Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Bir oturma odası, resmi oturma alanından rahat bir yaşam alanına kadar pek çok farklı fonksiyona sahiptir. Eviniz için oturma odası dekorasyon fikirlerine göz atmaya başladığınızda, mekanın istenen amacını düşünün ve rahat bir kanepe ve sehpa gibi birkaç temel ürüne odaklanın, ardından vurgulanmış mobilya ve dekorun geri kalanını buna göre seçin. Yeni alanınızı en üst düzeye çıkarmak için daha kullanışlı oturma odası fikirleri için okumaya devam edin. Size çok değişik oturma odası dekorasyon fikirleri sunacağız.

Oturma odamı nasıl dekore edebilirim?

Oturma odası tasarımı söz konusu olduğunda, gerçekten zor ve katı kurallar yoktur. Farklı oturma odası fikirlerini düşünürken, ailenizi ve misafirlerini rahat hissettiren bir alan olmasını istersiniz, aynı zamanda günlük yaşam için de işlevsel olmasına dikkat edersiniz. Oturma odası renklerini düşünürken, çoğu insan oturma odalarında süper nötr veya oldukça renkli olmaya eğilimlidir, ancak her ikisini de düşünürken aşırıya kaçmamaya dikkat ediniz. Kanepeler, koltuklar ve Osmanlılar gibi büyük eşyalar istiyorsanız, dekoratif aksesuarlar ile süsleyebilirsiniz. Bu şekilde, yeni bir renk düzeni sıralandığında küçük şeyleri kolayca değiştirebilirsiniz.

Halı ve perdeler gibi orta boydaki oturma odası dekorasyon fikirlerini unutmayınız. Aydınlatma ayrıca bir oturma odasını dekore ederken dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir. Tavan aydınlatması yapabiliyor musunuz, yoksa masa ve zemin lambalarını kullanmanız mı gerekiyor? Her ikisi de kendi içinde tasarım özellikleri ve vitrin yapmak istediğiniz diğer dekorlara spot ışığı koyarak olabilir.

Oturma odanızın tasarımında, aydınlatmak istediğiniz herhangi bir sanata göre pozisyon aydınlatması yapın ve okuma ile ilgili aktiviteler için iyi aydınlatılmış bir noktaya sahip olduğunuzu unutmayın. Alanın ışığını seçtiğiniz boya rengiyle de değiştirebilirsiniz; az doğal ışık alan bir oda, hafif ve havadar bir renkten yararlanırken, bol güneş ışığı alan bir kişi renk seçiminde daha fazla hoşgörüye sahip olabilir.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirlkeri

Oturma odama tasarımımı ne yapmalıyım?

Oturma odaları aslen ev sahipliği yapmak ve eğlenmek için sofistike ortamlar olarak kullanılmaktaydı. Aile odaları ise daha fazla gündelik aktiviteler için, dinlenmek, oynamak veya TV izlemek için kullanılıyordu. Ancak, bugün birçok evin sadece eğlence ve birincil yaşam alanı olarak hareket eden daha büyük bir odaya sahip olan oturma odalarını kullanmaktayız. Öte yandan, eğer birincil yaşam alanınızsa, daha çok günlük kullanım için hazırlanmalıdır. Hareket alanı kısıtlanmamalıdır. Salondan mutfağa giderken, önünüze sizi engelleyecek nesneler olmamalı ( Büyük sehpalar vs ) Oturma odası ferah olmalıdır.

Oturma Odası Mobilyaları

Oturma odaları birçok amaca hizmet edebileceğinden, tüm olası aktiviteleri kapsayacak şekilde çeşitli farklı mobilya parçalarını dâhil ettiğinizden emin olmak istersiniz. Oturma odası fikirleri konusunda düşünürken, tasarım işine mekânınıza analiz yaparak başlayın. Eviniz genellikle dar bir alana sahipse, herhangi bir depolama ihtiyacını karşılamak için bol miktarda raf, dolap veya çekmece bulundurmak çok önemlidir. Yerleşikler bunu yapmanın en iyi yoludur, çünkü daha az yer kaplarlar ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için genellikle özelleştirilirler. Eğer yerleşikler, oturma odası tasarım fikirlerinin bir parçası değilse, herhangi bir elektronik veya aksesuar barındıran bir eğlence merkezi veya TV standı gibi büyük parçalarla veya kitap, resim çerçeveleri kontrol altında tutmak için bir kitaplık ile başlayın. Bol miktarda oturma odası mobilyası fikirleri çeşitli şekillerde kullanırlar.

Hiç şüphesiz, oturma odanızın tasarımına dâhil edilmiş, küçük aksan sandalyelerden büyük, geniş bir bölümsel alana kadar uzanan bazı oturma seçeneklerine ihtiyacınız olacaktır. Çok büyük bir kanepeyi çok küçük bir alana sıkıştırmaya dikkat edin. Oturma odası tasarımlarında çok farklı seçenekler olsa da, kesinlikle evde yaşayanlar için yeterli sayıda oturma alanı, ayrıca ara sıra misafirler için fazladan bir koltuk ya da iki kişilik oturma alanı olmasını istersiniz. Yan masaları ya da sehpa gibi içecekler ya da atıştırmalıklar için bir yer şarttır. Eğer bunun için derinliğe sahipseniz, insanların ayaklarını yukarı kaldırabilecekleri bir küçük sandalye veya sehpa, her zaman hoş bir oturma odası dekorasyon fikridir, ancak oturma odası dar taraftaysa ve bunun yerine daha derin bir kanepe için giderseniz bunu atlayın ve görmezden gelin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here