. Bütün günlerimi dersanede harcadim hocalarla aram iyi olduğu icin ozel olarak ders çalışabilirdim onlarla. Günde 5 saate kadar çıkardı bazen çalışmalarım ama kişiden kisiye çalışma prensipleri değişik oldugu icin kisaca bi öneride bulunayim: kendinize güvenin arkadaşlar. Kafayla, zekayla olan bisey değil türkiyenin herhangi bi üniversitesine gidip ilk derse girince anlayacaksınız zaten. Tek iş çalışmak. 40bin sıralama yaptım hedefim Ankara’da mühendislik okumaktı ve başardım. Kendinize ufak çaplı gerceklestirmesi kolay hedefler belirleyin ve başarmaya başlayın. Günlük soru miktarlari hakkinda rehberlikcinizle konuşun. Hep olumlu olun. Yapmaniz gereken ne varsa yapin ertelemeyin. Pes etmeyin. Size zor gelen sorularda ümitsizliğe düşmeyin o soru herkese zor. Bi yarışın içindeyiz hakedenler kazanacak haketmek icin elinizden geleni yapin. Türkçe ve sosyali ihmal etmeyin. 11. Sinif olanlar icin bi tavsiyem var: 11. Sınıf konuları bitirip baslayın sınav senesine. LYS’de fark yaratir bu durum. Yapamadiklarinizin üstünde durun. Baskilara kapilmayin. Matematik her iki sinav icin de cok önemli. Sinav esnasında rahat olun. O sınavın içinden geçeceğim diyin :D. Soruları çözmek icin metodlar geliştirin. Yapamadigimiz sorular ikiye  ayrılır bence. Yapilabilecek olanlar ve yapılamayacak olanlar dikkat edin bunlara geri dönüp bakmaya vaktiniz olursa önce yapacaginiza inandığınız soruyu çözmeye ugrasin. En büyük düşmanlarınız stres heyecan korku ümitsizlik. Kendinizi her daim motive edin.

Makine Mühendisliği’nin ders olarak içeriği ve zorluk derecesi nedir ?

Çoğunluğun bildiği üzere bölüm zor ancak tüm mühendislikler zor. Somut sonuclar istiyosaniz fiziğe matematiğe varsa çekinmeyin gelin. Çizim dersleri, termodinamik, akışkanlar mekaniği, static, dinamik, robotic dersleri ortalamanın üstünde zorluğa sahip. Gercekten emek isteyen bölüm. Diger mühendislikler bilgisayarla işlerini hallederken sizler elinizde cetvel boya kalemi ile yaklaşık bir sene cizim yapacaksınız. Benim bölümüm yüzde 100 ingilizce ve haliyle zaten zor olan bölüm iyice zorlaşıyor. Ama ingilizce çağımızın en önemli gereksinimi. Tercih yaparken dikkat edin bu konuya.

Mezun olan birinin çalışma imkanı ve ortalama maaş piyasası nedir ?

Zorluğu bu kadar çok olan bölümün artısı iş hayatinda görünecek. Imalat,uçak, otomotiv, enerji sektörü, insaat sektörü deli gibi Makine Mühendisi arıyor. Akliniza gelebilecek bi çok üretimdeMakine Mühendisi var. Kendinizi bi cok alanda geliştirebilirsiniz bölümde. Programlar dil bilme vs şeyler cok önemli bunlari tas tamam yapip mezun olunca ben diyim 4-5 siz diyin 9-10 bin lira para 😀 (torpil de var biraz ama neyse)

Bölümü okumak isteyen arkadaşlar nasıl niteliklere sahip olmalıdır ?

Matematik seviyosaniz fizikteki mekanik kısımları seviyosaniz (atislar, is enerji, kuvvet, vektor, tork itme momentum) geometri derslerini yapiyorsaniz gelin.Analitik düşünme cok önemli. Ayrica Benim icin okuldan ziyade bölüm önemlidir.  Gercekten emek isteyen bölüm. Diger mühendislikler bilgisayarla işlerini hallederken sizler elinizde cetvel boya kalemi ile yaklaşık bi sene cizim yapacaksınız. İçinizde istek varsa halledilecek bi bölüm.

Bize vakit ayırdığın için teşekkür eklemek istediğin başka bir şey var mı ?

Hayır, ben teşekkür ederim.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.