Maskara Sürerken Kaçınılması Gereken Hatalar

0

Maskaranın göz makyajındaki önemi yadsınamaz derecede büyüktür. İyi bir göz makyajı için maskara sürerken oldukça dikkat edilmelidir. Birkaç ayrıntıya dikkat ederek istenilen sonuca ulaşmak mümkündür. Bu demek oluyor ki maskaranın kalitesi kadar maskarayı nasıl sürdüğünüz de oldukça önemlidir. Beklentileriniz doğrultusunda en uygun maskarayı edindikten sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olacaktır. Genel olarak düşülen yanılgıları burada izah etmeye çalışacağız. İşte maskara sürerken kaçınılması gereken hatalar.

Maskara Sürerken Kaçınılması Gereken Hatalar

Maskara Sürerken Kaçınılması Gereken Hatalar
Maskara Sürerken Kaçınılması Gereken Hatalar

Maskarayı sürmeye üst kirpiklerden başlamak herkesçe yanlış bilinen bir uygulamadır. Makyajın temiz bir yüzeyde gerçekleşmesi adına alt kirpiklerden başlamak daha doğrudur. Üst kirpiklerden başlandığında alt kısma geçince gözün epeyce açılması gerekecek ve üste sürülmüş boya etrafa bulaşacaktır.

Alt kirpiğe uygulama yaparken yukarı üst kirpiği boyarken ise karşıya bakılması işlemi daha da kolaylaştıracaktır. Fırça darbeleri ise düz vuruşlarla değil zikzak hareketlerle gerçekleştirilmelidir.

maskara nasıl sürülür
maskara nasıl sürülür

Göz Yapısını Tanımak Şart

Göz yapısının tanınması her kişiye aynı makyajın uygulanmaması gerektiği ile ilgilidir. Göz yapısı tanınırsa ona göre bir maskara, ona göre bir fırça hatta ona göre sürme yöntemi kullanılacaktır. Örneğin, düz bir kirpiğiniz varsa hacim veren ve kıvırtan bir ürün seçersiniz ya da ayrık gözlere sahipseniz maskarayı içten değil de dıştan sürersiniz.

Fırçayı Kutuya Sürekli Sokmak Çıkarmak

Maskarayı uygularken fırçayı sürekli kutuya sokup çıkaranlar oldukça fazladır. Bundaki amaçları fırçanın daha çok boya almasını sağlamak olsa da bu işlem maskaranın kurumasına yol açacaktır. Kuruyan boya da zor uygulanacak ve topaklanmalara sebep olacaktır. Böyle yapmak yerine tek seferde fırçayı sokup kutunun içinde gezdirmek gerekli boyanın alınması için yeterli olacaktır.

Maskara Sürerken Kaçınılması Gereken Hatalar 2021
Maskara Sürerken Kaçınılması Gereken Hatalar 2021

Kirpik Kıvırıcı Kullanımı

İyi bilinen yanlışlarda bir tanesi de bu yöndedir. Kıvırıcılar makyaj bittikten sonra kullanılır ki bu farklı sorunlara da sebebiyet verecektir. İşlem görmüş kirpiğe kıvırıcı uygulamak kirpiğin zarar görerek kırılması veya dökülmesine neden olacaktır. Bu yüzden kirpik kıvırıcı kullanılacaksa mutlaka temiz kirpiğe uygulanmalıdır.

Göz Bakımı İhmal Edilmemeli

Maskaraların kendini gösterebilmesinin yolu sağlıklı kirpiklerden geçer aslında. Aynı cildinize baktığınız gibi gözlerinize de özel bakımlar uygulamalısınız. Göz çevresi ne kadar dinç, kirpikler ne kadar güçlü olursa maskara da o kadar etkili sonuçlar verecektir. Maskara gözden temizlenirken oldukça nazik davranılmalıdır. Temizliği ihmal edilmemeli ki kirpiklerin kökleri nefes alsın ve sağlıklı bir şeklide büyüyebilsin.

Makyaja Renk Katan Renkli Maskaralar Ve Kahverengi Eyeliner

Makyaj yapmayı seven ve klasik makyajlardan sıkılmış insanlar için renkli maskaralar ve eyeliner son zamanlarda trend haline gelmiştir. Özellikle göz makyajını renkli tercih edenler için renkli maskaralar ideal ürünler arasında yer alır. Güzel bir göz makyajını eyeliner ile desteklemek ise hem gözü daha ön plana çıkaracak hem de makyajı daha belirgin hale getirecektir.

maskara sürerken nelere dikkat edilmeli
maskara sürerken nelere dikkat edilmeli

Rengârenk Maskaralar

Son zamanlarda renkli maskaralar birçok renk seçeneği ile reon ve kataloglardaki yerini almaya başlamıştır. Renkli maskaralar kişiyi daha farklı, daha canlı ve daha eğlenceli göstermektedir. Renkli maskara kullanılacağı zaman göze başka bir işlem yapılmaması daha uygun olacaktır. Aksi takdirde abartılı ve göz yoran bir görüntü oluşacaktır.

Mavi maskara gözleri daha ön plana çıkaran ve neredeyse herkese yakışan bir seçimdir. Mor maskara ise daha çok renkli gözleri tamamlayan bir üründür. Yeşil gözlere ise yeşil maskara daha çok yakışacaktır. Kahverengi maskaranın en etkili sonuç verdiği göz rengi ise ela tonlarıdır.

Buradan da anlaşılacağı üzere renkli maskara seçiminde göz renginin önemi büyüktür. Bu ayrıntıya dikkat edildiğinde renkli maskaralarla etkileyici gözlere sahip olmak oldukça kolaylaşacaktır.

Renkli Maskaraların Dezavantajları Var Mıdır?

Bu sorunun cevabı maalesef ki evet olacaktır. Örneğin; yeşil maskara doğru kullanılırsa etkili sonuç alınacak bir türdür. Yeşil maskara kirpiğin olduğundan kısa gözükmesine sebep olur bu da dezavantaj oluşturur. Bu yüzden uzun kirpikli kişilerde ya da takma kirpik uygulaması ile kullanılması gerekir.

Diğer bir dezavantajı ise renkli maskaraların normal maskaralara oranla topaklanma olasılığı daha fazladır. Kirpik de oluşacak maskara topakları da çok hoş bir görüntü ortaya çıkarmayacaktır. Bu nedenle kirpiklerin maskara sürülüp kuruduktan sonra fırçalanarak taranması gerekir. Buna dikkat edildiği takdirde bu dezavantaj ortadan kaldırılabilir.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.