Mutfak Perdesi Seçimi

Mutfağınıza mükemmel bir tasarım için gerekli unsurlardan biri mutfak perdeleridir. Farklı odalara göre mutfak, daha fazla çok yönlülük ve çok sayıda seçenek görebileceğiniz bir yerdir. Mutfak pencerenizi doğru perde tasarımıyla giydirmek, mutfak atmosferinin tüm görünümünü ve hissini arttırmanıza yardımcı olabilir. Doğru olanı seçmekle ilgili faktörler, zevkinize veya tercihinize, temanıza, pencerenin büyüklüğüne ve nerede bulunduğuna dair bilgileri içerir. Mükemmel mutfak perdelerini seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını sizler için derledik. Ancak unutmamanız gereken şey, mutfak perdesi nasıl olmalı diye düşünüyorsanız bu tamamen size bağlıdır. Aşağıdaki bilgiler size bu konuda yardımcı olacaktır.

Mutfak Perdesi Nasıl Olmalı?

Şerit ölçüsünü çıkarmadan önce, perdenin ne kadar yüksek olmasını istediğinize karar verin. Dekorasyon uzmanları “Pencerelerden daha yüksek panellerin asılı olması odaya bir yükseklik hissi verecek,” diyor. Tasarımcılar genellikle perdelerin pencere çerçevesinin yaklaşık altı santim uzağında asılı kalmasına karşın, dramatik bir görünüm için bazıları daha yükseğe çıkıyor. Pencerenin üstünden zemine kadar ölçün. Daha şık bir görünüm için, zemine biraz ek perde ile, uzunluğunuza iki veya üç santim daha eklemek isteyebilirsiniz. Modern ve tarz bir görünüm için, tabana sıfır paneli tercih edebilirsiniz. Pencerenizin genişliğini ölçerken, her iki tarafta dört ila sekiz santim eklediğinizden ve perde dolgunluğundan emin olmak için toplam sayıyı ikiye katladığınızdan emin olun. Böylece mutfak penceresinin camının açılıp kapanmasına engel olmazsınız. Eğer perdeleri güneşi kapatmak için kullanmayı planlıyorsanız, pencere çerçevenizin etrafındaki bu ekstra eklentiler,  ışığı engellemeye yardımcı olacaktır.

Mutfak Stili

Mutfağınızın teması ve stili, pencere perdelerini seçerken dikkate alınması gereken önemli bir bölümdür. Bazı çekici görünümlü perde tasarımlarından etkilenebilirsiniz ancak perde satın almadan önce, mutfağın tasarımına uygun olduğundan emin olun ve tüm mutfak düzenini gözden geçirin. Mutfağınız daha alışılmış bir şekilde tasarlanıyorsa, modern perde tasarımlarını tercih etmeyin. Bunun yerine geleneksel görünümü sergilemek için pileli perdeler edinin. Gündelik bir kullanım için kısa boylu perdeler tercih etmelisiniz. Tam boy perde tasarımları, bir mutfak düzeni içeren mükemmel ve onu tamamlayan tam bir konsepte sahiptir.

Perdenin Rengi

Mutfağınızın duvarlarına düz bir renk gibi zıt renkler mükemmel bir seçim olabilir. Klasik seçimlerden kaçınmalısınız. Özellikle ev hanımları günün her saatini mutfakta geçirdikleri için, mutfaklar onların birincil yaşam alanları sayılır. Tüm alana zarif bir görünüm için ve gösterişli bir görünüm için katılarda nötr renkler tercih edin. Mutfağınız duvarlarında duvar kâğıtları varsa, baskı ve desenlerini mutfağınıza en uygun şekilde seçmelisiniz.

Perdelerin Kumaşı

Önemli olan perdelerin rengidir, kumaş da öyle. Eşit önem taşıyan, mutfak tarzınız için hangi kumaşın kullanıldığını bildiğinizden emin olun. Güneş ışığının girmesini istemiyorsanız ve onu engellemek istiyorsanız, pencere için daha ağır bir kumaş seçin. Bu seçim mutfağınızı daha küçük gösterebilir. Öte yandan, perdelerin ışık tonlarını seçmek, mutfağı daha havalı ve ferah hale getirir. Çok fazla ağırlık taşımadıkları için temizlenmesi de kolaydır. Işık tonlu perdelerini tercih etmenin bir diğer nedeni de, kokuları tutmamasıdır. Bu seçeneği de değerlendirmeli ve mutfak perdesi kumaş seçimine dikkat etmelisiniz.

Çubuk Malzeme

Modüler mutfağınız için önerilen çubuk malzeme demir veya alüminyum içerir. Masif ahşap, ısıya, neme ve hava koşullarına maruz kalması nedeniyle yıpranması ve sıkıntıya neden olması nedeniyle asla iyi bir seçenek değildir. Mutfak pencereniz pişirme alanının hemen üzerindeyse, kumaş perdelerin seçilmesi risk teşkil edebilir. Bu gibi durumlarda, panjurları güvenli olduklarından ve pişirme işleminin neden olduğu tüm ısılardan uzak tutulabildiğinden tercih edin. Aynı zaman çubuk perde kullanımı hem kolay, hem de temizlemesi pratiktir. Mutfak perdesi seçimi yaparken, bunları göz önünde bulundurmalısınız. Mutfak için perdeler, farklı seçenekleri veya birkaçını uygulayabileceğimiz bir aksesuar veya dekorasyon tamamlayıcısıdır. Ama mutfağımıza verdiğimiz kullanıma göre önceliklerimizi aramalıyız.

Mutfak Perdesi Bakımı

Mutfak perdelerinin bakımı kolaydır. Tozu elimine etmek için sadece bir kez bunları bir kez çalkalamanız gerekir. Ürün etiketlerine göre her ay veya daha sonra yıkanmalıdırlar. Hassas malzemelere sahip bazı perdelerin kuru temizlenmesi veya elle yıkanması gerekir. Vitraylar sıcak sirke solüsyonunda yıkanabilir. Mutfak perdesi seçimi yaparken, temizlik konusunu da düşünmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here