ODTÜ Kazanmak İçin Tavsiyeler ve Biyoloji Bölümü İncelemesi

4

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda ODTÜ Biyoloji öğrencisi Tutku’dan ODTÜ Biyoloji kazanmak için tavsiyeler ve Biyoloji bölümü için düşüncelerini alacağız.Bu yazıda ODTÜ kazanmak , ODTÜ biyoloji kazanmak , ODTÜ kazanma için kaç net gerekiyor ? ODTÜ kazanmak için nasıl çalışmalı ? ODTÜ kazanmak  için sıralma kaç olmalı ? Gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.Kendisine vakit ayırdığı için teşekkür ederiz umurarım faydalı olur.

ODTÜ Kazanmak İçin Tavsiyeler ve Biyoloji Bölümü İncelemesi

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?
Merhaba, ben Tutku Çekigil.İzmir Konak Anadolu Lisesinden mezunum.Şuan ODTÜ’de hazırlık okuyorum, bölümüm Biyoloji.

Biyoloji okumak senin tercihin miydi ?
Biyoloji okumak kısmen benim tercihimdi, ben ODTÜ’de genetik okumak istiyordum ama sıralamam yetmedi.Başka bir üniversitede okumamak için burda Biyoloji’yi seçtim çünkü gördüğümüz dersler %95 aynı.Ve şuan çalışma alanı daha geniş olduğu için çok mutluyum bölümümden.

Bize sınava girdiğin yılı ve sıralamanı paylaşır mısın?
2016’da girdim sınava MF2’den yerleştim 42binin içindeydim.YGS’de yetmiş bindeydim kırk iki bine çektim LYS’de.Devlet okuluyla hazırlandım herhangi bir dershaneye veya özel derse gitmedim.Yani tek başınada kazanılabiliyor üniversite sınavı.

ODTÜ’de herhangi bir bölümde bile okumak bir hayli zor bunu nasıl başardın sınava nasıl hazırladın?
Herkesin kendine göre çalışma stili olur ama ben günde en az 250 soru çözüyordum.Okulumuzun sisteminden dolayı sabahları dersler öğleden sonra etütlerimiz vardı.Devlet okulu olduğu için erken çıkamıyorduk.Hergün aynı saatlerde test çözüyor, yemek yiyor ve kitap okuyordum.Telefonla olabildiğince az ilgileniyordum ve spor yapıyordum düzenli.Kendimi motive etmek için renkli kalemler, kağıtlar alıyordum ayrıca haftasonları kendime çalışma verimime göre ödüllendirirdim.Her hafta güzel bir film izlemeye dikkat ederdim.Haftasonları dahil hergün saat yedide uyanırdım.Konu çalışmadım ben hiç, hep test çözdüm.Arkadaşlarınla beraber test çözmek ve yapamadığın soruları birbirine sormak farklı soru tipi görmen ve tekrar etmen konusunda çok yardımcı oluyor.Kısacası düzenli yaşadım ve kendimi hep motive etmeye çalıştım.

Biyoloji bölümü ders içeriği ve zorluğundan bahseder misin?
Hazırlık olduğum için pek bilmiyorum ama araştırdığım da bazı temel dersler var geri kalan seçmeli dersler senin uzmanlaşmak uğraşmak istediğin alana göre değişiyor.

Herkesin merak ettiği gibi bize biraz da okulundan bahseder misin?
ODTÜ’de okumak harika bir şey, en güzel, en canlı, en yararli kampüsde kalıyorsun öncelikle.Sonrasında ODTÜ seni sadece mesleki anlamda değil, kültür,sanat, spor; hayatın her dalında bir fikrin olmasını sağlıyor.Onlarca etkin öğrenci kulüpleri var.Olanaklar zaten harika.ODTÜ özgürlük şehri diyebiliriz, herkes kendisinden meshul.

Biyoloji mezunu hangi ünvanı alır ve çalışma imkanları nelerdir?
Biyolog ünvanı alır.İlaç fabrikalarında , hastanelerde, ar-ge firmalarında araştırmacı olarak, benim hayalim olan akademik kariyer yaparak, en kötü senaryoyla formasyon alıp öğretmenlik yapabilir, özel ders verebilir.

Biyolog olmak isteyenlere genel olarak tavsiyelerin neler?
İnsan vücuduna, doğaya ilgili, sistemlerin nasıl işlediğini merak eden ve bir temel bilim dalı olduğu için bilimin  her dalıyla ilgilenebilecek herkes biyolog olabilir.Bence bu süreçte en önemli şey kendin için doğru alanı seçmek.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


4 YORUMLAR

  1. Merhaba, ben 11. sınıfta tm öğrencisiyim. Biyoloji dersine karşı ilgim ve başarım olmasına rağmen kimya ve fizikte zorlandığım için eşit ağırlık bölümünü tercih ettim. Matematiğin üzerine gittiğimde başarılı olabiliyorum. Sene başından beri dört meslek hedefi değiştirdim ve her birinden, mesleği yaparken mutlu olamayacağımı fark ettiğimde vazgeçtim. İki aydır biyoloji bölümünden yüksek lisans yaparak zoolog olmak istediğimi fark ettim. Kendimi gelecekte bu meslekte düşündüğümde beni mutlu eden tek şey bu. Kabul edersiniz ki biyoloji bölümü pek fazla puan istemiyor -ODTÜ hariç:(-, diyeceğim o ki tm’de olmama rağmen yazın ve gelecek sene nasıl bir tempoyla çalışarak biyoloji bölümüne girebilirim? Okul alanımı değiştirmeyi düşünmüyorum, kendi alan derslerimden geçer not alıp baskı altında hissetmeden sıkı bir şekilde sayısal derslere çalışabileceğimi düşünüyorum ama ne kadar çalışmalıyım? Umarım yardımcı olursunuz

    • Meslek seçiminde en önemli etken iş olanağı ve sevmendir.Biri olmasa diğeri illaki zedelenir bu yüzden seçim yaparken ana etkenler bunlar olsun iyi düşün hem sevdiğin hem geleceği olan bir meslek seçebilirsin.İkinci soruna gelecek olursak eşit ağırlık da zaten matematik yapmak zorundasın geriye sayısal dersler kalıyor eğer illa sayısal bölüm istiyorum dersen alan değiştirmen yararına olur.Ama ben eşit ağırlık okuyup bölüm beğenemezsem sayısaldan tercih yaparım dersen istediğin bölümün ağırlık derslerine yani biyoloji için matematik ve biyolojiye zaman ayırarak istediğini yapabilirsin.Tabii bizim düşüncemiz tek hedef belirleyip ona yoğunlaşman.Bu sadece bir öneri rehberlik öğretmeninden yardım alman yararına olur.

      • Sayısal bölüme geçersem dersleri geçmek için çabalayacağım zaman üniversiteye hazırlık için benim zararıma olur diye düşünüyorum. Tm’den devam edersem kendi derslerim için geçerli notu alıp, pek iyi olmadığım fizik kimyada belli konuların üzerine giderek o konular üzerinden yürüyebilirim diye düşünüyorum. Doğru bir seçim mi bilemedim rehberlik öğretmenime bu fikrimi açmadan evvel sayısal bölüme geçmemi önermişti. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim

        • Eğer temelin sağlamsa kendi başıma halledebilirim diyorsan olabilir ama rehberlik öğretmenin seni daha iyi tanır önerilerini dikkate alabilirsin.Rica ederiz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.