Mutfak Fayansları Nasıl Temizlenir

0

Mutfak fayansları temizlemesi en zor bölgelerden biri. Mutfak fayanslarını nasıl temizleyebilirim diyenlere mutfak fayansları nasıl temizlenir detaylıca anlatıyoruz.

Porselen ve seramik karolar dayanıklı, leke tutmaz ve düşük bakım gerektiren (ve nispeten ucuz) oldukları için mutfak zeminleri için en popüler seçenekler arasındadır.

Çünkü ahşap parkeden daha az gözeneklidir, bu yüzden üzerine bir şey döktüğünüzde veya kirlendikleri zaman derhal silmek için çok endişelenmenize gerek yok. Muhtemelen onları biraz daha ihtiyatlı bir zeminden daha fazla ihmal ettiğiniz için, bu yüzden haftanın sonunda oldukça kirli görünebilirler!

Bayanların en çok merak ettiği konuların başında gelen Mutfak Fayansları Nasıl Temizlenir sorusuna Güzel Fikir olarak yanıt vermeye çalışacağız. Porselen ve seramik fayanslar camla kaplanabilirler, yani cam gibi bir kaplama ile desteklenirler, bu da onları daha dayanıklı hale getirir veya sırsız, yani biraz daha gözeneklidir.

Mutfak-fayanslari-nasil-temizlerim
Mutfak Fayansları Nasıl Temizlerim

Bazı mağazalardan satın alınan temizleyiciler, sırsız karoya zarar verebileceğinden, temizlemeden önce nasıl bir kiremit olduğunu bildiğinizden emin olun. (Çözümümüz her ikisi için de tamamen güvenli olmalı, ancak yine de bir test noktasını denemenizi öneririz.)

Mutfak Fayansları Nasıl Temizlenir

Zemine bir tarama yapın: Zemini temizlemeden önce, tozu ve tozu temizlemek için kapsamlı bir süpürme işlemini mutlaka yapın.

Mutfak enkazının birikme eğiliminde olduğu gibi, dolapların ve duvarların yanındaki kenarlara kadar gittiğinizden emin olun. Onları tekrar parlatmanın kolay bir yolu vardır: İlk önce bir ovalama yapın.

Yüzey kalıntılarını ve yapışkan izleri temizlemek için her tarafı sabunlu bir bezle yıkayın. Yüzeylerine bağlı olarak çizik olmayan bir tava temizleyicinin ‘pürüzlü’ tarafını kullanabilirsiniz.

Engebeli derzleri temizleyin. En köpüklü fayanslar bile kirpikli derzlerle en iyi şekilde görünmezler. Mutfakta yer alan kalıplama, banyodaki sorundan kaçabilir, ancak eğer sarımsı rengi aldıysa ya da pis görünüyorsa, çamaşır suyunu yenileyin.

porselen-zeminler-nasil-temizlenir
Porselen Zeminler Nasıl Temizlenir

Porselen ve Seramik Döşeme Zeminleri Nasıl Temizlenir

Porselen Ve Seramik Döşeme Zeminleri Temizlemek İçin Neye İhtiyacın Var?

 • Süpürge ve toz tava
 • Sirke veya Kastil sabunu
 • Sıcak su
 • Sprey şişesi
 • Mikro fiber paspas ve paspas pedleri
 • 5 ila 10 damla esansiyel yağ (portakal, nane veya lavanta gibi; isteğe bağlı)

Porselen Ve Seramik Döşeme Temizleme Yöntemi

 • Zemine bir tarama yapın: Zemini temizlemeden önce, tozu ve tozu temizlemek için kapsamlı bir süpürme yapın. Mutfak enkazının birikme eğiliminde olduğu gibi, dolapların ve duvarların yanındaki kenarlara kadar gittiğinizden emin olun.
 • Temizleme solüsyonunu yapın: Sprey şişenizde sirke ve su (1: 1 oranında) karıştırın; istenirse uçucu yağ ekleyin. Temizleyin ve temizleyiciyi karıştırmak için iyice çalkalayın. Zeminleriniz katılaşmış ise, sirkeyi atın ve yerine 1 çay kaşığı dökün sabun kullanın.
 • Bir test noktasını deneyin: İlk kez kullandığınızda, zemine zarar vermediğinden emin olmak için temizleyiciyi kabin altındaki bir köşe gibi temiz bir noktada test edin.
 • Silmeye başlayın: Kapıdan en uzaktaki uçtan başlayarak dışarı doğru silin, temizlik karışımını zeminin küçük bir alanına sürün. Döşemeye çok fazla kirli su gelmesini önlemek için zeminin nemli, ancak ıslak olmamasına dikkat ediniz.
seramik-nasil-temizlenir
Seramik Nasıl Temizlenir
 • Fırçalayın: Hafifçe nemlendirilmiş bir mikro fiber paspas ile temizleyicide ovun, sağa ve sola, sonra yukarı ve aşağı doğru, kiremitlerin arasına girip harç içine atın.
 • Bunu Devam ettirin: Eğer dışarı çıkış yapacaksanız, odanın öbür ucundan küçük yamalar üzerinde devam edin. Mikro fiber pediniz gerçekten kirlenirse, yeni bir ped ile değiştirin veya durulayın, mümkün olduğunca fazla nemli tutun,  sıkın ve gerektiği şekilde tekrar uygulayın.
 • Püskürtme şişenizi su ile doldurun: Tüm katını tamamladıktan sonra, sprey şişenizi boşaltın ve yeni suyla (sirke olmadan) doldurun.
 • Zemini tekrar siliniz: yeni, nemli bir mikro fiber ped kullanarak, daha önce olduğu gibi, bu sefer sadece düz suyla, kalan sirkeyi veya kastil sabunu kaldırmak için, zemine tekrar katın.
 • Kiremit kurumasını bekleyin: İşiniz bittiğinde, yeni kirleri izlemekten kaçınmak için üzerinde yürümeden önce zemini (ve özellikle de harcı) en az yarım saat kurumaya bırakın.

Bu kiremitleri parlatmak için temizler, dezenfekte eder ve parlatır. Nemli bir sünger veya bezle uygulayın, hafifçe silin ve kurulayın. Sonra parlak bir parlaklık için yumuşak bir bezle parlatın. Durulamadan önce inatçı lekeler için birkaç dakika bekletilebilir.

Umarız bu ipuçları mutfak fayanslarını temizleme konusunda size biraz yardımcı olacaktır. Bu işlemi sıkça yapmayı unutmayınız.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.