Okuduklarımı Nasıl Aklımda Tutabilirim ?

0

Okuduklarımı nasıl akılda tutabilirim ? Okuduklarım nasıl aklımda kalır ? Okuduğunu unutmama Okuduklarımı Nasıl Aklımda Tutabilirim ?

Günümüzdeki imkanlarla bilgiye ulaşmak aslında oldukça kolay. Özellikle internet ortamında günlük olarak çok fazla okuma yapıyoruz. Bloglar, mail durumu, sosyal medyadaki yazılar…
Peki bu okuduklarımızı nasıl aklımızda tutabiliriz? İşte bu yazıda sizlerle önemli bilgileri nasıl aklınızda tutacağınıza dair bir kaç fikir vereceğim. Böylece bu fikirleri uygulayıp üzerinde bazı kişisel değişiklikler yapabilirsiniz.

okuduklarim-nasil-aklimda-kalir
okuduklarim-nasil-aklimda-kalir

Okuduklarımı Nasıl Aklımda Tutabilirim ?

 1. Kısa Notlar Alın :
  Okuduklarımı nasıl aklımda tutabilirim ? Sorusu için en iyi formüllerinden birisi not almaktır. Okuduğunuz önemli bilgileri küçük notlar halinde tutarsanız daha sonra hatırlaması oldukça kolay olacaktır.

  Bu notları küçük bir kağıda veya bilgisayarınıza veya telefonunuza yazabilirsiniz. Böyle yaptığınızda bilgiler aklınızda daha iyi yer tutacak ve eğer unutacak olursanız bu kağıda baktığınızda okuduğunuz çoğu şeyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle örneğin bir kitabı okumaya başlamadan önce yanınıza küçük bir not defteri almayı unutmayın.

 2. Temel Noktalara Odaklanın :
  Çoğu kitabın her sayfası akılda tutmaya değer değildir. Zamanınız zihinsel mülkünüz kadar değerlidir. İş kitapları ve benzeri türdeki kitaplarda genelde gereksiz öyküler vardır. Halihazırda sunulan ya da henüz ortaya çıkmamış olan kavramları göstermekten başka bir şey yapmayan öyküler.

  Zamanınızı boşa harcamamak için buralara fazla odaklanmadan temel fikirlere geçin ve not alın. Örneğin ben bu makalemde olabildiğince yalın olmaya çalışıyorum. Bu makalenin en önemli kısımları ana noktalarıdır yani alt başlıkları. Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde de aklınızda çok iyi kalmasını istediğim şey de budur.

 3. Görsel Hedefe Odaklanın :
  Eğer metinde görseller varsa muhakkak her görsele odaklanın. Görseller parçaları birleştirmeye yarayacaktır.
 4. İlk Adımı Atın :
  Bir araştırma raporuna göre eğer orijinal bir fikriniz varsa ve 5 saniye içerisinde buna karşı bir hareketlilik göstermezseniz bu fikrin ölü olduğuna inanılıyor. Ölecek ve muhtemelen hiçbir zaman gerçekleştirilmeyecek.

  Bunun doğruluğu tartışılabilir fakat insan doğası gereği iyi fikirlerin çabucak harekete geçirilmesi gerektiğini kesinlikle kabul ediyorum.
  Eğer gerçekten bir şey yapmaya kararlıysanız bu noktadaki kararınızı sürdürün ve harekete geçin. Başladığınızda göreceksiniz ki devamı çok daha kolay gelecektir. Karar verin ve adımınızı atın.


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yaz.
Lütfen bu alana isminizi yazın.