Modem Nasıl Güncellenir ? Modem Güncelleme

0

Modem Nasıl Güncellenir?

Fidye virüslerinin giderek yaygınlaşmaya başlaması, casus yazılımların sayısının her geçen gün biraz daha artış gösteriyor olması gibi birçok neden internet dünyasının oldukça güvensiz bir ortama dönüşmesine neden oldu. Hal böyle olunca kullanıcılarda internet dünyasında güvenliklerini maksimum seviyeye çıkarmak için hemen her önlemi dikkate almaya başladı. Bu önlemler içerisinde en etkili olanlarından birisi güncellemeler.

Her ne kadar hackerlar tarafından sürekli yeni açıklar keşfediliyor olsa da teknoloji alanında hizmet veren dev firmalarda aynı hızla cihazlarını ya da yazılımlarını güncelleyerek kullanıcıların sürekli koruma altında kalmasını sağlıyor. İnternet sistemleri için mutlaka gerekli olan ve bu alanda en önemli donanımlardan biri olarak gösterilen modemler içinde modem güncelleme durumu aynen geçerli. Birçok marka hem güvenlik hem de daha sağlıklı internet bağlantısı için sürekli güncellemeler yayınlıyor. Tüm bu güncellemeleri nasıl yükleriz? Modem Nasıl Güncellenir ? Bakalım.

Modem Nasıl Güncellenir?

Gelişmiş modem serileri dışında kendi kendine otomatik güncelleme alan modem serileri oldukça sınırlı. Bu nedenle kullanıcıların modem güncelleme işlemini bir seviyeye kadar kendileri yapmaları gerekiyor. Bu işlem için aşılacak adımalar ise şöyle;

İlk olarak modem arayüzüne giriş yapmamız gerekecek. Bunun için modem markanıza göre değişmekle beraber genelde “192.168.1.1” adresini adres çubuğuna girmeniz gerekiyor. Ardından arama yaptığınızda ara yüz giriş ekranı karşınıza gelecek.

Yine bu ekranda marka ve modele göre giriş bilgileri değişiyor. Genelde bu noktada da “admin” kullanıcı adı ve “admin” şifre tercihi yapılıyor. Arayüze girdikten sonra ise “sistem araçları ya da araçlar” şeklinde gözüken sekmeye giriyoruz.

Buradan “yazılım güncelleme” sekmesine giriş yapıyoruz.

Bu bölümden sürüm notlarının içerisinde modem sürümümüzü öğrenip ardından bu kısmı kapatmadan modeminizin markasının sitesine girip yeni versiyon için destek bölümünden indirme kısmını araştırıyorsunuz. Güncelleme dosyasını indirdikten sonra az önce sürüm numarası öğrendiğimiz ekrana geri dönüyoruz.

Burada “dosya seç ya da göster” şeklinde bir buton göreceksiniz. Butonu kullanarak indirdiğimiz güncelleme dosyasını açıyoruz ve ardından modem güncelleme içi “güncelle” butonunu kullanıyoruz. Bu işlemden sona modem güncelleme tamamlanıyor.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.