meditasyon nasıl yapılır

Meditasyon Nedir? Meditasyon Nasıl Yapılır?

Hayatlarımız o kadar yoğun geçiyor ve düşünülmesi gereken o kadar çok şey var ki.. Bu yorgunluk, stres, beynimizde dönüp duran düşünceler bizi aslında düşündüğümüzden daha çok etkiliyor. Bedenimizin sağlığı kadar, ruhumuzun sağlığı da çok önemli.

Meditasyon Nedir?

İşte bu yüzden meditasyonu hayatınızın bir parçası haline getirirseniz, sorunları halletmeniz daha da kolaylaşacaktır. Meditasyon size, kendiniz ile kaldığınız ve kendinizi dinlediğiniz bir alan yaratmanıza yardımcı olur. Yaşadığınız andan keyif almak, zorlu bir günün sonunda tamamen dinlenmiş olarak yeni bir güne başlamak bence harika bir şey! İşte bunu meditasyon ile sağlayabilirsin. Hangimiz gün içinde hiçbir şey yapmadan öylece oturuyoruz ki? Ya da hiçbir şey düşünmeden? Meditasyon ile “hiçbir şey yapmamanın” keyfini çıkarabilirsiniz.

Meditasyon yaparken gittiğiniz sihirli bir yer yok, olan her şey sizin beyninizde gerçekleşiyor ve kontrol etmek tamamen sizin elinizde. Daha önce hiç meditasyon yapmamış olabilirsin, hatta ilk defa da duyuyor olabilirsin bu çok normal. Meditasyon, herkesin sorunsuz gerçekleştirebileceği bir eylem. Tek yapman gereken günlük olarak meditasyona devam etmek, istersen 5 dakika yap istersen 45 hiç fark etmez.

Her geçen gün beyninin kontrolünü daha iyi ele geçirdiğini göreceksin. Meditasyon ile kendini daha iyi tanırsın, gözlem yeteneğin artar, anın farkında olursun ve kontrol tamamen sendedir! Meditasyonun bana başka ne yararı olacak derseniz, sizin için “Meditasyon Yapmak İçin 7 Neden”i sıraladım.Okumayı unutmayın!

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon ne işe yarar?Meditasyon yaparken duruş, gözler nasıl olmalı diye sorarsanız eğer. Şöyle ki, kesin net bir kural asla yok. Önemli olan tek şey, sizin o an rahat ve huzurlu hissetmeniz. İsterseniz gözleriniz açık olabilir fakat bu bazı insanlar için dikkat dağıtıcı olabilir.

Gözleriniz kapalı olabilir, oturuyor, yürüyor ya da yatıyor olabilirsiniz. Hepsini deneyin ve hangi duruşun size uygun olduğunu siz seçin ve o teknikle devam edin. Yeter ki konsantre olun. Meditasyon aslında tamamen kişisel bir şey. İhtiyacın olan tek şey gereksiz düşünceleri susturup beynini boşaltmak ve o anda kalmak.  Meditasyon yaptığınız ortamın tamamen sizin huzur alanınız olması gerekir, dikkatiniz dağılmamalı. Mum, tütsü, hafif müzik ya da doğal taşlardan yararlanabilirsiniz.

Kendi meditasyon uygulamam sırasında vazgeçemediğim şey tütsüdür. Sadece meditasyonda değil günlük hayatımda da severek kullandığım tütsü, evimdeki tüm negatifliği alıp götürüyor sanki. Çok da güzel koku çeşitleri var, bence mutlaka deneyin!

Rahat pozisyonunuzu bulduktan sonra derin bir nefes alın ve kendinize bu zamanı ayırdığınız için teşekkür edin. Kendinize bu iyiliği yaptığınız için gurur duymalısınız! Sonrasında beyninizi susturun. O anda olduğunuzu hatırlatın ki geçmişe ya da geleceğe gitmesin. Derin derin nefesler alıp verin ve o esnada “Düşüncelerimi durduruyorum ve zihnimi susturuyorum, şu ana odaklanıyorum” cümlesini tekrarlayın.

Anda kalıp tamamen kendinize odaklandığınızda artık meditasyona başlamaya hazırsınız. Beden rahat, kollar ve omuzlar serbest.. “Bedenimde bulunan tüm negatif enerjilerden kurtuluyorum, kötü olan her şey benden teker teker uzaklaşıyor” cümlesini tekrar edebilirsiniz. Kesin olarak bu cümleyi söylemenize gerek yok, kendinize iyi niyetli cümleler kurup onları tekrarlayabilirsiniz. Kurduğunuz cümle sizi iyi hissettirsin ve meditasyonun amacına hizmet etsin yeter. Rahatlamayı hissedin, gevşeyin. Her şey senin elinde, en önemlisi sensin. Bunu kendinize durmadan hatırlatın. Beyniniz sizi ele geçirmesin, siz onu kontrol edin. Güzel şeyler düşünün, pozitif enerjiyle doldurun kendinizi. Meditasyonu istediğiniz zaman bitirebilirsiniz. Bitirirken de yüzünüzde kocaman bir gülümseme ile rahatlamanın keyfine varın!

Meditasyona yeni başladıysanız eğer, kendinizi çok zorlamayın. Konsantrasyonunuzu kaybedebilirsiniz bu gayet normal, pes etmeden tekrar tekrar deneyin. Günlük tekrarlarla her geçen gün kontrolün size daha çok geçtiğini hissedeceksiniz.

Misafir Yazar : Ecem Göztepe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here