Mezuna Bırakmak Mantıklı Mı? İstemediğin Üniversiteye Gitmek Doğru Mu?

0

Mezuna Bırakmak Mantıklı Mı? İstemediğin Üniversiteye Gitmek Doğru Mu?

Merhaba arkadaşlar üniversite sonuçlarının açıklanmasıyla beraber kimi için sevindirici kimi kötü bir haber olmuştur ama umarım hayırlı olmuştur diyerek bir başlangıç yapalım.

Şimdi kötü veya beklenmedik sonuç gelenler için “Bir sene daha hazırlanmak mı ? Yoksa istemediğin bir bölüme gitmek mi? İkilemi başlıyor.

İstemediği bölüme gidip bir sene sonra başka üniversite kazanan ve geçen biri olarak tarafımı belli ettiğimi şimdiden söylemiş oldum ama sizin için ikisinide ayrı ayrı inceleyelim.

İncelemenin ardından umarım mezuna bırakmak konusunda kafanızda bir şeyler oluşur.

Mezuna Bırakmak Mantıklı Mı?

  • Bir sene daha hazırlanmak( Mezuna Bırakmak ) :

Öncelikle tercihimin bundan yana oldunu söylemek isterim.Ama tabiki iki durumda size bağlı neden diye soracak olursanız çalışma isteği ve disiplini olmadıktan sonra bir değil beş sene de hazırlansanız istediğiniz yeri kazanamazsınız.

Eğer kendinize gerçekten güveniyorsanız elindenizden geleni yapacağınızı benimsemişseniz istemediğiniz bir yere kesinlinkle gitmeyin derim.

Nedenlerini ikinci maddede açıklayacağım.Mezuna kalmanın da kötü yanları (sosyalliğin azalması , arkadaşlarınızın üniversiteye gitmesi , az da olsa yalnızlaşmanız) olacaktır.Ama emin olun istemediğiniz bir yer kadar kötü olmayacaktır.

Mezuna bırakmak konusunda ciddiyseniz ders çalışma konusunda da ciddi olmalısınız.İlk parafrafta da belirttiğim gibi ders çalışmadıktan sonra bir değil 5 kez daha tekrar hazırlansınız başarırsız olma itimaliniz olasıdır.

  • İstenmeyen bir bölüme gitmek :

Evet gelelim can alıcı noktaya tercihin sonlarını kesin gelir dediğiniz istemsiz olarak yazdığınız bölüm geldi.Aslında başta yapılan hatadır bu boşta kalmamak için istenmeyen yerin yazılması.Eğer şehir iyiyse biraz çekilebilir ama eğer şehir de kötüyse arkadaşlar çok pişman olabilirsiniz.

Özellikle büyük şehirden küçük şehire gidiyorsanız bir sene daha hazırlanın derim.Masraflarınız , emekleriniz pişmanlığa dönüşmesin.Dört sene çekerim diye düşünmeyin çünkü hayatınız boyunca istemediğiniz bir mesleği yapcaksınız ve bu sizin için şimdi olmasa da ileride çok büyük sıkıntılar yaratalabilir.

Ben gideyim ondan sonra geçiş yaparım kafasıyla istemediğiniz bir yere gitmeyin.Geçiş yapmak üniversiteyi kazanmaktan daha zor bazı okullarda bunu unutmayın.

Özetle : Çalışın ve mutlaka  istediğiniz yere gidin.Ama istemediğiniz yere gittiniz hayat şartları vb bu yolu gösterdi gittiğiniz yeri zindana çevirmek yerine sevmeye bakın.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.