Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır? Mutfak Temizlik İpuçları

0

Bir mutfağı baştan aşağı temizlemek çoğu zaman gözünüzde büyüyebilir, fakat bir plan doğrultusunda hareket ederseniz mutfak temizliği konusunda hiç bir problem yaşamazsınız. Önemli olan noktada temizliğe nereden başlayacağınız ve nasıl devam edeceğiniz konusunda fikir sahibi olmanızdır. Peki mutfak temizliği nasıl yapılır? Yazımızın devamında mutfak temizliği hakkında çeşitli ipuçları ve öneriler sizleri bekliyor.

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır? Mutfak Temizlik İpuçları

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır Mutfak Temizlik İpuçları
Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır Mutfak Temizlik İpuçları

Mutfağınızı temizliği yaparken öncelikle kendinize bir temizlik planı çıkarmalısınız. İşleri sırasıyla yapmak size zaman kazandıracaktır. Bu şekilde aşama aşama ilerlediğinizde, daha önce temizlediğiniz bir alanı tekrar kirletmemiş olursunuz. Mutfak nasıl temizlenir, işte size yol gösterecek etkili temizlik ipuçları ve öneriler..

Mutfak nasıl temizlenir?

  • Öncelikle işe mutfakta birikmiş kalabalığı ortadan kaldırmakla başlamanız gerekir. Örneğin diğer odalara ait olan fakat bir şekilde mutfağa kadar gelen ufak kalabalıklardan bahsediyoruz. Mutfak temizliği yaparken öncelikle bu fazlalıkları mutfaktan çıkarmalısınız. Diğer odalarınızı gezerek, mutfağa ait olan tabak, bardak vb. mutfak araç gereçlerini toplamayı unutmayın.
  • Fazlalıkları ortadan kaldırdıktan sonra artık mutfakta biriken çöpleri, boş pet şişeleri, çeşitli ambalajları yada yemek artıklarını bir çöp poşetine doldurarak kapının önüne çıkarın.
  • Yemek sonrasında kirlenen tabak, bardak, tencere gibi yemek pişirme araçlarını bulaşık makinesine yerleştirin ve yıkama işlemini başladın. Siz mutfak temizliği yaparken, bir yandan da bulaşıklar yıkansın. Bu size ekstradan zaman kazandıracaktır.
  • Bulaşık makinesini çalıştırdıktan sonra artık genel temizliğe geçebilirsiniz. Bunun için ilk olarak fırın ve ocaktan başlayabilirsiniz. Ocak üstü, fırın içi ve fırın tepsileri üzerinde biriken yağ tabakalarını bir yağ sökücü ile rahatça çıkarabilirsiniz. Eğer kurumuş yağları çıkarmakta zorlanıyorsanız, bir süre sıcak su içinde yumuşamasını bekleyebilirsiniz. Tabi ki mutfak temizliği yaparken kullandığınız ürünlerin mutfak için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Hangi ürünü kullanırsanız kullanın bol su ile durulamanızı öneriyoruz.
  • Ocak ve fırın temizliği bittiğinde sıra artık buz dolabına gelmiş demektir. Yapmanız gereken öncelikle buzdolabınızdaki gereksiz, bitmiş olan tüm kalabalığı ortadan kaldırmak. Sonrasında dolabınızı boşaltın ve tüm dolap içini nemli bir bezle güzelce silin. Size önerimiz buzdolabı temizliği yaptıktan sonra dolap raflarına bir limon koyarak güzel kokmasını sağlayın.
  • Buzdolabının içini yine hafif nemli ve yumuşak bir bezle silmenizi öneririz, bu şekilde dış yüzeyi çizilmelere karşı korurmuş olursunuz.

Mutfak dolapları ve tezgah temizliği

Temizliğin başlangıç kısmı bittiğine göre artık mutfak dolapları ve tezgah temizliğine geçebilirsiniz. Tüm dolaplarınızın içini temizlemek istiyorsanız, öncelikle mutfakta bir masa varsa, masa üstüne, yoksa tezgah üstüne dolap içindekileri çıkartın. Dolapların içinde biriken tozları güzelce temizleyin ve son olarak kuru bir bezle tekrar üzerinden geçin. Dolaptan çıkarttıklarınızı birer birer tozunu alarak yerleştirin. Dolap çekmecelerini temizlerken de aynen bu şekilde bir düzen yapabilirsiniz.

Dolap temizliğinden sonra artık tezgaha geçebilirsiniz. Bunun için önce tezgahınızın üstündeki kalabalığı yine uygun bir yere toplayın. Mutfak temizliği yaparken kullandığınız bir deterjanla tezgah üstünü güzelce silin. Eğer deterjan yoksa sabunda kullanabilirsiniz. Ancak her şekilde tezgahı çok iyi şekilde durulamaya özen gösterin, kalıntı kalmaması gerekir.

Son olarak artık mutfak zeminini temizlemeye başlayabilirsiniz. Öncelikle yerleri elektrikli süpürge ile güzelce süpürün. Sonrasında artık yerleri silerek, temizliği sonlandırabilirsiniz.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.